Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Георги Кобаков: Превенцията и профилактиката са ключът за справяне с рака

Снимка: СБАЛОЗ - Варна

Проф. д-р Георги Кобаков, дм, завършва медицина в Медицинска академия-София през 1981 г. През 1990 г. придобива специалност по “обща хирургия”. През 1990-1994 г. последователно е избран за асистент, старши асистент и главен асистент в Клиниката по обща и оперативна хирургия с колопроктология на МУ-Варна с ръководител проф. д-р Темелко Темелков, дмн. През 2004 г. защитава дисертация за придобиване на образователната и научна степен “доктор”. Специализира в Университетската болница в Хановер (Германия) и в Синсинати (Охайо, САЩ).Магистър по здравен мениджмънт от 2008 г. През периода от 2006 до 2008 г. е началник на Отделението по коремна хирургия при МБАЛ “Св. Марина” ЕАД-Варна. През 2008-2011 г. е началник на Отделението по хирургия към МДОЗС “Д-р Марко Марков”-Варна.

От 2011 г. е управител на СБАЛОЗ “Д-р Марко Марков” ЕООД-Варна.

Проф. д-р Георги Кобаков е член на Българското хирургическо дружество и на International Society of University Colon and Rectal Surgeons.


- Проф. Кобаков, днес отбелязваме Световния ден за борба с рака. Очаквате ли COVID пандемията да промени драматично статистиката за заболяемостта от рака?

- Ефектът на ковид-пандемията, довел до тотален локдаун и значителна промяна в начина на живот на хората за продължителен период от време, е непрогнозируем към настоящия момент. По официални данни към 2020 г., тъй като статистиката за 2021 и 2022 г. все още не е излязла, броят на новодиагностицираните случаи с онкологични заболявания в България е 36 451, а броят на смъртните случаи - 19 460. Новорегистрираните пациенти с онкологични заболявания за Варна през 2022г. са 1750, а за Добрич – 442. От регистрираните за Варна мъже със злокачествени новообразувания на кожата са 210, на простата – 126 и на дебелото черво – 85, а при жените - с карцином на млечна жлеза са 240, със злокачествени новообразувания на кожата са 158 а на дебело черво – 80.

- С развитието на медицината все по-често като рецепта за борба срещу рака се изтъква комбинацията „навременно откриване и достъп до качествена медицинска грижа. Това ли е печелившата комбинация?

- Лечението на онкологично болните пациенти е комплексно и включва няколко стъпки. Трябва да се има в предвид, че всяка една от тях е важна и има значение за цялостния изход от заболяването.Първата стъпка е превенцията и включва създаване от най-ранна детска възраст на навици за здравословен начин на живот и хранене, за ограничаване на вредните въздействия на заобикалящата ни среда, които имат пряко или косвено значение за развитието на онкологичните заболявания. Следващата стъпка е профилактиката. Тя е най-силното оръжие срещу рака. За да има дългосрочни резултати тя, както и превенцията, трябва да бъде държавен приоритет. В него трябва да се включат и работодатели, институции и всеки човек. Не е възможно само с усилията на отделни структури да се обхване цялото население на страната, за да се обърне негативната тенденция за заболеваемостта и преживяемостта от онкологични заболявания. Отговорността за здравето е на всеки един от нас. СБАЛОЗ-Варна има разработени собствени профилактични програми за най-честите злокачествени заболявания като карцином на млечна жлеза, на маточната шийка, простатния и колоректалния карцином, кожните карциноми, които провежда през последните 10 години напълно безплатно. Последните 3 години тези програми се финансират от Община Варна. През 2022 година на тези профилактични прегледи са преминали само 535 души, което е недостатъчно, за да говорим за мащабност. Инициативата за подобряване на здравето трябва да е на гражданите, за да станат тези програми наистина ефективни.

- Тези две стъпки достатъчни ли са, за да гарантират успешно лечение на онкологичните заболявания?

- Не, те са необходими, за да имаме по-ранно откриване на тези заболявания, което е предпоставка за по-успешно лечение по-нататък. Задължителната трета стъпка е осигуряването на възможности за съвременна диагностика за пациентите. СБАЛОЗ-Варна оказва специализирана медицинска помощ на пациенти с онкологични заболявания, като фокусът на дейността е върху тяхното комплексно лечение. В нашата болница с диагностична насоченост е предимно отделението по гастроентерология. То разполага с най-съвременната ендоскопска апаратура за визуализация, вземане на биопсии и морфологична верификация на всички заболявания на гастро-интестиналния тракт. През 2022 година през него са преминали 1607 болни. Екипът от доказани специалисти в отделението във взаимодействие с отделението по образна диагностика извършва и стадиране на всяко онкологично заболяване още при поставяне на диагнозата. За диагностика и стадиране само за последната 1 година са извършени 5440 компютърни томографии. Лекарите от лабораторията по патоанатомия са с голям опит и разполагат с всички необходими средства и апаратура за поставяне на качествена морфологична диагноза. Те извършват в пълен обем и специфични имунохистохимични изследвания, които предоставят уникалната възможност да се оцени биологичния потенциал на раковите клетки. За 2022 г. в отделението са изработени 22 357 хистологични изследвания на направени 5 123 биопсии и 1 997 проби от оперативен материал.

И не на последно място, СБАЛОЗ-Варна разполага със собствена клинична лаборатория, в която се изследват в пълен обем всички познати до момента туморни маркери. Само за изтеклата 2022 г. са изработени 13 248 туморни маркера. След всички изброени до момента стъпки идва ред и на лечението и наблюдението на доказаното вече онкологично заболяване. В този етап е най-голямата сила на СБАЛОЗ-Варна. При нас работят едни от най-високо квалифицираните специалисти с дългогодишен опит, а в момента се обучават и 19 специализанти. През 2022 г. в отделението по хирургия са извършени 1576 операции. В отделението по химиотерапия са лекувани 1363 - ма души, като са извършени 12 464 химиотерапевтични процедури. През отделението по лъчетерапия са преминали 425 пациенти, на които са проведени 7 848 лъчелечебни процедури. През ДКБ са преминали 30 876 души за диспансерно наблюдение. За оказване на помощ на онкологично болните пациенти и техните близки в СБАЛОЗ-Варна работят клиничен психолог и социален работник.

- Може ли човек, без медицински познания навреме да разпознае симптоми, които да го отведат навреме до лекар и да получи специализирана помощ?

- Появата на оплаквания е много често късен симптом и белег за напреднало онкологично заболяване. Самолечението, без поставена точна диагноза на всяко едно заболяване, независимо дали е онкологично или не, винаги крие рискове за пациента и може да забави значително търсенето на адекватна медицинска помощ. Ключът отново е в профилактиката. Тук е и ролята на личните лекари за ранното разпознаване на началните симптоми на болестта и своевременното насочване на пациентите към специализирана медицинска помощ. Високата смъртност на пациентите с онкологични заболявания не се дължи на липсата на адекватно и модерно лечение. При онкологичните заболявания не можем да разчитаме на успех само с лечението, без да са на ниво превенцията, профилактиката, ранната диагноза. Това трябва да е национална политика, отговорност на обществото и всеки отделен човек. Само усилията на лекарите не стигат./ СБАЛОЗ - Варна


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58