Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарина Попова: Мобилностите и споделеният опит са изключително благотворни за развитието на предучилищното образование

Екатерина Спасова (вляво) и Дарина Попова
Снимка: В. Василева

Детска градина "Приказка" е една от малкото във Варна, които миналата и тази учебна година работят по европейската програма за мобилност Еразъм+."Имаме възможност да реализираме с учителите, които искат да се включат, една изключително интересна, богата на дейности инициатива, която промени много от нагласите на учители, родители и се отразява много благоприятно на децата в педагогическия процес. Нарекохме я "Зелена детска градина за щастливи деца", като идеята е да съчетаем възможностите на "учене чрез правене" в двора на градината и с много дейности на открито с тези на съвременните технологии - виртуалната реалност, например", споделя директорът Дарина Попова.

"Според мен е важно да научим отрано децата на разумно отношение към технологиите като средство за обучение, да намерим информация или да се свържем с някого, но да знаят, че те не бива и не могат да изместят реалното човешко общуване. И това е една от целите на работата ни за "зелената детска градина" - да намерим баланса и да го предадем на децата така, че да го разберат и да го приемат от ранна възраст. Много от дейностите включват и родителите - децата получават забавни задачи "за домашно", които осъществяват у дома с близките си и след това представят резултата пред групата. Така работим едновременно за промяна на нагласите и на учители, и на родители и на децата за това какво е здравословен начин на живот, екологична среда, съвременно обучение", допълва Попова. 

Една от следващите цели, които екипът си е поставил, е новите активности да бъдат специфично адаптирани и за децата със специални образователни потребности в детската градина.

Ползите за педагозите са и в професионална посока. В различните етапи учителите се включват в разнообразни курсове, запознават се с практическото приложение на метода  за учене чрез правене в екологичното образование и в STEAM подхода, изпитват първо върху себе си и след това адаптират новостите за децата. "Колегите усъвършенстват комуникационните и чуждоезиковите си умения, екипната работа в атмосфера на сътрудничество, създаването на активна среда за децата както в занималнята, така и на открито, да спечелят трайно интереса на децата, но и те самите да изпитват по-голямо удовлетворение" - разказва директорът на детската градина, която има повече от 30-годишна история. 

"Първата дейност беше в мултинационална среда в Сплит, Хърватия, за подобряване на езиковите ни умения по английски" - разказва старши учител Екатерина Спасова. - "Домакините, останалите участници, цялото преживяване бяха много позитивни, предразполагащи, успяхме да се включим и да започнем да общуваме по-свободно на английски, но по-важното е, че "си взехме" много нови ресурси и идеи за нови активности, които след това веднага включихме в работата с децата. Имахме възможност да посетим иновативни училища в Атина, Гърция, а в Италия да се запознаем с изключително интересен опит в работа с деца на открито. Всяка следваща мобилност е изключително зареждащо и надграждащо преживяване."

Още за реализацията на "Зелена детска градина за щастливи деца" и за значението на международното сътрудничество в ранното образование можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05