Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Тополи с Иван Барбов

| обновено на 22.05.21 в 12:21

„Не си сред райски кът селце – навред могили голи – но ний те любим от сърце и славим те Тополи”. С тези думи започва химна на село Тополи, изпълнен от колектива за автентичен фолклор на местното читалище „Св. Св. Кирил и Методий”. Именно в село Тополи ви отвеждаме в днешното издание на предаването „На село” по Радио Варна.

Винаги е хубаво на село. Дори и то да е голямо по площ и население, както е Тополи. Не е същото като в малките селца, но и това си има своите предимства. Направи ми впечатление колко оживено е селото. Животът тук кипи. За съжаление, както и кмета на селото Благовест Георгиев каза, в днешно време много хора свързват Тополи повече с гробищния парк. Селото обаче се гордее с изключително богата история и красива природа. То е разделено на две части - стара и нова. В новата част е дошло население от село Аспарухово или както е известно още Ченге, изселено заради строежа на язовир "Цонево". В старата част са кореняците. Двете части на селото са разделени от дере, в което растат огромните тополи, дали и сегашното му име. Има и две чешми с лековита вода. Това обаче не са единствените забележителности, които могат да се видят в село Тополи.

Първата спирка от обиколката ни с фоторепортера Румен Сарандев е местното читалище „Св. Св. Кирил и Методий”, където ни посрещна кметът Благовест Георгиев. Той ни разказа за историята и развитието на селото през годините. Правят впечатление любовта и вълнението, с които той говори за своето родно село.


Хората от селото почитат изключително много родните традиции и обичаи. За празник на селото е избран 24 май – Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, култура и писменост. Традиционно, всяка година се организират тържествени мероприятия.

Мястото, в което може човек да се запознае отблизо с историята, културата и традициите на селото е читалище „Св. Св. Кирил и Методий”.


Постройката се състои от два етажа. На първия са разположени главната сцена със салона и още пет по-малки стаи. На втория етаж се помещава библиотеката и уникалната етнографска музейна сбирка.Тя е микс от два различни български етнографски елемента- Тракийският и Ченгенският. Всички предмети в музейната сбирка са дарени от жители на село Тополи, през годините. Тук могат да се видят снимките на именити българи, чийто живот е свързан със селото. Сред тях е Стоян Буйнов, революционер от Инджекьой, както е старото име на Тополи. Запазена е значителна част от личната кореспонденция между Буйнов и Георги Раковски. Любопитен факт е, че в продължение на две години в селото живее и Захари Стоянов. Той е бил пастир. Има и снимка на последната останала възрожденска къща от 19 век. Вместо да бъде превърната в музей, собствениците решават да я съборят и да постоят нова.


В двора на читалището има открита сцена, където през лятото се изнасят концерти.Още с влизането в читалището се усеща духът на историята. На входа виждам и огромни табла с купите, грамотите и медалите, свидетелстващи за успехите на самодейците през годините, както на родната, така и на международната сцена. За дейността, за историята на читалището и за празниците, ни разказа секретарят Величка Иванова.


След срещата ни с кмета на село Тополи и читалищния секретар, оставаме още малко в местното читалище, където както разбрахме се намира и библиотеката. Главен библиотекар е Румяна Никова.


След хубавата ни среща в читалището, с фоторепортера Румен Сарандев се разходихме из централната част на селото. Направи ми впечатление, колко е чисто и поддържано. И е добре уредено, както казват местните жители. От кмета разбрахме, че има две църкви и един параклис, който се намира точно до централния парк. Малко по-нагоре е и новопостроената руска църква „Света Екатерина Петербургска”. Отидохме и до стария храм, строен още през 30-те години на миналия век. За съжаление беше заключен и не успяхме да влезем.


Точно до храма има къща с красив двор, в която живее Георги Тилов. Човекът си работеше нещо по градината, но след като ни видя, се спря за да поговорим. Освен с него, разговарях и с още двама местни жители - Валентина Димитрова и Стоян Борисов.


