Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малката голяма Ани и нейната "Малка Варна"

| обновено на 15.08.23 в 08:24

27 кадъра от Варна запечатват съкровените мисли и впечатления за живота на едно малко голямо момиче. Анна Стойкова е на 9 години и й предстои да бъде трети клас. Тази годинa тя се включва в творческата работилница "Малка Варна". Със снимките от любими места младата фотографка разкрива своя мироглед, своето мерило за порастване и голямото си сърце. Любовта й към фотографията се ражда от една истинска любов - тази на родителите й. С фотоапарат в ръка се озовава, когато е едва на 7 години, на мястото, на което са се запознали във Велико Търново. Затвореният и прашасал ресторант отново заблестява през погледа на детските очи и става главен герой в цяла лента. 

Снимах прозорците, вратата. Всичко вътре беше много прашно, но от историите на мама и татко знам, че е било много прекрасно, споделя Ани. 

Тя е със съзерцателна натура и детайлите не й убягват. Подрежда ги като пъстра мозайка, като красиво наредените блокове, които вижда от прозореца си вкъщи, разделени от небосклона с една черта море. Романтичния градски пейзаж увековечава в третия кадър.

Първата ми снимка беше от терасата на моята вила, втората беше плажът и беше много прекрасно там  - имаше чайки, кораби и деца, които плуват, а след малко и заваля, спомни си Ани.

Едно от най-знаковите места, което силно я впечатлява, е нейният знак за това колко си голям - нейното мерило - една мъничка тераса.

Когато се преместихме във Варна, не познавах никого и ми беше много скучно. В една пресечка до блока на баба ми открих една маза с малка вратичка. Много спомени имам от там, казва тя. Първо успява да се крие под терасата, но вече е голяма и трябва да се навежда, подчертава Ани. Още не съм си намерила друго мерило, което е по-голямо от мен, споделя още фотографката с типичната детска мъдрост.

За снимка издебва и по-малкия си брат. Успява да хване един от моментите, в които отново заедно отиват на посещение при баба. Снима и децата от любимия спорт, който тренира - спортно катерене.

Надява се и другата година да се включи в инициативата и да попълни колекцията си от спомени, изобразени на хартия. 

Чуйте целия разговор на Светлана Вълкова с Ани в звуковия файл:



По публикацията работи: Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Цочева - инициатор на проекта и Йоана Василева - участничка

Ателие за драматургично писане: Тийнейджъри от Варна разказват свои истории

Първото по рода си Ателие по драматургично писане с участието на талантливи гимназисти от Варна е към своя финал. 20 млади автори, разпределени в два класа с ментори Захари Карабашлиев и Мария Касимова–Моасе, работиха месеци наред върху свои оригинални драматургични текстове. Финалът е повече от обещаващ – сценично четене на 5 юни от 17:30..

публикувано на 05.06.25 в 07:00

Изложба "Какво сънува водата" представя Христо Йотов във Варна

 До 1 юли галерия „Папийон“ представя новата самостоятелна изложба на художника Христо Йотов, озаглавена „Какво сънува водата“.  С тази експозиция Йотов поставя във фокус онова, което все по-често липсва в модерното изкуство, генерирано от изкуствен интелект – чувствата . „В изложбата има любов, хумор, има и неприязън. Това са емоции,..

публикувано на 04.06.25 в 07:00

Младият актьор Симеон Дамянов: Ако и един зрител излезе от театъра с една идея по-избистрено съзнание, свършили сме си работата

Шекспир е казал, че светът е сцена и всички ние сме актьори. Така е, но някои са актьори професионално, на театралната сцена, като Симеон Дамянов, който е част от столичния Театър "Българска армия". Варненци имаха възможност да го гледат в ролята на Марцел в спектакъла "Хамлет", с който беше открит Международният театралния фестивал "Варненско лято"...

публикувано на 03.06.25 в 11:21

Тангото се ражда в прегръдката

Връзка. Ако с една дума трябва да се опише тангото, то това е именно връзка. Етимологията на танго може да се търси и в термина „тангента“, т.е. като допирателна, като допир. Връзка между мъжа, жената и музиката – това са трите елемента, които формират танца танго. Това каза Радослава Ангелова, преподавател и тангера в Танго школа Corazón,в..

публикувано на 03.06.25 в 08:00

Актьорите Ели Колева и Ясен Атанасов за "Хамлет": Всеки ден се питаме "Да бъдеш или да не бъдеш"

Международният театрален фестивал бе открит снощи с постановката „Хамлет“ на Театър „Българска армия“ и под режисурата на Стоян Радев. Трагичните герои на Хамлет и Офелия са изиграни от Ясен Атанасов и Ели Колева. Това е най-краткият и най-разбираем "Хамлет", казаха актьорите в предаването на Радио Варна "Новият ден". Младата актриса споделя, че си е..

публикувано на 02.06.25 в 11:13

Åke Henriksson (MOB 47): Не сме фалшиви пънкари

Интервю с Christer "Chrille" Lindholm и Åke Henriksson (MOB 47) Шведските пънк кръст легенди MOB 47 идват в София, в "Grindhouse Skateboard Club“, за първия си български концерт. Съпортът е от БИТОВ ТЕРОР, FALSE(-)NEGATIVE и VERSO IL NULLA CREATORE. Поканата отправена към MOB 47 е от "Sofia Waste Water System". Датата е 7 юни.  Интервюто с..

публикувано на 02.06.25 в 10:25

Фотографска изложба "На фокус: Крайбрежие"

Изложбата "На фокус: Крайбрежие" е закриващо събитие на пролетната фотографска работилница „На фокус: Крайбрежие“ – обучителна програма в сферата на документалната фотография част от Фотографска програма „На фокус“ в Аморфа Академия 2025. В работилницата участват младежи на възраст 16-24 години.  Групова фотографска изложба „На фокус: Крайбрежие“ е с..

публикувано на 02.06.25 в 07:00