Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бялото - проблем във визуалната агитация за изборите

Какви са най-фрапиращите грешки във визуалните материали в предизборната кампания във Варна според професионалния фотограф Деян Недялков?

Деян Недялков повече от 15 години се занимава с фотография и преподаване, компетентен е и по отношение на рекламата. В разговор със Светлана Вълкова той анализира проблемите при заданията и заснемането на кандидатите:

Каква е визуалната култура на кандидатите за кмет и за общински съветници във Варна? Вие сте преподавател - каква оценка поставяте на целия визуален материал, с който сме залети отвсякъде?

Оценката по шестобалната система е 3 +. Всяко едно нещо, което правим, то винаги олицетворява нашата същност. Когато видиш снимките на кандидатите, виждаш с какъв екип се е обградил и колко е взискателен към работата си. Често пъти тези грешки, които виждаме на билбордовете, са грешки не само на един човек, те са дело на един отбор и трябва да бъдат разглеждани като съвкупност от цялостни решения. Когато видим една снимка, която видимо е скалъпена набързо, такива и действия ще очакваме от хората. 

Какви са основните грешки, които забелязвате в билбордовете, плакатите, в интернет?

Аз също снимам такива неща. Първо, често идват с конкретни задания, които са грешни, а едно от тях е изискването хората да са обърнати наляво или надясно. Всеки човек си има фотогенична страна. Желателно е той да бъде заснет правилно, а не само да бъде обърнат от правилната страна. Важно е също да бъде осветен правилно. Когато обаче тези неща се нарушат, човекът не изглежда добре. Това се случва, защото някой специалист по рекламата е решил, че те трябва да са обърнати на дадена страна. Втората основна грешка е обработката. Работата там граничи с двойка поради простата причина, че мъже, и то сериозни мъже, са обработени в стил "Гламур" - мадама от корица на списание. Това не е добре, защото той изглежда безумно. 

Друга подобна грешка е хората да се заснемат на тъмен фон, и после са изрязани на бял фон. Още по-смешното е, когато видиш двама кандидати - единият е кандидат за кмет, а другият - кандидат за районен кмет. Виждаме единия, осветен със светлина отляво, а другият - с централна светлина. Така представата за обем и това, че са хора от един екип, изчезва, защото видимо тези хора са снимани по различно време. Ако хората от един екип не могат да отидат на едно място и не могат да спазват едни и също правила за създаване на изображение, не знам дали бих могъл да нарека тези хора екип...

Това означава ли, че снимките се правят от непрофесионалисти?

Искам да кажа да, но това не е напълно така. Голяма част от снимките могат да бъдат направени от професионалисти, но с грешни задания. Когато едно задание е спуснато отгоре и ти се казва: "Ти снимаш така", ти просто снимаш така... 

Това е вечният проблем - между този, който плаща, и този който върши работа. 

Този, който плаща, е наел агенция за това нещо, екип. Аз визирам човека, който поръчва нещата, екипът, който изгражда цялата стратегия, дизайнера и фотографа - това са най-малко четирима човека. Основният проблем е, че човекът отгоре е казал едно и нещата са объркани. А всъщност всеки един от тях си разбира от своите си неща и като класика в България се смята, че разбира от всичко. Нека дизайнерът попита фотографа този човек, който се снима как ще изглежда. Кандидатът трябва да изглежда на гласоподавателите като човек, който иска да бъде избран, че той ще върши работа. 

А коя е най-сериозната грешка?

Най-сериозната грешка, която се прави от всички, е хората да бъдат снимани с бели ризи. Бялата риза сама по себе си е страхотна, когато се носи от сервитьори. Но това нещо е против всякакви правила във визуалните изкуства. Всеки един бял елемент отнема от вниманието, което трябва да привлече човекът, когото снимаме, защото когато погледнем в една снимка или рекламен плакат, ние го разглеждаме от най-агресивната към най-пасивната страна, или от най-светлата към най-тъмната, т.е. бялата риза привлича повече от лицето и изражението. И когато тези неща не се вземат под внимание, се получава това, което виждаме по улиците -  еднакви хора с бели ризи, грешно оцветени, с лош ретуш... Тези хора не вдъхват доверие, те не изглеждат като за билборд. 

Обществената култура през последните десет години се е променила много. Парадокс е, че децата и младежите до 30-35 години по цял ден скролват в Инстаграм, Тик Ток и Фейсбук изображения и тези хора нямат мотивация да гласуват за някого. Защото той не е приветлив, не изглежда добре и на снимката не е като хората - там, където трябва да е най-представителен. На някои от снимките те позират толкова грешно, че създават усещане, че не искат да участват в тази снимка. 

По отношение на рекламата комбинацията, която масово се използва, е предизборната кампания да е на бял фон. Слагаме един човек на бял фон и той там е като притурка. Кой е важен - човекът, който трябва да върши работата, или фонът? Друг проблем в някои кампании е шаренията. Не виждаш човекът кой е. Всичко трябва да е премислено!  Аз винаги се старая да дам най-доброто от себе си, но не винаги успявам. Когато ще те гледа цяла Варна, ти не можеш да си позволиш да изглеждаш като Мики Маус. 

Целия разговор на Светлана Вълкова с фотографа Деян Недялков чуйте в прикачения звуков файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деница Николова ГЕРБ/СДС: Вотът на недоверие беше много шум за нищо

Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния избраник от ГЕРБ/СДС  вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението и това  е тяхно право, но се е получил дефекта- „много шум за..

публикувано на 05.04.25 в 15:17
Стела Николова от ПП-ДБ

Стела Николова, ПП/ДБ: В проекта "Алея Първа" общественият интерес на варненци не е защитен

Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..

публикувано на 05.04.25 в 14:56
Коста Стоянов

Коста Стоянов, "Възраждане": Над 100 000 дка български гори и земеделски земи са със сменен статут за изграждане на фотоволтаични и ветро паркове

Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..

публикувано на 05.04.25 в 14:22
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35