През летните месеци, село Тополи привлича и туристи, не само от България, но и от цял свят. Това е благодарение на Етнографския исторически център, известен като Музеят на куклите, който се намира във високата част на селото. Той ни потапя в пъстрите и необятни дълбини на българския фолклор. Създаден е от г-жа Димка Андреева, начална учителка от селото. Кметът я беше предупредил, че ще я посетим и още докато паркирахме с колата, тя ни посрещна пред Музея с грейнала усмивка и покана за кафе. Преди 15 години тя превръща дома си в място, в което историята и традициите оживяват със стотиците малки и големи кукли.Те са облечени с национални носии от различните краища на България, лично ушити от нея. След топлото посрещане,  тя ни показа една от най-атрактивните кукли в музея – кукерът бай Благой. Главата му е измайсторена от череп на елен. Облечен е в носия от родното й село Аспарухово. Препасан е с чамове, чийто звън чухме с влизането. Г-жа Андреева ни разказа с трепет и вълнение как е създала музея и как се е развил той през годините. Разказа ни и за срещата си с японски туристи.


Сред традиционните празници на селото е и фолклорният събор „Тополи пее и се смее”, който се провежда в последната неделя на месец август. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наградиха над 30 от най-активните доброволци във Варна

Най-активните доброволци към общинската дирекция „Превенции“ бяха наградени днес от името на Община Варна и кмета Благомир Коцев на специална церемония в Юнашкия салон. Над 30 ученици от варненски училища получиха грамоти и награди от заместник-кмета по обществен ред и сигурност Илия Коев и директора на дирекцията Светлана Коева. Те са се отличили през..

публикувано на 10.12.24 в 17:43

Радио Варна на 90 - фотоизложба и концерт (снимки)

С документална изложба и концерт Радио Варна отбеляза своя 90-годишен рожден ден.  Експозицията "Радио Варна на 90!" - част от съвместен п роект на Радио Варна и Държавен архив – Варна, е подредена във фоайето на Фестивалния и конгресен център и може да бъде разгледана до края на работната седмица.  Документална изложба "Радио Варна на 90!" -..

публикувано на 10.12.24 в 12:15

Дарителска кампания в помощ на социалния патронаж във Варна

Вече близо две десетилетия във Варна се провежда традиционната коледна кампания "Купи и дари", организирана от Ротаракт клуб - Варна.  И тази година доброволците от организацията ще събират дарения под формата на хранителни продукти в помощ на нуждаещи се. Това каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Ротаракт клуб - Варна.  Даренията се събират в два..

публикувано на 10.12.24 в 11:20

Каузата МГ-Варна или как една алумни фондация прави нещо, което никой друг в страната не смее

Алумни организацията на възпитаниците на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна организират поредната – вече трета, коледна вечеря в подкрепа на училището . Преди около две години Фондация „Д-р Петър Берон“ създаде и фонд в подкрепа на талантливите млади математици , които се надяваме през следващата учебна година вече да влязат..

публикувано на 10.12.24 в 09:05

"Деец" с амбиция за дела

„Деец“ е най-новата гражданска организация във Варна, обединена около идеята за по-добре уредена градска среда. Целта им е да издействат повече пространства за спорт, отдих и социални инициативи, които да събират хората. Сдружението е на месец и половина и в него влизат десетина души, поне засега. Всеки може да ги потърси със сигнал за проблем..

публикувано на 10.12.24 в 08:20

Лесна работа: Радиото

Има неща, места, мелодии и професии с вълшебна съставка. Иска ти се да се хванеш за тях и да ги направиш завинаги неразривна част от себе си, от живота и съдбата си. За мен радиото е това вълшебство. Сигурна съм, че когото и от колегите ми да запитате какво е радиото за него, ще получите подобен отговор. Защото радиото е изумителна приказка..

публикувано на 09.12.24 в 16:30

Музикалното богатство на Радио Варна

Чували ли сте песента "Хубава Варна" в изпълнение на италианеца Виторио Бенвенути? Във фонотеката на Радио Варна се съхранява оригинален запис, на магнетофонна лента, от далечната 1961 година. Тогава във Варна пристига оркестъра на Марино Марини, който прави фурор с няколко концерта в Летния театър. "Очаровани от нашия хубав град те записват..

публикувано на 09.12.24 в 16:24