Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наш кораб ще пътува от Варна до Антарктида - равнява се на космическо пътешествие

| обновено на 31.10.22 в 10:26
Снимка: архив

С него ще стъпим на световната морска карта, казва директорът на Българския антарктически институт

Ставаме морска нация с това епохално плаване, допълни проф. Христо Пимпирев.

Чуйте подробности от разговора му с Даниела Стойнова:

България е уважавана полярна държава с опит и традиции. Учени от над 30 държави са работили със своите колеги на нашата полярна станция - от Япония, САЩ, Великобритания, Испания, Аржентина, Чили, Южна Корея. Както виждаме, от всяка точка на планетата. Това рядко се случва в самата България. А там сме пред лицето на света и сме много уважавани. За разлика от други договори, където сме постоянни членки и сме на опашката.

Правим го и без големи финансови ангажименти. Докато другите държави харчат на година стотици милиони долари и евро за своите полярни програми.

Антарктида се явява най-голямата природна научна лаборатория в света. Там се правят открития, засягащи цялото човечество. Наше приятно задължение беше да се включим в този щурм на антарктическите държави. България управлява този континент от 1998 г., когато е приета за постоянен консултативен член на Антарктическия договор с още 29 държави. Оттогава единствено Чехия успя да получи такъв статут. Много трудно се става член на този договор, който практически управлява цял континент - една десета част от нашата планета.


До средата на декември с първия български военен научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще отплава експедицията до Антарктика. На борда му ще бъдат заедно полярниците от Българския антарктически институт и екипажа на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна, които ще достигнат до българската база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън. 

Корабът ще бъде напълно функционален до средата на ноември. Тези дни предстои плавателният съд да влезе в завода за монтаж на допълнително оборудване, което е в процес на придобиване. Планирани са 3-4 плавания в Черно море, което ще провери готовността на кораба за експедицията, каза проф. Медникаров.

Даниела Стойнова разговаря по повод подготовката и успешно приключилите изпитания на море на кораба, с флотилен адмирал проф. д-р Боян Медникаров:



По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35