Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геймификацията завзема все повече територии

| обновено на 29.03.21 в 09:43

Образователна мобилна игра – Space patrol, чието действие се развива в космоса, а като тестери са участвали ученици от бургаското иновативно ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията” разработи български екип. Играта е създадена в партньорство с доц. Камен Козарев от Института по астрономия с Националната астрономическа обсерватория на БАН.

Играта няма комерсиална цел и е сред малкото такива, каза за Радио Варна управителят на компанията разрабочик Kwaba Никола Георгиев. Играта няма комерсиална цел, а създаването ѝ е финансирано изцяло от фондация „Лъчезар Цоцорков“.

Целта е да насърчи развитието на т.нар. меки си умения (soft skills) сред децата - критично мислене, работа в екип, любопитство и лидерсто, уточнява Георгиев, според когото навлизането на все повече геймификаци (игровизация) като метод е естествена процес и етап от еволюцията ни.

В един съвсем близък момент, почти всичко около нас ще се базира на геймификация, дори и ние да не си даваме сметка. Игрите ни помагат да учим по-лесно, да разботим по-оптимално, да сме по-производителни, пояснява Георгиев.

Целият разговор с Никола Георгиев може да чуете в звуковия файл.

И още.
Според американският учен и дизайнер на игри Ерик Зимерман във времето, в което живеем, изкуството, дизайнът, развлечението, търговията и образованието все повече ще придобиват чертите на игра, а разширяването на обхвата на гейм културата (от англ. game – игра) ще оказва влияние върху всички аспекти на живота. Подобна е оценката на проф. Хенри Дженкинс, според когото видеоигрите ще бъдат изкуството на XXI век, посочват от Коалицията за медийна грамотност.
През последните две десетилетия се наблюдава значително увеличаване на общността на изследователите, изучаващи компютърни и видеоигри. Тези изследвания обхващат широк спектър от теми като кои са причините игрите да се привлекателни за толкова много хора, какви са ефектите върху индивида и обществото от появата на тази развлекателна култура и начините, по които игрите могат да пресъздават света.
Видеоигрите са една от 12-те области на грамотност, които съставляват рамката за медийна и информационна грамотност на UNESCO. Видеоигрите е един от най-комплексните компоненти на тази рамка, тъй като могат да съдържат елементи от всички останали медии и изискват активно участие. Те са едновременно културен, медиен и технологичен продукт, развиват цифровите умения, но също така критичното мислене, способността за вземане на решения и културата на участие.
Още през 2008-2009 година Европейската федерация за интерактивен софтуер си сътрудничи с European Schoolnet за провеждането на изследване на употребата на видеоигрите в училищата в Европа, в което вземат участие повече от 500 преподаватели от осем държави от ЕС – Дания, Испания, Франция, Австрия, Италия, Великобритания, Нидерландия, Литва. Повече от 90% от преподавателите сочат, че видеоигрите категорично имат свойството да мотивират учениците или най-малкото допринасят за това.
В България опитът по отношение на използването на видеоигри в учебния процес и по-специално за развитието на критично мислене и медийна грамотност е оскъден. През 2017/2018 година ОУ “Александър Георгиев-Коджакафалията”  в Бургас внедрява успешно Minecraft като образователен инструмент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пулмолог: Безвредно пушене няма

Тютюнът причинява 25 % от всички видове рак и убива над 8 милиона души всяка година, но на пазара се предлагат „нови“ и „по-безопасни“ продукти насочени основно към младите хора. Почти всяко пето дете е настоящ пушач (пушилo e един и повече дни през последния месец), като относителният дял на момичетата е по-висок от този на момчетата (17% срещу..

публикувано на 31.05.24 в 10:15
Даниел Стефанов

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно..

публикувано на 31.05.24 в 08:10

Даниела Белчева: Това, което живо ме интересува, са човешките взаимоотношения

Песните на Даниела Белчева имат свойството да проникват дълбоко в слушателя. Правят го по фин и деликатен начин, почти незабележимо - сякаш винаги са били там. В момента певицата работи върху третия си албум, който ще излезе в края на юни. Той ще съдържа девет песни, а заглавието му е "Naive" ("Наивна"). Наивността е една линия, която..

публикувано на 30.05.24 в 08:00

Радослава Бекова: Рибата в Черно море става все по-дребна

По-високата температура на водата в Черно море води до по-ранно полово съзряване на рибата, което е сериозен проблем, защото забраните за улов не са съобразени с тази промяна. Това каза за Радио Варна д-р Радослава Бекова от Института по океанология към БАН и допълни: "По-ранното полово съзряване на рибите започва дори при повишаване на..

публикувано на 29.05.24 в 06:58

Проф. Драгомир Пламенов: 13 са пълните отличници в ТУ-Варна

750 са абсолвентите, завършили през 2023 година Техническия университет във Варна. Преди дни те получиха дипломите си на церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна. 13 са пълните отличници от четирите факултета. „Успехът на абсолвентите е много добър, както на тези, които се обучаваха с образователно-квалификационна степен..

публикувано на 28.05.24 в 13:47

Guilhermino Martins (SERRABULHO): От едната страна е Роналдо, от другата сме ние

Интервю с Guilhermino Martins (SERRABULHO) 31 май и 1 юни са датите, на които София ще бъде домакин на екстремната танцова вечеринка „Grind Over Sofia 2024”. Мястото е клуб „При черепите”. Органзатори са  сат „Autumn Souls of Sofia”. Големият хедлайнър са SINNISTER, а една от другите основни банди са протугалците от SERRABULHO. Техният басист..

публикувано на 28.05.24 в 09:05
Яна Дамс

Яна Дамс и златната връзка между културите

Художничката Яна Дамс откри изложбата „Златен диалог: златната връзка между културите“ в Археологическия музей във Варна. Яна Дамс е родена през 1972 година в Германия, днес работи и живее в Дрезден, където изследва универсалния език на формата, който свързва различни епохи и култури. Показва творбите си в контекста на исторически колекции, за..

публикувано на 27.05.24 в 09:10