Графичната новела „На конци – 1968: една действителна история" представи във Варна Веселин Праматаров. Мястото - Културният център "РеБонкърс", където до 2 декември (без понеделник) може да се види и едноименната изложба.
Художникът Веселин Праматаров е автор и на илюстрациите на книгата. "На конци" е исторически комикс, първи по рода си у нас. Той разказва историята на студенти, протестирали против инвазията на войските на Варшавския договор в Чехословакия.
С автора за изданието в предаването "Гравитация 0" разговаря Мартин Николов.
"Това е един нов жанр в нашата комикс сцена – тя визира конкретно една случка от нашето минало от 1968 г., станала с трима тогавашни студенти, единият от които е жив още. Той е свидетел и разказва много интересни неща", подчерта пред Мартин Николов писателят.
"Идеята за написването на комикса дойде от Чешкия културен център в София и от неговия директор Дагмар Остранска. Първоначално е имало идея да се ознаменува годишнината от това събитие с конференция, но тя е настояла това да стане по-популярно и да стане комикс. Обърнала се е към Съюза на българските художници, а те се обърнаха към мен и аз приех идеята присърце да го направя", обясни Праматаров.
Той допълни, че първата му идея е била да направи един класически комикс. "Исках това да бъде история, разказана картинка по картинка. Но след това, когато се разрових в нещата и когато видях, че те са прекалено сложни за такова нещо, разбрах, че трябва да променя някак си структурата на този комикс. Така той от само себе си се превърна в графична новела. Следя френската комикс сцена – там е много популярно това нещо", посочи авторът.
Заглавието "На конци" идва като игра на думи с песента "Кукла на конци", поясни авторът.
Книгата „На конци – 1968: една действителна история" разказва историята на тримата български студенти - Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев, протестирали през 1968 против инвазията на Варшавския договор в Чехословакия. Проектът е иницииран от Чешкия център съвместно с Посолството на Чешката република в София и Посолството на Словашката република в София.
17 български пълнометражни и 24 късометражни филма ще се състезават в 43-тото издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза". Емблематичното събитие започва на 16 септември и до 23 септември ще представи във Варна "най-добрият вариант за моментна снимка на българското кино" , подчерта за Радио Варна Кремена Димитрова от Националния..
В 1/3 от детските градини у нас децата ежедневно използват и изхвърлят чаши за еднократна употреба. Така ежегодно детските градини у нас изхвърлят над 80 млн. пластмасови чаши . Цифрите са наистина са плашещи - между 5 и 6 милиона лева струва изхвърлянето на еднократни пластмасови чаши в детските градини. На практика..
Историята е едно колело, което се върти, и събитията в него се повтарят. Това подчерта за Радио Варна и предаването "Новият ден" историкът Траян Димитров. Месец септември е много богат откъм исторически събития, а Варна заема централно място сред тях, допълни Димитров. " В Деня на Съединението княз Александър I Батенберг тръгва от Варна, минавайки..
В края на академичната 2024-2025 година заради действащата нормативна база за изчисляване се стигна до шокиращо повишаване на семестриалните такси за платено обучение във българските университети. Имаше реакция както от студентската общност, включително студентски протести, така и от ръководството на много академични институции и от Съвета на..
Интервю със Svend Karlsson (BAEST) Дет метълът отдавна не е това, което беше. И датчаните BAEST са олицетворение на това, че дет метълът отдавна не е това, което беше. Просто чуйте новия им албум „Colossal“ и ще ви стане ясно за какво става въпрос. Рок, хеви и дет. Това са събрали в него BEAST. „Colossal“ ще бъде надълго и нашироко представен и..
С постепенен преход от ваканция към училище родителите могат да помогнат на децата си, ученици в малките класове, да се освободят от излишния стрес преди началото на учебната година. Това каза в сутрешния блок на Радио Варна Валерия Симеонова. Рязката смяна на режима често води до напрежение, казва тя. Родителите могат да адаптират с малки стъпки..
Виктор Димитров е едно от новите лица на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" . Публиката ще го види в представлението "Последното изкушение на Христос", което ще се играе утре, 3 септември, от 20 часа на основна сцена. "Обичам Варна и за мен е сбъдната мечта да играя в театъра. Тук мога да прекарам цялата си кариера", подчерта той за Радио..