Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Аспарухов с "Живот на бис"

| обновено на 29.06.21 в 07:28

С почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики – сребърен, и грамота беше отличен шоуменът, поет и журналист Кирил Аспарухов. Наградата е от миналата година, но заради пандемията беше връчена в началото на юни от заместник-министъра на културата проф. Борислава Танева.  Отличието се връчва на български културни дейци за постигнати високи творчески резултати или принос в развитието и популяризирането на културата. 

Кирил Аспарухов има зад гърба си 22 книги с поезия и интервюта. „Живот на бис“ е заглавието на най-новия му творчески изблик. Стиховете са белязани  от живота ни в последната година и половина в условията на пандемията. Казва, че ако животът не те извика на бис, няма смисъл да го живееш:

"А живота е сцена и тази сцена, дали е по Шекспир, дали е по акъла, който имаш, дали е по джоба, който владееш с финансови знаци, е различен. Всички го играем и е приятно, когато те извикат на бис, тоест доволни са от това, което си направил, а когато сам усещаш, че можеш още много да дадеш, ти даваш шанс на този живот наистина да те вика на бис и затова е такова заглавието."


Премиерата на „Живот на бис“ ще бъде на Алея на книгата във Варна в края на юли. Кирил Аспарухов е носител на поредица от значими отличия, между които Лентата на Кмета, Златна маска и Оперен Феникс. Миналата година дойде и най-голямото отличие за родения в Петрич културен деец - почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - сребърен. Заради пандемията  наградата му беше връчена  година по-късно. Доволен е, че го настига приживе.

"Не мога да избягам от случката ‘66 година, когато за първи път попаднах на множество книжарници в София и разлиствайки една стихосбирка на Атанас Стоянов, попаднах на едно стихотворение, което гласи – купи ябълки на баща си и майка си и им благодари приживе. Това приживе ми се е втълпило и след като много творци напуснаха този свят и ги настигат с награди посмъртно, аз затова казвам – жив съм още, знам какво съм правил, но когато те настига такава заслужена благодарност, ти не може да не си доволен."

Вече на 72 години Кирил Аспарухов продължава да присъства активно в културния живот на Варна. Винаги е на премиера в театъра или в операта. Обича да помага и на млади таланти. Подчертава колко е важна приемствеността между поколенията.

Чуйте репортажа за новата книга на Кирил Аспарухов и за наградата му "Златен век" в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 07.04.25 в 08:00

Деница Николова ГЕРБ/СДС: Вотът на недоверие беше много шум за нищо

Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС,  вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това  е тяхно право, но в целия дебат е..

публикувано на 05.04.25 в 15:17
Стела Николова от ПП-ДБ

Стела Николова, ПП/ДБ: В проекта "Алея Първа" общественият интерес на варненци не е защитен

Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..

публикувано на 05.04.25 в 14:56
Коста Стоянов

Коста Стоянов, "Възраждане": Над 100 000 дка български гори и земеделски земи са със сменен статут за изграждане на фотоволтаични и ветро паркове

Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..

публикувано на 05.04.25 в 14:22
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15