За шести път виненият фестивал WINEkend 2023 ще събере и представи във Варна младите български винари и технолози. Новите лица в индустрията ще покажат в рамките на две вечери – в петък и събота, вина със световно качество.
Около 300 вина на 30 малки, семейни, градски или крафт винарни ще могат да се дегустират в рамките на изложението, каза един от организаторите – Георги Ванков. Само преди седмици, произведено от тяхната градска варненска винарна Каберне Фран спечели сребърен медал в един от най-значимите и престижни конкурси на винения свят - Decanter Awards, наградите от които се считат за изключително постижение.
За първи път, изложението ще бъде в рамките на два дни и с толкова голямо разнообразие. Ще бъде и на нова локация - дворът на Археологическия музей, където за атмосферата ще помогнат и всички фасадни прожектори.
Въпреки че младите технолози и винари не сме толкова добре познати на масовата публика, пред нас има светло бъдеще. След като има качество, признанието ще дойде рано или късно, категоричен е Георги Ванков.
Трудно може да се каже колко точно вино се произвежда в България, посочва Ванков. Освен около 300 официални винарни - от най-малките до най-големите, в България има един незаобиколим фактор, който не се отчита - количеството на домашно произведеното вино. Все още, по думите му, в България не сме с толкова отворени умове за практиките, които прилагат във винарните от Новия свят, в същото време заради традиите, които имаме България е една добра амалгама за производство на вино.
Българинът робува на доста митове, включително и при консумацията на вино. Докато тук много се тачат тежките вина, съвременните световни тенденции са в намаляване на консумацията на алкохол, в производството на по-леки, свежи и по-елегантни вина, казва технологът, който стои зад отличието, получено от Decanter Awards.
Климатични промени, засушаванията в последните години влияят и на гроздето като суровина, динамиката на узряването се променя, понякога доста изненадващо и се превръщат в предизвикателство пред винопроизводството. Най-големите проблеми обаче са свързани с намаляването на масивите от лозя, посочва още Георги Ванков.
Заради проблемите с цените на обработката на лозята и размера на субсидиите, които гроздопроизводителите получават спрямо производителите на полски култури, се стига до обезкуражаване на собствениците на лозя. Понякога се стига до там, че продават гроздето "на минус". Лозята са дълготраен актив, те са инвестиция в бъдещето, машините за обработка също са скъпи, има и не малко ръчен труд.
Най-голямото притеснение е дали ще останат хора, на които да им се занимава с отглеждане на лозя, респективно суворина за винопроизводство, дали то ще е достатъчно рентабилно, за да се развива индустрията. Една част от гроздопроизводителите или се преориентират и стават и винопроизводители, или се отказват, изкореняват лозята и започват да се занимават с друго, посочва още Георги Ванков.
Средната големина на лозята у нас е между 100 и 500 дка, най-големите са не повече от 4 000 дка, но малките семейни винарни правят вина и от масиви с далеч по-малки масиви, в малки серии, огромно внимание към детайла и изключително качество.
Целият разговор с Георги Ванков може да чуете в звуковия файл.
6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море. Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..
И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна. В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий. От църквата всеки,..
На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден, наричан още Кръстци, Водокръщи. Този празник затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на..
На традиционния новогодишен търг за риба тон в Токио в Япония беше продадена червена риба тон за почти 1,3 млн. евро. Престижният суши ресторант Onodera Group, удостоен със звезда „Мишлен“, плати 207 млн. йени (около 1,28 млн. евро) за 276-килограмовата риба, уловена в Ома в северната провинция Аомори, предаде АФП. „Предполага се, че първата..
В големи части на Обедиенното кралство е в сила оранжев предупредителен код за сняг и леден дъжд. Той може да остане в сила до понеделник вечерта. Метеоролозите предупредиха, че има реална опасност по-отдалечени селища да бъдат откъснати от света, тъй като на места може да падне сняг до 40 сантиметра и да бъде прекъснато..
Опашките пред пунктовете за карти за безплатно пътуване на ученици и пенсионери с градския транспорт във Варна вече са по-малки, в централния пункт до училище „Димчо Дебелянов“ има обособени отделни гишета за пенсионери, за учениците и за хора с увреждания. Кметът на града Благомир Коцев..
В Букурещ има дърво на желанията. То се намира на улица “Луи Пастьор” 30 в квартал “Котрочени”. По клоните му са окачени десетки послания и пожелания - от такива за здраве, нова къща или пътуване до много лични - за намиране на любовта и подходящия партньор. Идеята принадлежи на собственици на магазин за десерти в квартала. Те осигуряват на..