Фестивал на хвърчилата - "Въздушни чудеса - Варна 2021" ще се проведе на 21 и 22 август на Аспарухов плаж. Основен акцент тази година ще са демонстрациите на международните кайт клубове от Турция и Гърция, които във въздушен танц ще представят своите уникални модели хвърчила. Това разказа за Радио Варна Юри Георгиев, председател на клуб „Астро”, главен организатор на събитието.
За поредна година огромни цветни хвърчила ще изпъстрят небето над Аспаруховския плаж, а с всяка изминала година фестивалът се разраства и става все по-атрактивен и успешен, разказа още Георгиев. Интервю на Нина Милошевич:
Какво сте предвидили в това девето поред издание на Фестивала на хвърчилата?Очакваме над 3000 участници, като се надяваме да дойдат повече хора на празика. Той става все по- хубав, по-интересен и популярен. Тази година, за разлика от миналата, ще дойдат нашите гости от Турция, ще имаме един грък, така че новото в тазгодишното издание ще бъде танцът на хвърчилата по такта на музиката.
Очакват ли се хвърчила-гиганти, защото сме свикнали да ни изненадвате с невероятни хвърчила?
Да, отново ще има много големи хвърчила. Нашият октопод, който е на приятеля ни от Пловдив, е дълъг около 25 метра. Това е нещо огромно, което плува във въздуха, лети - летящ октопод. Разбира се, отново публиката ще види любимите мечоци и тигър, доста хвърчила, които са с огромни размери.
Колко време е необходимо на един човек с двете си ръце да направи едно такова красиво нещо, което ще лети, ще се рее във въздуха и може би ще бъде един от гигантите?
Първо трябва да се измисли, след което не е сложно да се ушие, когато имаме кройката. Това е нещо като плюшените играчки, само че в по-голям размер. Обикновено половината от хвърчилата са шити от нас, а другата половина ще бъдат фабрично шити в Китай, където е родината на хвърчилото, така че те са оригинални китайски хвърчила.
Трудоемко ли е като направа?
Зависи кой как го прави. На мен, като непрофесионален шивач, ми е по-трудно да ги ушия, защото внимавам шевът да стане прав, но това е удоволствие и радост.
За хората, които само наблюдават тези хвърчила, вероятно не е известно от каква материя се правят. Трябва ли да е по-лека, за да могат да се реят по-лесно във въздуха?
Да, те трябва да се направят от специален парашутен плат. Едно време са се правили от специален копринен плат, който не пропуска въздуха, за да може хвърчилото да създава тази подемна сила, както птиците създават със своите криле. Ушиването също има значение, за да заеме такава форма, подобна на крилата, да има някаква площ, така че трябва да се внимава. След което пускането трябва също да се регулира. Има значение къде ще се върже хвърчилото, под какъв ъгъл ще застане, за да може да улови вятъра и да може да лети хубаво, красиво, плавно.
Мястото не е случайно- плажът на Аспарухово, там ли е най-ветровито?
За Варна това е най-хубавото място, защото могат да се уловят всякакви ветрове, чистичко е откъм блокове, оттук към север плажовете са със стръмни брегове, които пречат на странични ветрове да поемат хвърчилото. А там няма това и затова този широк и хубав Варненски плаж го използваме за този фестивал.
Тази събота и неделя е фестивалът. Интересно ми е за участниците - променят ли се през годините, идват ли нови от по-младото поколение и какъв е интересът точно към това изкуство за младите хора?
Обикновено наистина сме малко по-възрастни, които пускаме хвърчила, защото се подмладяваме и имаме повече свободно време, за разлика от младите, които гонят кариера. Да, във времето ние променяме състава, редовните наши участници са от Турция, защото са наблизо. Очакваме сега да дойдат и от Италия, и от Естония, но те ще дойдат за друг фестивал. Дано успеят и за нашия фестивал да се включат.
Майсторлък ли е да управляваш хвърчило във въздуха?
