2021-ва е юбилейна година: на 14 септември целият свят ще отбележи 700 години от смъртта на великия Данте Алегиери. Радио Варна ще направи съпричастни своите слушатели с това събитие чрез поредица от четири лекции в четири съботни сутрини – 4, 11, 18 и 25 септември от 8 до 9 часа. Срещите в ефира ще са посветени на Данте и неговата „Божествена комедия”. Автор и лектор е доц. д-р Лиза Боева, изкуствовед, режисьор и университетски преподавател. Илюстриращите текстове ще чете обичаният актьор Ицко Финци.
Двамата са създатели на платформата за обучение по изкуства на младежи и възрастни „Филизи 33”.
Историята на изкуството е нужна, ако тя открива някакъв път за самите нас и открива някакво по-смислено съществуване, убедена е Боева.
В курсовете, които провежда, се старае да отведе хората до ново познание. Във всяка лекция е събран букет от възгледите на интересни изследователи, но и нейното лично мнение. Старала съм се да бъде предадено по възможно най-интересния начин. Не следвам един учен и една методология, обяснява изкуствоведът. Като пример посочи, че лекцията за италианския художник Тинторето прави през руския режисьор и художник Сергей Айзенщайн.
Ние можем да четем Данте като пътеводител към щастието, казва Лиза Боева.
„Това не са лекции, а говорене за Данте. В тези четири срещи ще покажем, че Данте е възможен извън академичната среда, Данте е възможен извън училищната среда. Данте може да влезе в нашия живот по изключително интересен и остроумен начин. Данте не е за умни глави, не е някаква материя, която е скучна. Той е народен поет и би се изумил, ако знае, че сега се изучават отделни глави само от „Ад“. Адът е безсмислен без Рая, т.е. без неговия „Рай“ тази книга няма няма смисъл. Той много би се изненадал, че той се изучава само от професори. Целта на неговата книга е хората да влязат в състояние на щастие. Той ги води към щастието“, пояснява Боева.
„Данте пише този текст, за да доведе хората от състояние на нещастие до състояние на щастие. Този автобус те води там, където трябва, ако знаеш как да четеш този текст“, казва още тя.
Подробностите чуйте в интервюто на Светлана Вълкова с Лиза Боева и Ицко Финци:Лошото управление на водите през последните 30 години и високите нива на загуби на вода са причината за безводието и налагането на режим на много места в страната. Проблемът може да бъде решен с въвеждане на драстични мерки срещу кражбите на вода и законодателни промени, гарантиращи строги наказания. Това мнение изказа инж. Димитър Куманов от сдружение..
Интервю с Cafard и Græy Gaast (HOULE) Най-накрая БАТЮШКА на Krzysztof Drabikowski ще направи концерт в София. Датата е 27 септеммври, мястото – „Mixtape 5“, организатор – „BGTSC“. С полската банда у нас също за първи път ще дойдат французите HOULE. Блек метъл групата е създадена през 2019 година. Има един едноименен миниалбум и..
До 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" е домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал под наслов "Театърът се вълнува". Откриването му беше с премиерата на спектакъла "Алма Малер" с режисьор Деян Пройковски. Спектакълът е разказ за една необикновена жена – съпругата на композитора Густав..
Мадлен Божилова, носител на престижния приз от ЮНЕСКО "Живо човешко съкровище на България" за нематериално културно наследство, е избрала Балчик за свой дом през по-топлата половина на годината, а през останалото време твори в родния Своге. Това е причината балчиклии и гости на града да имат по-честата възможност да наблюдават сръчността на ръцете и..
От 24 до 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще бъде домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал. Събитието се случва в юбилейния 105-и сезон на театъра и ще използва двете й сцени – Основна и Филиал, обясни Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна...
Ако във времето, когато Независимостта на България e извоювана, тя е означавала свобода от чужда власт, то сега тя е въпрос на ценности и национален избор. Това коментира историкът Траян Димитров в предаването на Радио Варна "Новият ден", като подчерта, че чуждото влияние днес е непренебрежим фактор. В момента трудно можем да кажем, че сме..
Второто балканско издание на световния фестивал за съвременно изкуство и дизайн „Пиктоплазма“ ще проведе във Варна от 20 до 22 септември. В цветния форум, който тази година е с разширена и обогатена програма, ще участват илюстратори, аниматори, графити артисти и визуални разказвачи от Балканския полуостров. Pictoplasma е създадена преди..