Постоянно се говори как България е туристическа дестинация. Има море, има планини. Обаче се оказва, че рекламата на туристическия ни продукт се ограничава до морските и планинските курорти. Извън тях, останалата част от страната с нейните културни и исторически ценности буквално тъне в мрак. Е, ние си знаем обектите, обаче за чужденците, които искат нещо по-различно от бетонни курорти, те са напълно непознати. Ако не вярвате, следващото интервю е с немската художничка Бригите Хайнтце. Наскоро тя откри първата си самостоятелна изложба във Варна. Впечатлена е от културното и историческото наследство на страната ни, но винаги има едно голямо „Но”.
Как намирате България?
За мен тя е очарователна. И тук идва едно голямо „но” – понякога се разстройвам, защото боклукът във вашата страна е навсякъде. И другото, което ми прави впечатление е, че на хората тук не им се прави бизнес. Последния път се опитах да си купя вино "Мавруд". Исках да ни го изпратят Германия. Бяхме в три винарни и навсякъде ни отказаха. Мотивът им беше, че не се интересуват да ни продадат и да ни го изпратят. Нямаше какво да напрвая, но се сблъсквам с това нежелание на много места. От друга страна културните ценности на България са толкова впечатляващи. Това ме провокира да искам, да се връщам тук отново и отново. Също така установих, че българите са много дружелюбни.
Би ли могла средата тук да окаже влияние на вашето изкуство?
Напълно е възможно. През 2015 година участвах на един пленер във Велико Търново. Там работих много и дори издадох каталог с всчик мои работи, които създадох там. И смятам, че това място ми оказа много голямо влиание.
Според Вас какво й липсва на България, за да се нареди достойно до другите държави от ЕС?
Чувам, че при Вас корупцията е много голяма. Това е нещо, което Ви пречи. Самата аз не съм се сблъсквала с нея, а само споделям какво ми казват хората. От друга страна ще е много хубаво, ако улиците и градските пространства се поддържат. В момента изглеждат като изоставени. Преди дни посетихме със съпруга ми Археологическия музей във Варна. Веднага ми направи впечатление, че в залите и коридорите на музея няма нито една пейка или стол, където да поседнеш и да си починеш, при положение, че отделяш повече от час и нещо, за да разгледаш експонатите. Човек се уморява. Който и музей да съм посетила в други страни, навсякъде има пейки. След като разгледахме експозицията, излазохме навън и видяхме, че навсякъде има боклуци. Не можех да повярвам, че на място като това, има толкова много мръсотия. Как е възможно? Това е едната страна - чистотата е много важна. Другата е, че е необходима много по-голяма реклама на тези културни и исторически обекти. Миналата седмица например посетих Свещари. Написах на приятелите ми, че съм видяла тракийската гробница там. Обясних им, че е прекрасна. А те, с учудване ми отговориха – „Кои са траките? И къде се намира това Свещари?” Имате световно наследство и никой не знае за него.
Какви места обичате да посещавате, когато идвате в България?
Този път не са толкова много. Бяхме в Балчик, посетихме Свещари. Предишните пъти изкарвахме повече време в София, били сме в Пловдив, ходихме до Рила. Не мога да се сетя за имената на другите места, но направихме обиколка на България и бях наистина впечатлена от невероятните културни ценности. Тогава си зададох въпроса, защо всъщност едва една шепа хора знаят за това богаство...
Т.е. България може да се превърне в много добра туристическа дестинация?
Напълно. След пленера, на който участвах в България, на който бях със съпруга ми, бях на пленер във Финландия. Съпругът ми отново беше с мен. И тогава той възкликна: "Във Финландия няма нищо! Тук всичко е толкова чисто, а няма какво да се посети, какво да се види". В България е наобратно. Смятам, че страната Ви има голям потенциал да развие турзима си.
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...