От 20.09 до 30.09 във Варна ще се проведе„Творческа Резиденция Водна Кула“ – децентрализирано издание Варна. За пета поредна година артисти ще обменят опит в арт фестивала, който макар традиционно да е базиран в София,този път ще има свое варненско издание - акт на децентрализация на културния живот в София за максимално използване на потенциала, който изкуствата и културата притежават за социално включване на общностите извън столицата.
„Творческа Резиденция Водна Кула“ стартира през 2006 с цел облагородяването на значими сгради и превръщането им в артистични резидентни центрове – първата такава сграда е водната кула в кв. "Лозенец". Идеята на децентрализираните издания е да се предадат опита и знанията чрез международни артисти и организации.
Събитието ще протече онлайн и наживо,а едно от партньорствата на фестивала е ReBonkers клуб – бивш склад за боеприпаси, превърнат в алтернативно младежко пространство. Целта на резиденцията е артистите да обединят прогресивни творчески стратегии в алтернативни пространства от местния контекст, облагородявайки градската пост-комунистическа среда, като ги превърнат в център за творчески събития. Така организаторите от „Творческа Резиденция Водна Кула“ и партньорите от проекта ReBonkersобединяват усилия в търсене на новия облик на емблематичния за Варна бивш бункер за боеприпаси, където през 90-те се помещаваше клуб „Бонкърс“. Години наред мястото е било занемарено, а амбицията е то да се превърне в пространство за срещи на творци - музиканти, художници, артисти и др.
Други локации от проекта ще са The Bookstore и Varna Spaces.
Чрез отворена покана са избрани 15 участници за Резиденцията, които да развият своите творби със съдействието на специално поканени ментори от цял свят и да се срещнат с артисти с международно признание в сферата на визуалните изкуства. Листът с менторите включва Руби Сидър (ментор, работилница, кратък филм); ДжиниСайкс (ментор, семинар: „Трансформиращият и лечебен потенциал на изкуството“); Чуя Чия (ментор, онлайн сесия: „Околната среда и взаимоотношенията между хората“); Харука Томацу(ментор, работилница: „Връзката между съществуването и отсъствието със силен подход към пространството, предметите и тялото в ежедневието“); ДайсукеТакея (ментор, онлайн сесия: пърформанс и инсталация); Ана Вуич (художник, поканена да осъществи специално разработен проект със стенописи в публичното пространство, като социално ангажирано произведение на изкуството в сътрудничество с местни и други художници); Ивелина Иванова (мултидисциплинарен артист, аудиовизуален концерт наживо с визуални материали на участниците и музика); Нина Фолтинович и Малвина Клешч (диджей и художник, аудио-визуален продукт).
Всеки един от участниците ще има възможността да се включи в творческите работилници на менторите и да разработи идеите си с техните напътствия и съдействие, както в индивидуални, така и в групови сесии. Освен работилници, ще се състоят и ежедневни семинари, разговори в посока насърчаване на толерантността и социалното приобщаване, събеседвания за значението на изкуството за местните и международни стандарти и как художниците от различни части на света и от различен произход, могат да си взаимодействат, като използват социални медии, за да обогатяват работните си процеси и резултатите.
Всичко това ще доведе до финална присъствена изложба с творбите на участниците, на която ще бъдат поканени специални гости, работещи и сътрудничещи си в различни дисциплини, като пърформанс, изкуство в публични пространства и социално ангажирани практики.
Куратор и главен организатор на Водна кула арт фест е Ния Пушкарова; артист и организатор, председател на Сдружение ИМЕ:
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..