Не, не е майсторлък, когато хвърчилото е с една връв. Майсторлък е, когато се демонстрират управляеми хвърчила по такта на музиката, както ще се опитаме да го направим тази година. Първата година имахме управляеми хвърчила, но поради липса на хора, които могат умело да управляват хвърчилата, не се състоя така грандиозно. Сега сме поканили трима човека, единият от които е от Гърция, и двама българи, които ще направят едно трио във въздуха по такта на музиката. Надявам се да се получи. Не са тренирали отдавна заедно, така че...
Като казахте „тренирали”, има ли определено време в годината, когато е най-благоприятно да се изкарат хвърчилата и да тренирате?
Винаги, когато има вятър, а във Варна знаем, че това е почти всеки ден, може да се пускат хвърчила. Затова и всички такива фестивали, които се провеждат, са обикновено до морета, океани, защото бризът, който духа винаги от морето към брега през деня, винаги е по малко. Той е равен, хубав вятър и помага на хвърчилата. Затова трудно се правят фестивали във вътрешността на страната. Така че, морето и плажовете са идеалното място за тренировки и за пускане на хвърчила.
Кои са най-сериозните български клубове, които се занимават с този невероятен спорт? Можем да го определим като спорт, нали?
Може би е спорт, да. Ние не правим съревнования, все пак това е един вид хоби, въздушно хоби. Аз затова и съм нарекъл фестивала „Въздушно чудо”, защото е чудно например как може една мечка или лъвче да лети. Това е по-скоро един въздушен танц или въздушен театър, който се опитвам да направя във Варна. Да, аз съм един от най-активните в тази дейност. Има много колеги, които пускат хвърчила и от Шумен, и от Пловдив.
Бургазлии?
Да, ще има и един бургазлия. Опитваме се да го популяризираме, да станем все повече в България демонстраторите, артисти въздушни, които показваме хвърчила, защото за това се искат наистина някакви умения - да можеш да си ушиеш хвърчилото, да го пуснеш, да разбираш от аеродинамика, да определиш вятъра. Едно хвърчило, когато лети, изисква и съответната сила, така че да може да не излети само, а да бъде поставено там, където ние искаме във въздуха. Ще се опитаме отново да направим съчетание от няколко хвърчила, които да са като въздушен комлекс, за да могат да се получат добри въздушни снимки. Надявам се да стане красиво.
Със сигурност много вълнуващо е това хоби, но скъпо хоби ли е?
Като всяко хоби все пак се изискват финанси, които трябва да задели семейството. Да, едно хвърчило, което може да си направи детето от хартия, която може да се намери навсякъде, и клечки за шишчета. То струва 20-30 стотинки, но трябва да проявиш творчество. Едно хвърчило, което можем да си купим от всеки детски магазин, където продават китайски хвърчила, лети чудесно и струва в рамките на 10 лв. Но огромните наши хвърчила, това са по стотина квадратни метра плат, употребяван само за едно хвърчило, който струва не малко, понеже е специален парашутен плат, както казах, който не пропуска въздуха. И оттам един месец труд по него, примерно. Така че, хобито започва да става доста тежко финансово.
Тази събота и неделя всеки може да се включи наравно с всички гости в този фестивал?
Да, предвидили сме една работилничка за хвърчила и картонени самолети, това е за малките деца. Останалите ще могат да демонстрират своите хвърчила или евентуално да си закупят. А с нашите големи хвърчила ще могат да си правят снимки и да се веселят. Основната цел на това мероприятие е да се веселят всички заедно и да сплотят своето семейство около въздушните чудеса.
Началото на фестивала?
Определено е за 10ч., но обикновено бризът там започва да духа равномерно към 11ч. Така че в 11-12ч. очакваме да има най-много хвърчила във въздуха и, разбира се, докато има вятър, ние ще пускаме. Това значи до 17-18ч., нямаме точно определена граница, когато ще спрем да пускаме хвърчила.
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..