Специален гост на Международния музикален фестивал "Варненско лято" през тази година е Татяна Колева. Тя посвещава професионалния си живот на ударните инструменти и постига световна кариера на виртуозен, многостранно развит и иновативен артист - изпълнител на маримба и перкусии. Татяна Колева е родена във Варна, но в момента живее в Холандия, където съчетава интензивния си концертен график с преподавателска работа в Консерваторията в Грьонинген. Тя е основател и артистичен директор на спечелилата множество награди формация "Youth Percussion Pool" – образователна и изпълнителска платформа за млади професионалисти, както и на международния фестивал “Amsterdam Marimba Weekend". Освен като изпълнител на класическа и съвременна музика тя е ангажирана и в “cross-over” проекти с импровизация, джаз, рок, филмова и сценична музика. В последните две години Татяна е във вихъра на ново приключение с нейната Младежка Перкусионна Формация. Още за себе си и за музиката Татяна Колева разказва пред Светлана Вълкова.
Фиеста ли е животът Ви, откакто сте активен музикант?
Бих го нарекла един безкраен празник. Да, фиеста е. Идва със своите предизвикателства, но ако не обичаш това, което правиш, ако не е вълнението, страстта, няма смисъл да го започваме.
Каква беше за Вас пандемичната година?
За всички колеги беше едно огромно приключение. Не само всички въпроси, които ние бяхме накарани да си зададем, но и отговорите е много трудно да се намерят. Затова мисля, че това е предизвикателна година. Аз и всички мои колеги преминахме през много трудни моменти. Всички знаем как с първия ден на локдауна навсякъде по света много събития паднаха. Аз бях в Холандия и фестивалът, в който участвах, започна сутринта и спря следобед с всички последствия - и материални, и емоционални. Годината беше трудна, но аз в един момент се опитаха да видя и добрите страни, както винаги се получава. Музиката се оказа спасението.
Какви хубави неща Ви се случиха от 2017-а, когато издадохте новия си диск?
Много хубави неща. Този диск беше началото на нов период, защото е сборник от пиеси, който се нарича „Песни за маримба”. Моя специалност е маримбата. Тя е голямата сестра на ксилофона и на практика е един от най-древните ударни инструменти. Това е дървена клавиатура с магически звук. Хората се изразяват с глас, с ритъм и с различни дървени пластинки, които започват да образуват мелодия и ритъм. Ударните инструменти са новият цвят на съвременната класическа музика. Те са гласът на новото време.
Увеличи се колекцията от специално написани пиеси за мен и вече са над 100. Това е магия - да работиш с композитор, който пише специално за теб. В същото време в диска има и много импровизация. Някои от пиесите са написани от джаз музиканти, където има място за собствен почерк. Така се появи нещо насочено към моя стил. За първи път записах нещо различно там, моя лична пиеса.
Продължих да работя с моята младежка перкусионна формация. Тя се роди преди 10 години във Варна с идеята да привлечем млади обещаващи артисти, които, докато още учат, да намерят своя собствен почерк и да се изявят, да се ориентират в света с нечия помощ. Опитваме се да привличаме таланти, които преминават през тази формация. Тя вече има ядро. Това са хора, които имат нюх към новото, към експеримента и влизат в този колектив със своята идентичност.
Винаги ли сте на такава висока скорост?
Сега ще си позволя почивка и от август започваме пак. По време на пандемията се роди програмата „Как да свирим на кактус”. Публиката е включена и свири с нас. "Ла фиеста" продължава в Холандия и участваме в биенале на фламенко. В момента записвам материала за нов албум и в аудио и във видео формат. Той ще бъде готов през декември. Продължавам преподавателската си дейност в Грьонинген. Светът е пълен с приключения. Не е само весело и безгрижно. Всеки музикант е и предприемач и търси нови полета за изява. Имам нов проект с орган, който записахме, нов албум и имаме ново турне с него.
Кажете още за тези кактуси, че се заинтригувах...
Джон Кейдж разбива всички табута през миналия век и отваря пътищата за нова концептуална музика. Калина Владовска у дома се опита да произведе звук от кактус, по-точно от бодлите. Това зависи от кактуса и колко големи са бодлите. Ти не си сигурен кое как ще реагира. Ние ги озвучаваме с контактни микрофони. Корпусът на това растение работи като звукова кутия, като резонатор.
От всичко ли може да се извади звук?
От суха шума, до зеле, салата... Въпросът е как ще се включи в цялостната програма и концепция. Китайско-американският композитор Тан Дун например е написал концерт за вода с различни ефекти. Когато фантазията е отворена и има интерес, желание за приключение, обединено в музикална мисъл, може да стане много интересно. Не е самоцелно да се правят звуци.
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..