Световния ден на бежанеца отбелязваме днес. Понастоящем, най-голямата група бежанци в България са от Украйна. От 19 юни БНТ излъчва кратка версия на новинарската си емисия „По света и у нас“ на украински език. Тя е предназначена най-вече за украинците, които в момента живеят в България.
Според статистиката към днешна дата, те са около 74 хиляди, концентрирани предимно в областите на Варна, София, Пловдив, Габрово и Благоевград. Най-много са по Черноморието. Именно с новина за състоянието на морската вода – след взривяването на язовирната стена на "Нова Каховка", започна и първата емисия.
Водеща на новините е Мария Плачкова, берабска българка, родена в с. Криничное (познато и със старото си българско име Чушмелий) в Болградски район на Одеска област.
Завършила е българска филология в Одеса. Започва кариерата си като журналист с предаване за българската диаспора в Украйна, която населява районите на Одеска, Миколаевска, Запорожка и Херсонска област. Днес голяма част от населените с етнически българи райони в Украйна са окупирани, а българският език (както и украинският) е забранен, подобно на времето преди 1991 г.
От по-малко от година, след началото на войната, Мария пристига в България и вече живее и работи като журналист в БНТ. В Украйна се връща не толкова често, колкото по времето, в което е живяла в Одеса.
Понякога ми се струва, че животът ми в България отразява някои моменти, които не съм довършила в Украйна, разказа Мария Плачкова.
Целия разговор с нея може да чуете в звуковия файл.
Емисията на украински език е само онлайн и ще се популяризира в социалните мрежи и youtube.
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..
Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..