Джулай морнинг идва във Варна с фюжън вариант на мюзикъла "Коса", разказва маестро Страцимир Павлов часове преди да се срещнe с публиката. "Предизвикателството е, че стилово като музика това е рок мюзикъл, споделя музикантът в разговор на Мартин Николов. Не случайно премиерата на спектакъла „Коса” на режисьора Борис Панкин съвпада с Джулай морнинг – един варненски празник на свободата, на плажа, на морето, на тези летни емоции. Спектакълът е осъществяван в София преди години, но сега в столицата на мюзикъла Варна имаме чест и радост да го направим отново. Предизвикателството е най-вече в стилово отношение. Ние като музиканти не сме най-силните рокаджии, но се стараем. Естествено, че ще има джазов и етно отенък в нещата, но мисля, че на хората ще има хареса този наш фюжън вариант на „Коса”.
Трудно ли се смесват стиловете или те са си били вече напаснати и единственото, което се изисква от Вас е да ги интерпретирате?
Интерпретация е посоката, в която вървим, защото мисля, че искам да намерим нашия си облик на този музикален текст. Песните са световни хитове. Аз откакто се помня ги знам тези текстове, а и публиката – също. Но ние искаме да направим нещо, което е нашето усещане за този мюзикъл. Мисля, че ще стане много интересно.
Къде си позволявате волности?
По-голямо внимание обръщам на госпъл момента. Цялото послание за братство, равенство, свобода, мир са понятия от християнската църква, но по този начин са и в рок стила. Обръщаме внимание и на трансовите моменти, понеже наркотиците от 70-те години не са тези от 2021 година. И затова трябва да преразгледаме темпото в някои моменти и състояния, които тогава са били търсени, защото вече не резонират с хората като цяло.
Каква е атмосферата на мюзикъла?
Ние вече тръпнем в очакване да получим енергийното завъртане между сцената и публиката. Като цяло мисля, че спектакълът е много хипнотичен, много зареждащ, много бърз, хит след хит и много въздействащ на финала.
Филмът на Милош Форман е световен филм, известен, популярен. „Коса” като мюзикъл съпоставим ли е с филма?
Принципно бродуейският мюзикъл коса е много различен от филма в сюжетно отношение. Там героите са около един лагерен огън и започват да си разказват истории от житието и битието. Докато във филма един млад новобранец отива да се бие във Виетнам и хората, които той среща преди военната комисия. А идеята на режисьора Борис Панкин е да представим филмовата версия, а не оригиналната бродуейска пиеса.
Актуален ли е сюжетът към днешна дата? Онова е било антивоенен протест.
Войните не са спрели и днес. Нито меркантилността, нито стремежът към власт, нито расовите различия. На практика духовната и емоционална революция, за която са се борили хората тогава, не мисля че се е случила. Сега има неща, които на моменти изглеждат по-добре, но в други моменти изглежда, че се пързаляме стремглаво по баира. Така че не само е актуално, но даже е задължително това послание за ерата на водолея. Всичко, което стои зад това астрологично понятие ера на водолея – хилядолетие, в което ще властва интелектът, добрината, разбирателството и братството. Цялото шоу започва с песента за ерата на водолея. Ние в момента вече твърдо сме в тази ера. Посланието на мюзикъла е: "Хора припомнете си, че ние трябва да живеем по различен начин". Прекалено много сме вкопчени в неща, които са преходни и приходящи. Любовта, братството, приятелството - това са нещата, върху които трябва повече да се фокусираме.
А това приложимо ли е днес?
Да, защо да не е. Ерата на водолея е време за превключване на съзнанието. Съзнанието определя нашата реалност. Върху каквото си фокусиран, то действа като витамин. Ако обръщаш внимание на децата си, те ще бъдат здрави, щастливи, умни, интелигентни и възпитани. Ако се фокусираш върху работата си, то ти израстваш в нея. Всяко нещо, върху което фокусираш вниманието си, то действа като витамин върху това нещо. Затова ако можем да се фокусираме върху вечните християнски и човешки ценности като любов, братство, разбирателство, мир, то това ще даде витамина, който ще промени човешкия ни свят.
Тази американска история приложима ли е за българската действителност?
Тя действителността е еднаква навсякъде. Странно е, че навремето, когато заминах за Щатите видях един свят, в който ние живеем днес. Външният ни свят вече е моделиран по американски модел и живеем един сходен на американския начин на живот.
Т.е приложим е 50 години по-късно
За да настигнем хората ние бягаме в обратната посока и така нещата закъсняват при нас. Но това си е една хубава балканска черта, която ни позволява по-спокойно да си постигаме нещата без големи стресове и революции. Нашите революции са мирни, хвърляме яйца, бутилки, бомбички, но не е като в други държави, където хората припират повече с желание да се случат по-бързо нещата и промяната да дойде. Но ние си го нагаждаме по нашенски.
Моментът, който е най-вдъхновяващ за Вас самия?
Моментът, в който се получава общата вибрация на единството, на това всички да чувстваме в този момент едно и също нещо. Това е най-вдъхновяващото. Във всеки спектакъл, в който може да се получи това усещане е страхотно, но специално при този заради тематиката и сценария е много въздействащо, когато се случи.
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..