На последните избори близо 109 хиляди души посочиха в бюлетината, че не подкрепят никого. Това е шестият най-висок резултат и можеше да бъде партия с 10-15 места в парламента. Още по-стряскаща и тревожна е статистиката, че близо 60% въобще не излязоха да упражнят правото си на глас. Партиите все по-трудно печелят доверието на избирателя, което след пет поредни вота вече изглежда напълно нормално.
Андрей е сред тези над 100 хиляди души у нас, които са отишли до урните, но не виждат свои представители сред партиите. От началото на прехода психологът д-р Пламен Димитров проследява поведението на т.нар. „хронично негласуващи“. В изследванията си нарича хората, направили избора на Андрей, “агресивно защитни”.
"Очевидно виждат в представените им кандидати недостатъчни качества и възможности да получат активна подкрепа. Разбира се, има и гняв - спотаен или яростен, изразяван гняв, за случващото се в нашата политическа реалност. Тези хора като активни и обществено-политически осъзнати искат да бъдат видени, чути," казва д-р Димитров.
На последните избори близо 60% от хората не излязоха да гласуват. В изследването на д-р Димитров са представени като “нямото мнозинство на България”. Според психолога те не са хомогенна група, която е абсолютно апатична към случващото се в политиката, както биват определяни от мнозина. Изследването показва още, че „нямото мнозинство“ е многослойно и устойчиво най-малко в последните пет избора:
"Имаме 25% от негласуващите, които се групират в една общност, която можем да наречем общността на съзидателни хора, живеещи конструктивно, хора, които имат стремеж към постижения и реални такива. Те са най-добре знаещите какво се случва в политическия живот, осведомени са, интересуват се, но по никакъв начин не припознават, чрез отказа си да участват в изборите, легитимното представителство на кандидатите," обяснява д-р Димитров.
Междувременно Андрей Димитров е категоричен, че и на следващите избори ще посочи квадратчето „Не подкрепям никого“, ако не види необходимата, според него, промяна. Дори може и да не отиде до урните.
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..