На 23 юни варненският художник Васил Василев откри самостоятелна изложба в Зала „Ателие Георги Велчев“ на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна.
Колекцията представя около двайсет платна живопис, създадени от 2017 г. насам, като повечето са нови работи, рисувани през последните две години и непоказвани досега в изложби. Известен със своите пристрастия към света на духовните търсения, този път артистът признава: “Морето и водите ме водят в тази изложба".
Не можеш да рисуваш наизуст, трябва да си научен да гледаш. Процесът на завършването на една картина изисква дълго търсене и търпеливост, докато „намериш пътека, която да стане път, че и магистрала. Това споделя художникът Васил Василев в предаването за култура на Радио Варна „Гравитация нула”.
Авторът признава, че много трудно се рисуват формите на водата. Водата е много сериозна и трудна работа. Морето са се мъчили много хора да го нарисуват, но търнъровото море е истинското море, казва Василев. В неговите очи само Джоузеф Търнър успява да въздейства чрез тези свои пейзажи. Според Васил Василев дори и Иван Айвазовски не постига този ефект.
Впечатлен е от работата на Андрей Тарковски с водата във филмите му. „Няма филми без вода при него. Водата като буква, като знак, като философия, като живот, като пространство, като фон за абстрактните неща.“
Измежду тези имена той определя себе си като скромен артист, който отдавна знае, че трябва да се учи само от най-големите, за да може нещо да постигне.
Причината в картините му да преобладават повече червените пред сините нюанси на водата, е, защото божественото творение е богато.
Обяснявайки колко трудно е да нарисуваш вода, казва:
„Там, където Господ е пипал, колкото и гениален художник да си, ти си един обикновен д*исльо.“
Изложбата може да се види до 16 юли в Художествения музей “Георги Велчев” на ул. “Радко Димитриев” 8 във Варна. Работно време на музея - от вторник до събота от 10:00 до 18:00 часа.
Чуйте интервюто на Светлана Вълкова с Васил Василев:
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..