Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научно изследване доказа, че растенията комуникират помежду си и с хората

Младият агроном Кристиана Опрева съвместно с Аграрния университет в Пловдив са провели първото подобнo изследване в България

| обновено на 23.11.22 в 15:59
Снимка: Ани Петрова

Много често цветята, а и различните видове саксийни растения у дома, се превръщат в просто една обикновена част от интериора, придаваща му някаква красота и пъстрота. Това обаче съвсем не е така. Знаем със сигурност, че растенията са живи същества и си изискват сериозна грижа, далеч надхвърляща пределите на едното поливане от време на време. Това което малко хора обаче знаят, е че освен да растат и да цъфтят, растенията могат и да „говорят”. Разбира се, по техен си, далечен от човешкото ухо начин.

Младият агроном Кристиана Опрева и екип от учени и преподаватели от Аграрния университет в Пловдив са провели изследване, което доказва теорията на техни колеги от други държави, че растенията комуникират, както помежду си, така и с хората чрез ултразвукови сигнали.

"Ние успяхме да запишем ултразвукови сигнали, чрез които растенията комуникират. Те обаче са неуловими за човешкия слух. Ние чуваме от 1 hZ до 20 000 hZ. Растенията могат да общуват помежду си или с нас хората на честоти над 20 000 hZ", разкри Кристиана Опрева.

Обект на научното изследване на Кристиана и нейният екип са били 4 вида растения – мушкато и еписция от декоративните и лозата и ябълката от аграрните.

"Мушкатото е много интересно растение, което издава специфичен аромат, когато му разтриеш листата. Така то показва, че е живо. Нашето изследване установи, че ултразвуковите сигнали, които мушкатото издава са в широк диапазон - от 20 000 до 110 000 hZ. Ако не го поливаме и не се грижим за него, то изобщо може и да не ни говори", каза още Опрева. Широк е диапазонът на звуковите сигнали и на еписцията, която при допир може да сменя цвета си.

Интересен момент в изследването на аграрните растения е бил когато откъсната клонка от лоза, стояла няколко дни във вода, също е издавала признаци на живот с ултразвукови сигнали. Те обаче са били в по-тесен диапазон, поясни младия агроном.

Научното изследване е отнело около 9 месеца на Кристиана Опрева и нейният екип. Според нея, ако се намери начин да бъдат чувани растенията, това ще бъде полезно за работата на агрономите и за хората, които отглеждат растения.

"Ако примерно доматите са нападнати от вредител, те могат да ни "съобщят" това и да отстраним тези вредители", даде пример Опрева. Според нея не бива да се подценява и говоренето на самите растения, което им се отразява добре. Тя е провела подобни опити в оранжерия с марули.

"Аз си направих опити в моята оранжерия с марули, на които им пея народна музика. Нейните ноти и октави им влияят положително. Така те се чувстват спокойни и си растат добре. Даже така можем и да уплашим някой вредител", каза шеговито Кристиана Опрева.

Тя си поставя за цел след време да изследва обстойно и поведението на плевелите и как може да се отървем от тях без да се налага да ги скубем.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Кристиана Опрева:









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25