Самостоятелна изложба под надслов "Коридори на съдбата" представя до 1 август във Варна българският художник Васил Стоев. Експозицията беше открита в Арт Галерия "Ларго".
"Коридори на съдбата" на Стоев отвежда почитателите на изкуството на едно вълнуващо пътешествие из дълбините на човешкото съществуване. Това е втората солова изява на автора в галерията. В нея той е включил над 20 от най-новите си творби, голяма част от които са рисувани специално за Варна, посочват организаторите.
С художника Васил Стоев за предаването "Гравитация нула" разговаря Светлана Вълкова:
Какво най-много обичате да изследвате в картините си?
Неща, които срещам в живота и ми правят силно впечатление. Преди много години ходих в хубавата планина Родопа - пейзажите там, съдбите на хората. Всичко, което ме заобикаля, ми дава стимул за рисуване, най-вече когато нещо ме провокира силно и картината сама започва да се рисува.
Можем ли да кажем, че Вие не сте привърженик на „слагането в чекмеджета“, не обичате да конкретизирате изкуството?
За мен важно е това, което човек иска да каже. Техниката е без значение, ако човек успее да покаже на публиката творбата си. Най-важното е тя да стои добре като композиция, като колорит.
Кои цветове Ви привличат най-много?
Аз обичам да смесвам няколко цвята , обичам да намирам баланса между бурното и спокойното. Винаги се старая да има някакъв ритъм, нещо да се случва. Това е нещо характерно за моя стил.
Какво има между сянката и светлината?
Творчеството. Всичко, което ни заобикаля, всичко което се случва около нас, колкото и абстрактно да звучи...
Цялото интервю с Васил Стоев чуйте в звуковия файл:
Васил Стоев е роден в град Първомай на 7 август 1950 година. Завършва Националната художествена академия през 1979 година при проф. Ал. Поплилов. Има над 80 самостоятелни изложби и участия в сборни изложби в редица престижни български и европейски галерии, музеи и арт изложения, някои от които: „Muse'е del'Athenee“ Женева, Швейцария; „The Museum of Modern Art“ Папендрехт, Холандия; Галерия „BernardFelli“ и Галерия „Celine“, Париж, Франция; Галерия „Cornerstone Galleries“ Калифорния, САЩ, галерии в Австрия, Турция, Малта, Италия, Белгия, Великобритания, Дания, Япония и др. Васил Стоев е носител на престижни награди: I-ва награда на СБХ, категория Плакат; Награда за участие, първа степен в Международно Биенале на изкуствата, Малта; Носител е на Награда на град Пловдив за живопис. Има участие и продадени свои картини на търг в "SOTHEBY'S", Лондон през 1989 година. Негови творби присъстват в музеи и публични колекции на Музей Mimara, Загреб, Хърватска; Национален музей за изящно изкуство, София, България; ГХГ в София, Пловдив и Бургас; Национален художествен музей Валета, Малта; Фондация TempreArt, Малта; Асоциация на художниците и писателите Nidd'Aigle, Белгия; Музей за съвременно изкуство, Малта; Музей Tempra, Малта; Музей за съвременно изкуство – Sammlung Hadwiger.
17 български пълнометражни и 24 късометражни филма ще се състезават в 43-тото издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза". Емблематичното събитие започва на 16 септември и до 23 септември ще представи във Варна "най-добрият вариант за моментна снимка на българското кино" , подчерта за Радио Варна Кремена Димитрова от Националния..
Интервю с Ben Christo (THE SISTERS OF MERCY, DIAMOND BLACK) По малко от две седмици остават до петия алтернативен „REBEL, REBEL“. Тази година той се завръща в София на 13 и 14 септември след две издания във Варна и едно в Пловдив. Големите участници тази година са THE SISTERS OF MERCY и CLAWFINGER. С помощта на организаторите от..
Интервю със Zak Tell (CLAWFINGER) За пети път „Rpojector Plus“ организират алтернативния „REBEL, REBEL“. Той ще бъде на 13 и 14 септември и тази година се завръща в София на „Vidas Art Arena“ (Колодрума в Борисовата градина), след едно издание в Пловдив и две във Варна. Бандите – HELLION STONE, ЦАР ПЛЪХ, NO MORE MANY MORE, LEK CITY CASE, ALI,..
Интервю с Steffen Kummerer (OBSCURA, THULCANDRA) Немските прог тех дет машини OBSCURA с нов концерт в България, на който ще представят седмия си албум „A Sonication“. Мястото е софийският клуб „Joy Station“. Датата - 19 септември. Бандата ще бъде подкрепена от гръцките трашари SUICIDAL ANGELS и италианските дет легенди SADIST. Със..
В 1/3 от детските градини у нас децата ежедневно използват и изхвърлят чаши за еднократна употреба. Така ежегодно детските градини у нас изхвърлят над 80 млн. пластмасови чаши . Цифрите са наистина са плашещи - между 5 и 6 милиона лева струва изхвърлянето на еднократни пластмасови чаши в детските градини. На практика..
Историята е едно колело, което се върти, и събитията в него се повтарят. Това подчерта за Радио Варна и предаването "Новият ден" историкът Траян Димитров. Месец септември е много богат откъм исторически събития, а Варна заема централно място сред тях, допълни Димитров. " В Деня на Съединението княз Александър I Батенберг тръгва от Варна, минавайки..
В края на академичната 2024-2025 година заради действащата нормативна база за изчисляване се стигна до шокиращо повишаване на семестриалните такси за платено обучение във българските университети. Имаше реакция както от студентската общност, включително студентски протести, така и от ръководството на много академични институции и от Съвета на..