Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Научно изследване доказа, че растенията комуникират помежду си и с хората

Младият агроном Кристиана Опрева съвместно с Аграрния университет в Пловдив са провели първото подобнo изследване в България

| обновено на 23.11.22 в 15:59
Снимка: Ани Петрова

Много често цветята, а и различните видове саксийни растения у дома, се превръщат в просто една обикновена част от интериора, придаваща му някаква красота и пъстрота. Това обаче съвсем не е така. Знаем със сигурност, че растенията са живи същества и си изискват сериозна грижа, далеч надхвърляща пределите на едното поливане от време на време. Това което малко хора обаче знаят, е че освен да растат и да цъфтят, растенията могат и да „говорят”. Разбира се, по техен си, далечен от човешкото ухо начин.

Младият агроном Кристиана Опрева и екип от учени и преподаватели от Аграрния университет в Пловдив са провели изследване, което доказва теорията на техни колеги от други държави, че растенията комуникират, както помежду си, така и с хората чрез ултразвукови сигнали.

"Ние успяхме да запишем ултразвукови сигнали, чрез които растенията комуникират. Те обаче са неуловими за човешкия слух. Ние чуваме от 1 hZ до 20 000 hZ. Растенията могат да общуват помежду си или с нас хората на честоти над 20 000 hZ", разкри Кристиана Опрева.

Обект на научното изследване на Кристиана и нейният екип са били 4 вида растения – мушкато и еписция от декоративните и лозата и ябълката от аграрните.

"Мушкатото е много интересно растение, което издава специфичен аромат, когато му разтриеш листата. Така то показва, че е живо. Нашето изследване установи, че ултразвуковите сигнали, които мушкатото издава са в широк диапазон - от 20 000 до 110 000 hZ. Ако не го поливаме и не се грижим за него, то изобщо може и да не ни говори", каза още Опрева. Широк е диапазонът на звуковите сигнали и на еписцията, която при допир може да сменя цвета си.

Интересен момент в изследването на аграрните растения е бил когато откъсната клонка от лоза, стояла няколко дни във вода, също е издавала признаци на живот с ултразвукови сигнали. Те обаче са били в по-тесен диапазон, поясни младия агроном.

Научното изследване е отнело около 9 месеца на Кристиана Опрева и нейният екип. Според нея, ако се намери начин да бъдат чувани растенията, това ще бъде полезно за работата на агрономите и за хората, които отглеждат растения.

"Ако примерно доматите са нападнати от вредител, те могат да ни "съобщят" това и да отстраним тези вредители", даде пример Опрева. Според нея не бива да се подценява и говоренето на самите растения, което им се отразява добре. Тя е провела подобни опити в оранжерия с марули.

"Аз си направих опити в моята оранжерия с марули, на които им пея народна музика. Нейните ноти и октави им влияят положително. Така те се чувстват спокойни и си растат добре. Даже така можем и да уплашим някой вредител", каза шеговито Кристиана Опрева.

Тя си поставя за цел след време да изследва обстойно и поведението на плевелите и как може да се отървем от тях без да се налага да ги скубем.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Кристиана Опрева:









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35