Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Deva Premal: Музиката е енергиен език

| обновено на 11.10.22 в 12:13

Deva Premal & Miten включиха България в актуалното си световното турне „Timeless”. Те ще изнесат концерт в София на 15 октомври 2022 година. Световно известният им музикален стил е вдъхновяваща комбинация от ведически мантри и западни музикални похвати. След като на два пъти отлагаха турнето си заради Ковид пандемията,  Deva Premal & Miten вече са в Европа и в края на тази седмица ще се срещнат и с почитателите на уърлд музиката в зала 3 на НДК.


Здравейте, какво сте подготвили на българските фенове за концерта на 15 октомври в София?

Deva Premal - Вечерта ще е посветена на удоволствието, на песента и гласовете на всички. Ще пеем и ще се наслаждаваме на тишината. Това ще го постигнем чрез древните мантри, които лекуват душата. Всяка дума има здравословен ефект върху тялото и душата. Концертът ще бъде дълбок, ще носи удоволствие. Вечерта ще бъде духовно преживяване.

Miten - Концертите ни не представляват публика, която идва, за да види изпълнителите. По-скоро става дума за съвкупност от хора, които образуват едно цяло. Ние заедно пристъпваме в тайните на свещените мантри, които лекуват душите на всеки. Когато пеем заедно, сърцата ни се отварят. Точно това искаме да представим в България. Когато сърцата са отворени, всички съществуваме в мир. А това е най-важното.

Това означава ли, че едно ваше изпълнение е по-скоро насочено към чувствата?

Miten – Нашето представление е насочено към изцелението. Точно за него е. Мантрите са лечебни сами по себе си. Те провокират много силен отзвук. Когато заедно ги произнасяме, това не е нито на български, английски или немски, а на санскрит. И всички пеем заедно на този език, което създава една красива атмосфера.

Има ли нещо специално, за да провокирате тази атмосфера, което трябва да направите преди концерта?


Deva Premal - Не, всичко става на момента. Създава се от връзката между нас и хората, които са дошли да ни чуят в конкретната вечер. Затваряме си очите и поглеждаме навътре в себе си. Бих го сравнила с медитацията, но не с класическата представа за нея. При нас медитацията е жизнена, трептяща, пълна с енергия, радост и любов.

Защо решихте да използвате музиката за тези цели?

Deva Premal - Музиката е отвъд езиците. Тя свързва хората на съвсем други ниво. Тя е отвъд вярванията и религиите. Музиката е универсален език, към който всички допринасят с по нещо. На нашите концерти всички участват заедно в създаването на музика. Всички заедно провокираме музиката. Не сме само ние на сцената.

А каква е ролята на слушателите по време на вашите изпълнения?

Miten – Публиката и слушателите не са пасивни. Присъстващите на нашите концерти също пеят. Вървейки по този път, ние се превръщаме в едно цяло. Тук го няма разделението между публика и изпълнител. Ние не възприемаме хората, които идват да ни гледат, като публика. Ние гледаме на тях като на наши приятели. Онова, което ние им носим, без значение дали става въпрос за България или Лондон, където бяхме вчера, е обединение от хора, които се научават да бъдат щастливи, но по много по-дълбок начин. Огледай се – войните са навсякъде, проблемите са навсякъде. Почувствахме се задължени да се върнем в Европа, за да донесем щастието. Да им донесем отново тези древни мантри, да напомним на хората, че изворът на всичко е вътрешния мир. С нашата музика достигаме до дълбините на познанието за душата. За това и нашите изпълнения са много различни от рок концертите, където всички избухват. При нас, когато всички запеят, лицата им се озаряват с усмивка. Опитът ни показва, че на нашите концерти идват хора, които обичат музиката, но вкъщи не я споделят с близките си. Идвайки в България, сме наясно, че българите обичат да пеят. И със съвместното ни изпълнение, ще призовем към световен мир. Това е целта ни. Началото, обаче, е индивидуален подход, защото всеки трябва да открие вътрешния си мир. И едва тогава можем да го споделим със света.


Смятате ли, че музиката все още има силата да води до промяна?

Miten – Разбира се. Определено музиката носи промяна.

Но как е постижимо това?

Miten– Тук не става дума да достигнем до по-широка публика, а да провокираме отделния индивид. Да успеем да излекуваме болката му, да успеем, да спрем саморазрушението му и да открием нови хоризонти пред съзнанието му, защото всеки се е концентрирал върху ежедневните проблеми. И това трябва да стане на момента. Тук не става въпрос за групово съзнание, а за отделната личност.

Последният Ви албум се казва „Timeless”. Как се става безкраен, вечен?

Deva Premal– Точно към това се стремим, когато пеем. Самият момент вече е извън времето. Там няма бъдеще, в което планираме различни неща, миналото не съществува, както и нещата, за които съжаляваме. Има единствено вечност в този настоящ момент. И всяко човешко същество принадлежи точно към този конкретен момент. И тази вечност не можеш да я откриеш извън себе си. Тя е в нас, във всеки един от нас. А музиката е най-краткият път, за да се вгледаме в себе си, да открием вечността в себе си, да пристъпим в нея.

Скоро ще сте в България. Какво точно очаквате?

Miten – Нямаме кой знае какви очаквания, защото нашето желание е да хванем момента. Мога, обаче, да споделя впечатленията си от пътуванията ни по света. Когато група от хора споделят заедно мантрите, без значение дали става въпрос за България или Лондон, или Бразилия, когато тези хора започнат заедно да споделят това древно познание, преживяването винаги е едно и също. Чувствата са едни и същи. Публиката не се различава, защото се превръщаме в едно семейство. А това е много важно. Мнозина се чувстват изолирани. Мантрите ни помагат да останем свързани с любимите ни хора, с нашата духовна общност. Навсякъде, където и да имаме концерт, е едно и също. Представи си църква, но не съвсем. Защото в случая се събираме заедно, за да сме един с друг и да се наслаждаваме на момента, който споделяме, пеейки.

По какъв начин културните различия влияят на възприемането на Вашата музика?

Deva Premal – Знаеш ли, пеем на език, който може би никой не разбира. Санскрит е древен език, който днес никой не говори. Всички сме в една лодка, всички експериментираме със звука, без намесата на религии и вярвания. От хиляди години тази музиката е средство за извисяване и за трансформиране на личността. Тя е приобщена към хиндуизма, но е открита много преди създаването му, както и преди създаването на религиите. Музиката, която изпълняваме, е енергиен език. Можем да я изпълняваме във всяка една страна, без значение къде се намира. И навсякъде ставаме едно цяло с публиката, защото се отдаваме на момента без предварително изградена концепция. Като с нейна помощ откриваме себе си.

Последен въпрос – по какъв начин номинацията за наградите „Грами” за албума Ви от 2018 година „Deva” кореспондира с духовността на музиката Ви?

Miten – В това е смисълът. Точката, в която духовната част се докосва до материалната. Когато получихме тази номинация, най-накрая светът откри музиката ни. А ние се занимаваме с нея от 30 години. Най-накрая хората ни забелязаха. Откриха, че музиката ни е важна и красива.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекаралият 70 дни в плен отец Васил Вирозуб: Руският мир е студ, глад и изтезания

Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Васил Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..

публикувано на 24.02.25 в 08:10
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10