Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геймификацията завзема все повече територии

| обновено на 29.03.21 в 09:43

Образователна мобилна игра – Space patrol, чието действие се развива в космоса, а като тестери са участвали ученици от бургаското иновативно ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията” разработи български екип. Играта е създадена в партньорство с доц. Камен Козарев от Института по астрономия с Националната астрономическа обсерватория на БАН.

Играта няма комерсиална цел и е сред малкото такива, каза за Радио Варна управителят на компанията разрабочик Kwaba Никола Георгиев. Играта няма комерсиална цел, а създаването ѝ е финансирано изцяло от фондация „Лъчезар Цоцорков“.

Целта е да насърчи развитието на т.нар. меки си умения (soft skills) сред децата - критично мислене, работа в екип, любопитство и лидерсто, уточнява Георгиев, според когото навлизането на все повече геймификаци (игровизация) като метод е естествена процес и етап от еволюцията ни.

В един съвсем близък момент, почти всичко около нас ще се базира на геймификация, дори и ние да не си даваме сметка. Игрите ни помагат да учим по-лесно, да разботим по-оптимално, да сме по-производителни, пояснява Георгиев.

Целият разговор с Никола Георгиев може да чуете в звуковия файл.

И още.
Според американският учен и дизайнер на игри Ерик Зимерман във времето, в което живеем, изкуството, дизайнът, развлечението, търговията и образованието все повече ще придобиват чертите на игра, а разширяването на обхвата на гейм културата (от англ. game – игра) ще оказва влияние върху всички аспекти на живота. Подобна е оценката на проф. Хенри Дженкинс, според когото видеоигрите ще бъдат изкуството на XXI век, посочват от Коалицията за медийна грамотност.
През последните две десетилетия се наблюдава значително увеличаване на общността на изследователите, изучаващи компютърни и видеоигри. Тези изследвания обхващат широк спектър от теми като кои са причините игрите да се привлекателни за толкова много хора, какви са ефектите върху индивида и обществото от появата на тази развлекателна култура и начините, по които игрите могат да пресъздават света.
Видеоигрите са една от 12-те области на грамотност, които съставляват рамката за медийна и информационна грамотност на UNESCO. Видеоигрите е един от най-комплексните компоненти на тази рамка, тъй като могат да съдържат елементи от всички останали медии и изискват активно участие. Те са едновременно културен, медиен и технологичен продукт, развиват цифровите умения, но също така критичното мислене, способността за вземане на решения и културата на участие.
Още през 2008-2009 година Европейската федерация за интерактивен софтуер си сътрудничи с European Schoolnet за провеждането на изследване на употребата на видеоигрите в училищата в Европа, в което вземат участие повече от 500 преподаватели от осем държави от ЕС – Дания, Испания, Франция, Австрия, Италия, Великобритания, Нидерландия, Литва. Повече от 90% от преподавателите сочат, че видеоигрите категорично имат свойството да мотивират учениците или най-малкото допринасят за това.
В България опитът по отношение на използването на видеоигри в учебния процес и по-специално за развитието на критично мислене и медийна грамотност е оскъден. През 2017/2018 година ОУ “Александър Георгиев-Коджакафалията”  в Бургас внедрява успешно Minecraft като образователен инструмент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30