Радио Варна - първата радиостанция в България, днес навършва 88 години. За символиката на двете осмици, за успехите и предизвикателствата в съвременната журналистика разказва директорът на медията Наталия Чешмеджиева:
Числото 8 е символ на успех, на просперитет, на самочувствие, на решителност. Ние в Радио Варна си пожелаваме от всичко по 2, защото ставаме на 88. Имайки предвид, че като обърнем осмицата - това е една безкрайност, т.е. безкрайната ни любов към радиото, също можем да я умножим по две.
Радио Варна е информационен лидер в Североизточна България. Как се печели високото доверие на аудиторията?
Стараем се животът, проблемите, интересите на тази част от населението - българското Черноморие, която покриваме, ние се чуваме от Дурункулак до Резово, да са добре отразени в нашата програма, да се чува гласът на хората в нашия ефир. Стремим се към лидерство по отношение на качеството на програмата, на професионалните стандарти и разбира се социологическите проучвания го доказват, което може само да ни радва! Качествената журналистика, която правите вие - журналистите на Радио Варна, гръбнакът на Радио Варна и спазването на класическите етични норми, мисля че това вече предизвиква високото доверие и респекта, който имаме.
Медията ни се утвърждава все повече и като значима обществена културна институция?
Да, така е, защото сме фокусирани не само в конкретната информационна работа, но имаме и арт пространства на Радио Варна, където ежедневно се случват голяма част от събитията в града - изложби, представяния на книги, семинари, артистични прояви. Разполагаме и с голям студиен комплекс, в който се провеждат много стойностни концерти и могат да бъдат записвани музикални произведения от всички жанрове.
Гоним 100-те... Как виждате Радио Варна след десетина години?
Аз съм убедена, че Радио Варна ще оцелее и в следващите 12 години и ще става все по-силно и по-силно, защото сме се справяли с предизвикателствата в миналото и продължаваме да го правим и сега, и съм убедена, че това ще се случи до 100-те, които съвсем бързо ще дойдат. Тайната на успеха на радиото е в неговата адаптивност към всички технологични промени, затова си мисля, че бързият напредък на технологиите, които ние следваме безотказно, ще направи радиото устойчиво. Ние и сега произвеждаме мултимедийна програма, мисля че ще я задълбочаваме в годините. Много предавания могат да бъдат гледани онлайн, програмата ни може да бъде слушана на www.bnr.bg/varna, имаме излъчвания на живо в социалните мрежи, които информират за събитията в мига, в който се случват.
Какво си пожелавате на Вас, на слушателите и на колегите - всички, които стоят зад Радио Варна?
Искам първо да се обърна към вас работещите в момента в Радио Варна - да работите все така сърцато в нашето независимо и обективно радио в името на слушателите, които ни обичат! Пожелавам винаги на първо място здраве, хъс, защото е необходим за журналистическата работа, нови попадения, нови предавания, да си поставяме все по-високи цели, за да се поздравим с още по-големи успехи и на следващия рожден ден! Искам да благодаря на слушателите затова, че продължаваме да сме заедно и да си пожелаем да е така и през следващите години!
Навръх рождения ни ден нека да открехнем завесата, че вече са ясни победителите в традиционния ни конкурс за детска зимна рисунка...
Тази година ще раздадем осем награди. Освен първата, ще има две втори места, две трети места, което още веднъж доказва колко беше затруднено журито. Първото място отива при една много различна рисунка, дело на Димана Ганчева Рашева от 3 "а" клас от СУ "Ноефит Бозвели" във Варна. Специална награда тази година с голяма любов ще връчим на Ивайло Йорданов Йорданов на 8 г. Той е със синдром на Даун, рисунката му е невероятна. Благодарим му и ще го очакваме да си получи наградата.
Интервю с Cafard и Græy Gaast (HOULE) Най-накрая БАТЮШКА на Krzysztof Drabikowski ще направи концерт в София. Датата е 27 септеммври, мястото – „Mixtape 5“, организатор – „BGTSC“. С полската банда у нас също за първи път ще дойдат французите HOULE. Блек метъл групата е създадена през 2019 година. Има един едноименен миниалбум и..
До 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" е домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал под наслов "Театърът се вълнува". Откриването му беше с премиерата на спектакъла "Алма Малер" с режисьор Деян Пройковски. Спектакълът е разказ за една необикновена жена – съпругата на композитора Густав..
Мадлен Божилова, носител на престижния приз от ЮНЕСКО "Живо човешко съкровище на България" за нематериално културно наследство, е избрала Балчик за свой дом през по-топлата половина на годината, а през останалото време твори в родния Своге. Това е причината балчиклии и гости на града да имат по-честата възможност да наблюдават сръчността на ръцете и..
От 24 до 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще бъде домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал. Събитието се случва в юбилейния 105-и сезон на театъра и ще използва двете й сцени – Основна и Филиал, обясни Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна...
Ако във времето, когато Независимостта на България e извоювана, тя е означавала свобода от чужда власт, то сега тя е въпрос на ценности и национален избор. Това коментира историкът Траян Димитров в предаването на Радио Варна "Новият ден", като подчерта, че чуждото влияние днес е непренебрежим фактор. В момента трудно можем да кажем, че сме..
Второто балканско издание на световния фестивал за съвременно изкуство и дизайн „Пиктоплазма“ ще проведе във Варна от 20 до 22 септември. В цветния форум, който тази година е с разширена и обогатена програма, ще участват илюстратори, аниматори, графити артисти и визуални разказвачи от Балканския полуостров. Pictoplasma е създадена преди..
Благомир Коцев стана заложник на политически процеси от центъра, но те намират благоприятна почва за реванш сред тези, които загубиха изборите през 2023 година. Това каза в предаването "Позиция" на Радио Варна изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов. По думите му, тези хора започнаха един политически заговор, който доведе до сегашната..