Ако имате свободно време и искате да посетите или да зведете вашето дете на някое интересно място, можете да се отбиете до варненското село Тополи. Там се намира Етнографският център „Роден край”, известен още като Музея на куклите, който ни потапя в пъстрите и необятни дълбини на българския фолклор.
Това става благодарение на Димка Андреева, бивша начална учителка от село Тополи. Преди 15 години тя превръща дома си в място, в което историята и традициите оживяват със стотиците малки и големи кукли. Те са облечени с национални носии от различните краища на България, лично ушити от Димка Андреева. След като ни посрещна изключително топло с фоторепортера Румен Сарандев, тя ни показа една от най-атрактивните кукли в музея – кукерът бай Благой. Главата му е измайсторена от череп на елен. Облечен е в носия от родното й село Аспарухово. Освен че приканва гостите да прекрачат прага на музея със звъна на чамовете, с които е препасан, бай Благой прогонва злите сили.
Целта на Димка Андреева е да възпитава у децата любов към българската култура и обичаи. Каза, че малчуганите слушат с интерес историите, които разказва. Понякога се разсейват с телефоните и таблетите си, но тогава се намесва бай Благой.
Музеят представлява интерес не само за децата, но и за техните родители. Привлекателно място е и за чуждестранни туристи. Идвали са и японци. Срещата с тях е била запомняща се, разказа Димка Андреева.
"Попитах момичето, което ги водеше, с какво да ги посрещнем. Не знаех дали ще харесат нашия айрян или традиционната ни баница. Тя ми каза да пасирам един компот от кайсии. В Япония много обичали кайсиите, а и там били много скъпи и трудно достъпни. Много им хареса нектара. Останаха изключително впечатлени от музея. Взеха си и кукли за спомен", спомня си Димка Андреева.
Заради пандемията, посещенията в музея на куклите са намалели през последната година. Тя обаче е оптимист, че нещата се оправят и подготвя нови изненади за посетителите през новия летен сезон.
Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..
Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..
През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..
На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..
Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..