Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галя Йотова по стъпките на първия български печатар – Яков Крайков

12
Снимка: Сияна Спиридонова

В навечерието на 24 май деца и ученици от Бяла имаха възможността да посетят Работилница по печат и сами да опитат старопечатен метод на книгоиздаване. Работилницата по печат е проект на фотографа Галя Йотова, с който тя участва в инициативата Пловдив – Европейска столица на културата през 2019 година. Софиянката продължава да развива идеята си и да я показва на различни места из България. Още за проекта, за неговия смисъл и каква е технологията за отпечатване на ръчна винтова преса, чуйте от Галя Йотова и скулптора Сава Стоименов:


Старинната техника на печат е използвана от първия български печатар – Яков Крайков. Той е първият български издател, илюстратор, гравьор, художник, който през 60-те години на XVI век отпечатва първите книги на български език.

Огромен интерес и вълнение е предизвикала работилницата у децата на Бяла, научавайки ги как в миналото са се печатали книгите, колко време и труд е коствало това, разказа Йотова.

Първият български издател Яков Крайков произхожда от свещенически род, занимава се с изработването на църковно-богослужебни книги. На младини е преписвач на църковни книги в манастира „Свети Йоаким Осоговски“, след което заминава за София, където в книжовна школа задълбочава познанията си за старобългарската литература, а се запознава и с книги на гръцки език. Школуван в книжовното дело, се посвещава на Гутенберговото книгопечатане, като през 1539 г. работи като печатар, редактор и словослагател в отворената в манастира Грачаница печатница.

През 60-те години на XVI век Яков Крайков заминава за Венеция, където обновява печатницата на сръбските печатари Божидар и Винченцо Вукович. За период от 6 години отпечатва 4 книги. Първата е „Часослов“, която е с двуцветен печат и е украсена с 31 гравюри. Тя съдържа апокрифни текстове, псалми, тропари, кондаци, като към тях авторът е прибавя и слова за Константин-Кирил Философ, Иван Рилски, Иларион Мъгленски и други български светци.


Галя Йотова е фотограф и инициатор на проекта „За буквите между Пловдив и Матера“. Чрез кирилицата проектът осъществява културен мост между двете европейски столици на културата.

Проектът насочи вниманието върху значението на кирилицата и Яков Крайков, чрез когото българската книга и азбука влизат в европейската култура, категорична е Йотова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млада двойка от Варна подава ръка на абитуриентки в неравностойно положение

Млада двойка от Варна решава да подаде ръка на абитуриентки в неравностойно положение, за да направят празника им хубав. В групи в социалните мрежи приканват и други да се присъединят към каузата им, за да предоставят всичко необходимо на завършващите, разказа Анелия Кожухарова, която е акушерка по професия. Тя и приятелят й предлагат безплатен транспорт..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 15.05.25 в 14:19

Отварят за посетители реставрираната къща на един от първите кметове на Варна - Янко Славчев

За първи път в събота, 17 май,  в рамките на Европейската нощ на музеите,  ще бъдат отворени вратите на реставрирания дом на Янко Славчев – един от първите кметове на Варна след Освобождението.  Домакин на събитието под надслов "Домът разказва" е споделено работно пространство във Варна с 11-годишен опит в организирането на културни, технологични..

публикувано на 15.05.25 в 13:34

Етнографският музей "Етър" гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето"

Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения". Експозицията е подредена в Етнографския музей във Варна  и ще бъде открита на  16 май, петък, в 16 часа. Изложбата представя традиционни и дизайнерски предмети, изработени от занаятчиите на музей „Етър“...

публикувано на 14.05.25 в 14:44
Икономически университет - Варна

Непреодолим фактор и хъб на предприемачеството: Първото висше икономическо училище у нас стана на 105 години

105 години от създаването на Първото висше търговско училище в България – Икономическия университет във Варна, се отбелязват на 14 май. Решението за създаването му е взето от тогавашната Варненска търговско-индустриална камара именно на 14 май през 1920 г. Идеята обаче се ражда далеч преди това и е резултат  на стопанския и културния подем,..

публикувано на 14.05.25 в 12:43

Варна открива летния сезон с концерт на открито на 16 май

Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл на 16 май (петък) от 19:00 часа на входа на Морската градина. Събитието ще премине под мотото „Варна – където времето тече различно“, което отразява уникалния дух на морската столица и множеството възможности, които градът предлага – за отдих, култура, туризъм и..

публикувано на 14.05.25 в 09:03
Варненскит залив

До обяд - слънце, след обяд - дъжд

Сутринта над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, но на места видимостта временно ще е намалена, а по-значителна средна и висока облачност ще има над Югоизточна България. Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд, не е изключено да прегърми. Ще духа слаб вятър от..

публикувано на 14.05.25 в 06:24