Съюзът на организациите за любителско изкуство (СОЛИ) обяви, че входира жалба в Административния съд София град срещу поредната незаконосъобразна, според членовете му, заповед на министъра на здравеопазването (З А П О В Е Д РД-01-173/ 18.03.2021). В аргументацията за обжалване се посочва, че "освен, че е издадена незаконосъобразно, заповедта противоречи на Конституцията на РБ и Закона за нормативните актове, създава двойни стандарти за отделни групи и браншове в икономическия и социалния живот на страната". Целият текст на прессъобщението на СОЛИ публикуваме без редакция по-долу.
Писмо с питането „Защо отново спорт ДА, а изкуство НЕ?“ разпространи в началото на тази седмица Съюзът на организациите за любителско изкуство (СОЛИ). В него от Съюза зададоха шест въпроса към управляващите, като отбелязват, че с третото затваряне отново дискриминират школите по изкуства, музикални инструменти и танц. "Защо в търговски вериги с 3-4 000 души човекопоток на ден може, а в зали за изкуства с 15-20 души по график и с мерки не?" - гласи един от въпросите. Припомняме, че в средата на януари Съюзът на организациите за любителско изкуство организира Национален протест под надслов: „ИЗКУСТВОТО Е ЖИВОТ- ДУШАТА НА ЕДИН НАРОД! Той беше отново срещу наложените рестрикции за упражняване на дейността.
"Питането е по-скоро риторично. Обществото е заблудено, че децата и ние като хора, които се занимаваме като извънучебна дейност с тях, сме виновни за разпространението на тази пандемия. За нас това е вменяване на вина, която не можем да приемем. Тези риторични въпроси са зададени по-скоро към обществото, за да разберат и нашата позиция, а и да погледнат с отворени очи, че не сме ние виновни, а по-скоро хората, които не са си свършили работата на ниво Министерство на здравеопазването и властимащите, които за цяла година не можаха да намерят адекватно решение за справяне с кризата със заболеваемостта в страната". Това каза за Радио Варна хореографът на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа"-Добрич Иван Иванов."Всички отпуснати до момента финансови мерки не ни бяха от полза, поради начина на регистрация, многото самоосигуряващи се колеги и голямата бумащина за кандидатстване. В същото време разходите за осигуровки, данъци и наеми текат". Това коментира за Радио Варна хореографът Милена Налбантова от Съюза и ръководител на клуб по класически и съвременен танц "Рона"- Хасково. Тя е и посланик за България на Световна артистична танцова федерация (WADF).
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
Днес, 26.03.2021 г., във АССГ беше входирана жалба срещу поредната незаконосъобразна заповед на министъра на здравеопазването (З А П О В Е Д РД-01-173/ 18.03.2021), която освен, че е издадена незаконосъобразно, противоречи на Конституцията на РБ и Закона за нормативните актове и създава двойни стандарти за отделни групи и браншове в икономическия и социалния живот на страната.
Чисто юридически заповедта ни изправя пред три проблема:
1. На първо място, налице е несъответствие между формалните характеристики на обжалвания акт и неговия правен смисъл.
2. За разлика от ОАА, за които АПК предвижда хипотези, при които могат да бъдат спазени изискванията за издаване, при НАА такава възможност няма. В случая „актът-заповед“ не е минал през процедурата на обществено обсъждане, каквото е изискването на ЗНА.
3. Всеки НАА подлежи на задължително обнародване в ДВ и не би могъл да породи правно действие преди това.
Това я прави юридически невалиден акт, който не може да прехвърли отговорност върху адресатите й за нейното спазване, но все пак контрола за това се осъществява от съда и само той може да я обяви за такава.
Затова СОЛИ от името на своите членове – различни физически и юридически лица - свободни професии, които са най-силно засегнати от ограничителните мерки, обжалва тази заповед на министъра, с което цели да защити правата не само на своите членове, но и да защити правата на децата, които развиват изкуството и усъвършенстват своите физическо, психическо и интелектуално развитие и таланти в различни области на изкуството. Заповедта нарушава човешки икономически и социални права и свободи, ограничавайки ги за сметка на недоказани статистики, анализи и данни, които си противоречат, дори на сайта на МЗ и изнесени от самата администрация на МЗ.
Няма по-перфидна жестокост от тази, с която се опитваш да нарушиш свободата на човечеството под предлог за защита на здравето му.
Надяваме се, че българският съд все още е стожер на законността.
От Управителния съвет и членовете на СОЛИ 26.03.2021 г.
Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..
Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая", и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..