Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 март - СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА

Мотото на деня за 2021 година е ОКЕАНЪТ, НАШИЯТ КЛИМАТ И ВРЕМЕТО

Океанът е основен двигател на икономиката, тъй като 90% от световната търговия се развива чрез него. Покривайки около 70% от повърхността на Земята, той е и основен двигател на времето и климата.

Осъзнавайки това, Националните метеорологични и хидрологични служби и изследователите извършват мониторинг на океана, наблюдават как той се променя и моделират неговото влияние на атмосферата. А нарастващото въздействие на изменението на климата прави наблюденията, изследванията и услугите в океана все по-необходими и критични от всякога


Как океанът оформя времето и климата?

Здравата връзка на океана с атмосферата прави разбирането на поведението му жизненоважно за прогнозиране на метеорологичните и климатични условия. Над 90% от топлината, уловена на Земята от въглеродните емисии на човека, се съхраняват в океана. От тях само 2.3% затоплят атмосферата, а останалата част топи снега и леда и затоплят земята. В резултат на това атмосферата ще се затопля по-бързо, ако нямаше океани.

Синоптиците комбинират наблюденията за океанските и атмосферни  променливи (атмосферно налягане, вятър, вълни, температура на въздуха и водата, валежи и др.), използват знанията си за това как взаимодействат помежду си океанът и атмосферата, и развиват непрекъснато цифровите модели за прогнозиране на времето и климата. Тази година Световният метеорологичен ден бележи началото на десетилетието на океанската наука за устойчиво развитие (2021-2030) на ООН. Целта е СМО, като специализирана агенция към ООН да подкрепи разбирането за неразривната връзка между океана, климата и времето.

2020-та година се определя като втората най-топла година след 2016-та от началото на 21-ви век, като повишението на температурата е с близо +1°С спрямо средната за целия изминал 20-ти век. 

През 2020 г. атмосферните процеси над Източна България бяха с много голяма динамика и това обуслови голямата променливост на времето и в климатично отношение. Преобладаваха положителните отклонения в средните месечни температури, като най-високи стойности, до +4.0°÷4.5°С бяха отчетени през февруари, септември и октомври. С нормални стойности и незначителни отклонения се характеризираха месеците април, май и ноември. По отношение на валежа, който като елемент зависещ доста силно от орографията, отклоненията като цяло се определят като отрицателни. Регистрирани бяха и големи положителни суми (до +200% от нормата), но само на изолирани места, след краткотрайни и интензивни извалявания през топлите месеци.

По материали от Световната метеорологична организация и специалисти от НИМХ- филиал Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три от четири сделки с имоти в България през последните 10 години са платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни, цитирани от БНР . Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с..

публикувано на 05.04.25 в 11:09
Стотици протестираха в памет на Сияна в Плевен в петък вечерта

И в Благоевград на шествие в памет на 12-годишната Сияна

Продължава общественото недоволство срещу катастрофите с жертви и състоянието на пътищата в страната, след инцидента от понеделник, при който загина 12-годишната Сияна. В нейна памет, в Благоевград ще се проведе мълчаливо шествие. Събитието се организира в социалните мрежи , където участие са потвърдили стотици граждани. Шествието започва в 11 часа от..

публикувано на 05.04.25 в 10:31

5 години затвор и 20 000 лева глоба за мъж, разпространявал фентанил

Пет години „лишаване от свобода“, което ще търпи при първоначален строг режим и 20 000 лева глоба е присъдата на 51-годишен мъж. Той бе привлечен към наказателна отговорност за това, че на 14 ноември 2024 година във Варна, при условията на опасен рецидив, е държал 154,84 грама от забраненото от закона високорисково наркотично вещество - фентанил на..

публикувано на 05.04.25 в 10:00
Снимката е илюстративна

7-годишно дете пострада при катастрофа между три коли

7-годишно момиче пострада при пътен инцидент в Любимец.  Инцидентът е станал по улица „Граф Игнатиев“ на кръстовището с улица „Кубрат“ в града, когато в посока булевард „Одрин“ се е движил „Нисан“, шофиран от 43-годишна свиленградчанка, която не е спряла на знак Стоп.  Последвал е удар с „Мерцедес“, управляван от 46-годишна любимчанка, след което..

публикувано на 05.04.25 в 09:57

Институтът по кулинарни изкуства във Варна с Дни на отворените врати в столицата

Институтът по кулинарни изкуства към Висшето училище по мениджмънт във Варна и "МЕТРО Академия" организира Дни на отворените врати за всички жители и гости на столицата, съобщиха днес за БТА от учебното заведение. Събитието ще се проведе на 7 и 8 април, като началото ще бъде в 10.00 часа. Домакин ще бъде професионалната база на "МЕТРО Академия"в..

публикувано на 05.04.25 в 09:48

Променлива облачност в събота

11 градуса е във Варна в момента,  атмосферното налягане  е 100915 хПа, по-ниско от средното за месеца, през деня ще продължи да се понижава;  относителна влажност на въздуха 91%.  Температурите в 9 часа: Шабла и Шумен 11 градуса; Добрич, Бургас, Нос Емине, Нос Калиакра 10; Ахтопло и Разград 9; Русе и Силистра 12 градуса.  В Ахтопол вали..

публикувано на 05.04.25 в 09:30
Пета езикова гимназия

МОН започва проверка в Пета гимназия за оказван натиск върху бивши преподаватели

От Министерството на образованието и науката ще извършат проверка във варненската гимназия ГПЧЕ "Йоан Екзарх" за оказван натиск върху бивши преподаватели и намеса в работата им. Сигнал за случая до министъра изпраща варненската депутатка Стела Николова. Експерти от МОН ще се запознаят с казуса другата седмица.  Конфликт в ГПЧЕ "Йоан Екзарх" –..

публикувано на 04.04.25 в 19:40