Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Кожухаров: Хората престанаха да вярват на щабове и на експерти

| обновено на 26.11.21 в 09:16
Снимка: Медицински университет-Варна

Професор Христо Кожухаров е психоаналитик и психотерапевт с над 30-годишна практика. В момента той оглавява Втора психиатрична клиника към УМБАЛ "Света Марина" във Варна, ръководител е на Катедра "Психиатрия и медицинска психология" в Медицинския университет във Варна и е председател на регионалната организация на Българската психиатрична асоциация. Повод за срещата ни с професор Кожухаров е пандемията и нейното отражение върху психичното здраве на хората.

По данни на Световната здравна организация от началото на пандемичната обстановка броят на хроничните тревожни разстройства, особено сред по-младите хора, нараства с бързи темпове. И България не прави изключение.

Пандемията се дели на няколко етапа

"Разделям пандемията на два основни етапа. Първият е от началото на извънредното положение през март до края на 2020 година. Тогава основният проблем беше в абсолютната неизвестност. Там се появи и вторият проблем - тотално противоположните послания, които даваха специалистите. Според мен именно там е "заровено кучето", казано образно. Оттам започва основният проблем", смята проф. Кожухаров

Хората престанаха да вярват на експертите

По думите на специалиста противоречията между медицинските специалисти, членовете на оперативните щабове и политиците са довели до тотален отлив на доверието на обществото.

"Хората спряха да вярват на експертите, защото в щабовете и експертните съвети започнаха да говорят почти всички специалисти, които даваха много противоположни послания. В психологическата наука противоположните послания водят до две неща. Едното е тревожност, а другото е състояние на ступор, в което човек не прави нищо, защото каквото и да направи - все ще е грешно", поясни още проф. Христо Кожухаров.

Вярваме на непроверени източници на информация

Според проф. Христо Кожухаров живеем във време, в което хората масово вярват на информации от непроверени източници.

"В необятната мрежа на интернет вече всичко може да се публикува. И тези публикации стават толкова меродавни за някои хора, колкото прочетеното от вярващия в Библията", коментира специалистът.

Без щабове, но отново в напрегната обстановка

"След нормализирането на ситуацията през летните месеци наесен отново влязохме отново в една напрегната фаза. За щастие сега вече ги няма тези оперативни щабове и съобщения, които лично на мен ми действаха доста негативно. Аз не съм преживявал войни, но съм чел, че хората са вярвали на това, което им съобщят от бюлетина от фронта. Ако ти съобщят хиляда загинали, значи са хиляда загинали, ако ти кажат десет хиляди - значи са десет хиляди", каза още проф. Кожухаров.

Вирусът влияе негативно на мозъка

"Както в острата си фаза, така и след това вирусът има преки психологични и психиатрични последици върху хората. Виждам го и аз в болницата. Има много пациенти, които са с тревожно-депресивна симптоматика", поясни началникът на Втора психиатрична клиника в УМБАЛ "Света Марина".

Страхът ни завладява

Според проф. Христо Кожухаров, пандемията засяга психиката не само на преболедувалите, но и на здравите.

"Страхът, че можеш да се заразиш, че няма да има място в болницата, той засяга много здрави хора. Това води до стрес и нарушения на съня. Много хора прибягват към прекомерна употреба на алкохол и наркотици, други злоупотребяват със сънотворните или преяждат с храна, за да се освободят от стреса", обясни проф. Кожухаров по повод зачестилите случаи на самоубийства, насилие и депресии.

Добра информираност

Проф. Кожухаров е на мнение, че е необходимо да има по-мащабна информационна кампания за ваксините. Той ги сравни с наркокомуните.

"Когато се строиха първите комуни за наркозависими, тогава хората не гледаха с добро око, защото фактът, че в близост до тях ще има наркозависими, ги притесняваше и плашеше. Тогава западните специалисти съветваха да се информират повече хора за комуните. Не можеш да направиш комуна някъде, без да обясниш на хората какво представляват. Така е и с ваксините. Не можеш да искаш от хората да се ваксинират, без да си ги информирал достатъчно", обясни проф. Кожухаров.

"Не можеш да започнеш ваксинационния процес, когато някой министър или възрастен лекар се ваксинира. Българинът няма този тип мислене. Той не се асоциира с някой политик или лекар-доайен", допълни специалистът.

Той стои твърдо зад идеята да се създаде телефонна линия, на която хората да се обаждат и да получават отговори на въпроси, свързани с тяхното здраве и ваксините.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Жеков

Близо 200 хиляди варненци гласуват за районен кмет днес, в 198 секции се гласува машинно

201 са секциите, в които гласуват избирателите от двата варненски района днес - "Одесос" и "Приморски". В 198 от тях се гласува машинно. В случай, че машина дефектира, тя няма как да бъде ремонтирана. В такъв случай в секцията се минава изцяло на гласуване с хартиена бюлетина. Това обясни за Радио Варна председателят на Общинската избирателна..

публикувано на 20.10.24 в 08:55

Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY): Личният музикален почерк е много важен

Интервю с Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY) Marty Friedman е добре познат в китарния свят. Още повече, че записва два изключителни албума с CACOPHONY и Jason Becker. С Marty Friedman са и т.нар. класически албуми на MEGADETH. Още докато беше част от състава на Dave Mustaine, китарният герой показа и другото си, по-романтично лице...

публикувано на 19.10.24 в 11:23

В Памир и Тиеншан трябва да си готов дори на страдания

Едни от най-красивите планински райони на Земята. Така дълбокият познавач на изтока и запленен от географията пътешественик Красен Желязков описва местата през които премина това лято. Над 2500 км. изминати за три седмици из суровите планини Памир и Тиеншан в държавите Таджикистан и Киргизстан е приключение, което той сподели първо за слушателите на..

публикувано на 18.10.24 в 08:30

„Поезия безкрай“ на Синелибри във Варна

На хоризонта е празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, което се провежда под мотото „Поезия безкрай“ в знак на преклонение пред безспорните гении на поетическото изкуство и великите киновизионери, на които дължим мощни полети на духа. Между 17 и 31 октомври киноманите във Варна ще имат..

публикувано на 17.10.24 в 08:05

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA направиха хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците представиха новия албум „A Frame of Mind”. Концертът бе открит от специалния гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 16.10.24 в 15:15

Предприемачът, открил римската статуя във Варна: Всички изпитахме огромно щастие

Строителният предприемач Георги Крайчев е човекът, открил статуята от римско време, заедно с багериста Даниел Димитров, с когото са заедно на терен. "Това е моментът, в който всеки взема своето решение съобразно ценностната система и морала си", отбеляза Крайчев при гостуването си в предаването "Новият ден" на Радио Варна. Така, б..

публикувано на 15.10.24 в 17:20

Аглика Олтеан: След спектакъла "Както ви харесва" публиката ще излезе от театъра пречистена, по-добра и по-щедра

"Както ви харесва" от Уилям Шекспир е най-новата постановка на Варненския драматичен театър. Премиерните спектакли ще бъдат на 16 и 17 октомври от 19 часа на сцената на ДТ "Стоян Бъчваров".  "Както ви харесва" е първата постановка в България на Габор Томпа, румънски режисьор, президент на Съюза на театрите в Европа. Драматург на спектакъла е Аглика..

публикувано на 15.10.24 в 08:30