Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Тополи с Иван Барбов

| обновено на 22.05.21 в 12:21

„Не си сред райски кът селце – навред могили голи – но ний те любим от сърце и славим те Тополи”. С тези думи започва химна на село Тополи, изпълнен от колектива за автентичен фолклор на местното читалище „Св. Св. Кирил и Методий”. Именно в село Тополи ви отвеждаме в днешното издание на предаването „На село” по Радио Варна.

Винаги е хубаво на село. Дори и то да е голямо по площ и население, както е Тополи. Не е същото като в малките селца, но и това си има своите предимства. Направи ми впечатление колко оживено е селото. Животът тук кипи. За съжаление, както и кмета на селото Благовест Георгиев каза, в днешно време много хора свързват Тополи повече с гробищния парк. Селото обаче се гордее с изключително богата история и красива природа. То е разделено на две части - стара и нова. В новата част е дошло население от село Аспарухово или както е известно още Ченге, изселено заради строежа на язовир "Цонево". В старата част са кореняците. Двете части на селото са разделени от дере, в което растат огромните тополи, дали и сегашното му име. Има и две чешми с лековита вода. Това обаче не са единствените забележителности, които могат да се видят в село Тополи.

Първата спирка от обиколката ни с фоторепортера Румен Сарандев е местното читалище „Св. Св. Кирил и Методий”, където ни посрещна кметът Благовест Георгиев. Той ни разказа за историята и развитието на селото през годините. Правят впечатление любовта и вълнението, с които той говори за своето родно село.


Хората от селото почитат изключително много родните традиции и обичаи. За празник на селото е избран 24 май – Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, култура и писменост. Традиционно, всяка година се организират тържествени мероприятия.

Мястото, в което може човек да се запознае отблизо с историята, културата и традициите на селото е читалище „Св. Св. Кирил и Методий”.


Постройката се състои от два етажа. На първия са разположени главната сцена със салона и още пет по-малки стаи. На втория етаж се помещава библиотеката и уникалната етнографска музейна сбирка.Тя е микс от два различни български етнографски елемента- Тракийският и Ченгенският. Всички предмети в музейната сбирка са дарени от жители на село Тополи, през годините. Тук могат да се видят снимките на именити българи, чийто живот е свързан със селото. Сред тях е Стоян Буйнов, революционер от Инджекьой, както е старото име на Тополи. Запазена е значителна част от личната кореспонденция между Буйнов и Георги Раковски. Любопитен факт е, че в продължение на две години в селото живее и Захари Стоянов. Той е бил пастир. Има и снимка на последната останала възрожденска къща от 19 век. Вместо да бъде превърната в музей, собствениците решават да я съборят и да постоят нова.


В двора на читалището има открита сцена, където през лятото се изнасят концерти.Още с влизането в читалището се усеща духът на историята. На входа виждам и огромни табла с купите, грамотите и медалите, свидетелстващи за успехите на самодейците през годините, както на родната, така и на международната сцена. За дейността, за историята на читалището и за празниците, ни разказа секретарят Величка Иванова.


След срещата ни с кмета на село Тополи и читалищния секретар, оставаме още малко в местното читалище, където както разбрахме се намира и библиотеката. Главен библиотекар е Румяна Никова.


След хубавата ни среща в читалището, с фоторепортера Румен Сарандев се разходихме из централната част на селото. Направи ми впечатление, колко е чисто и поддържано. И е добре уредено, както казват местните жители. От кмета разбрахме, че има две църкви и един параклис, който се намира точно до централния парк. Малко по-нагоре е и новопостроената руска църква „Света Екатерина Петербургска”. Отидохме и до стария храм, строен още през 30-те години на миналия век. За съжаление беше заключен и не успяхме да влезем.


Точно до храма има къща с красив двор, в която живее Георги Тилов. Човекът си работеше нещо по градината, но след като ни видя, се спря за да поговорим. Освен с него, разговарях и с още двама местни жители - Валентина Димитрова и Стоян Борисов.


През летните месеци, село Тополи привлича и туристи, не само от България, но и от цял свят. Това е благодарение на Етнографския исторически център, известен като Музеят на куклите, който се намира във високата част на селото. Той ни потапя в пъстрите и необятни дълбини на българския фолклор. Създаден е от г-жа Димка Андреева, начална учителка от селото. Кметът я беше предупредил, че ще я посетим и още докато паркирахме с колата, тя ни посрещна пред Музея с грейнала усмивка и покана за кафе. Преди 15 години тя превръща дома си в място, в което историята и традициите оживяват със стотиците малки и големи кукли.Те са облечени с национални носии от различните краища на България, лично ушити от нея. След топлото посрещане,  тя ни показа една от най-атрактивните кукли в музея – кукерът бай Благой. Главата му е измайсторена от череп на елен. Облечен е в носия от родното й село Аспарухово. Препасан е с чамове, чийто звън чухме с влизането. Г-жа Андреева ни разказа с трепет и вълнение как е създала музея и как се е развил той през годините. Разказа ни и за срещата си с японски туристи.


Сред традиционните празници на селото е и фолклорният събор „Тополи пее и се смее”, който се провежда в последната неделя на месец август. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 17.01.25 в 14:12

Веселина Илиева е новият ръководител на Ботаническата градина в Балчик

В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..

публикувано на 17.01.25 в 13:42

Именичката Антоанета Петрова: Обичам този ден повече от рождения си

Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е  първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..

публикувано на 17.01.25 в 10:50

Ще скочи ли с 20% цената на новите жилища

През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..

публикувано на 17.01.25 в 10:11

Отбелязваме Антоновден

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..

публикувано на 17.01.25 в 06:00

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30