Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флашмоб, пътуваща библиотека и вълшебни куфарчета по повод 140 години библиотека във Варна

2
Жечка Кираджиева
Снимка: Румен Сарандев

Поредица от празнични прояви организира Детския и средношколски отдел към Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Поводът - 140 години от основаването на библиотеката, които се навършват на 21 март.

В началото на март започна инициативата „Вълшебно куфарче“, чието съдържание включва нови детски книги, интерактивни и настолни игри. В навечерието на Маратона на чететено, който се организира през април, ще се проведе флашмоб с цел привличане на вниманието към Детския и средношколски отдел. С участието на ученици от Средното училище с езиково обучение „Александър Пушкин“ ще бъде представена „Приказка за библиотеката“, в която децата ще нарисуват създателите на библиотеката. За проявите и интереса към книгите – разказа Жечка Кираджиева, завеждащ Детския и средношколски отдел в библиотеката.



140 години не са много, но не са и много малко. Днес тези години от дистанцията на времето можем да кажем, че са тази основа върху която библиотеката да скочи и да направи гигантски скок към модерността днес, за да могат читателите да ни разпознаят като познатото място за четене в град Варна.

Може би най-големия скок, който очакваме всички, е библиотеката да има нова собствена сграда?

Това е мечтата на всички. Това е лелеяната мечта на поколения. Аз силно се надявам и вярвам, че нашите деца и внуци ще имат дом на книгата и на духовността, в който да влязат. Дано да стане!

Какви прояви подготвя Детският и средношколски отдел по повод годишнината?

През цялата година ще има изненади за децата. Започнахме на 1-и март, когато стартирахме новите теми в нашата инициатива „Вълшебни куфарчета“. За тези цветни изненади вкъщи, библиотеката закупи нови пъзели, нови настолни игри, нови образователни карти, мемори карти, нови книги, кукли петрушки. Всичко това ще отиде към домовете на най-малките ни читатели за семейно четене и игра. В момента няма нито едно куфарче, което да чака своя читател, защото всички се взеха още в първите дни.

Инициативата „Пътуваща детска библиотека“ стига до децата в детските градини във Варна и вече има приятели в 15 детски заведения. От есента тя ще тръгне към нови 10 детски градини. В тази инициатива събираме най-новите книги, които излязоха на книжния пазар през последните две години. Над 200 заглавия вече се „завъртяха“ сред децата и учителите – сред тях прекрасните издания на Джулия Доналдсън, както и особено любимите на децата енциклопедии с капачета /книги, в които нещо се отваря/.

Какви прояви сте планирали за месец април, когато се провежда Маратонът на четенето и се отбелязва Международния ден на детската книга?

През този месец ни чакат маратонски четения. Ще направим Пътуващата детска библиотека и приятели една маратонска броеница с всички градини, за които казах по-рано. А в навечерието на Маратона на четенето на 23 април ще направим флашмоб с деца, който ще се състои пред детския и средношколски отдел. В него децата ще направят така, че да привлекат вниманието на минувачите: „Ето, вижте, тук има библиотека! И аз съм в библиотеката! И тази библиотека е на 140 години!“.

Очертава се една много интересна година с много прояви насочени към по-малките деца. Какъв е интересът на по-големите деца към книгите и библиотеката?

За съжаление активността колкото е голяма при малките ни читатели, при средношколците и тийнейджърите вече не е такава. Силно се надявам, че те четат електронни книги. Дано! Но средношколецът вече идва със своя избор и своето желание. Затова подготвяме една анкета, в която да попитаме средношколците на Варна – какво биха искали да намерят при нас.

Но средношколците, пък и малките, много възторжено приемат нововъведенията в областта на информационните технологии и в това, което библиотеката въвежда като е-услуги. Става въпрос за платформата „Моята библиотека“, за електронните заявки, както и да заявяват и да получават книги чрез библиоматите. Освен това те могат сами да дойдат при нас и да си изберат книгите, да се запишат, да се разпишат – това е една услуга с тези селф чек станции, където те чекират своя избор и това не е анонимно, а напротив. И това ги кара да се чувстват важни.

Коя е най-четената детска книга за миналата година?

Няма да споменавам книгите за Дръндьо, той остава най-много четен. Искам да спомена български автор – Катя Антонова и нейните истории за Ванилия. Приключенията на Ванилия са в момента топ. А за най-малките са книгите на Джулия Доналдсън. Имаме страхотни книги в момента на български автори. Ще спомена Петя Александрова за най-малките или пък Юлия Спиридонова за тийнейджърите с новата й книга „Сянката на щуреца“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Стоянов

Стоян Стоянов – най-младият режисьор в Държавен куклен театър-Варна

С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..

публикувано на 27.12.24 в 07:05

Семейство за пример и с кауза - не една: Влади, Тони и децата им Кристиян и Александър

Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..

публикувано на 26.12.24 в 15:40
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Рождеството на Спасителя е призив към нашата душа да се роди в Бога

Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,  чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..

публикувано на 25.12.24 в 01:00

Един училищен директор като Човек на годината

Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..

публикувано на 24.12.24 в 09:22

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10
Благомир Коцев

Благомир Коцев: Проблемът със синята зона е атака срещу Община Варна

"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..

публикувано на 21.12.24 в 14:24