Кампания събира средства за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. От фондациите „Живи Планини“ и „Първите три минути“ се надяват, че ще успеят 20 високопланински хижи да получат оборудването. Средствата са необходими и за обучението на работещите там. За краткия период от началото на кампанията „Спаси живот в планината“ са събрани средства за оборудването на две хижи. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната причина за преждевременна смърт в Европа. Жертвите на сърдечният арест са десет пъти повече, отколкото в автомобилни катастрофи, природни бедствия и пожари взети заедно.
Първите хижи, които ще получат автоматични външни дефибрилатори, са в планините Пирин, Рила, Стара планина, Родопите и Витоша. "Наличието на такава техника е на практика стандарт в европейските страни. Нуждата от тях на точно тези места се определя от факта, че хижите са доста отдалечени и в тях много често се събират различни хора с различни предразположения към дадени състояния. Хижите са емблематично място, което символизира безопасност в планината", коментира за Радио Варна планинският водач и фотограф Бранислав Бранков.
Подобни дефибрилатори се поставят на по-оживени булеварди в чужбина, прави разликата Бранков. У нас подобно оборудване има вече в няколко метростанции в София, в сгради на Софийския университет, както и в офисите на частни филми. "Един автоматичен външен дефибрилатор е средство, което сериозно увеличава ефективността на дадена задача. С автоматичен външен дефибрилатор може да работи почти всеки, дори без да има предварителна подготовка. Те са така направени, че сами измерват сърдечния ритъм или липсата му, както и други жизнени показатели на пострадалия. Ако има нужда, дефибрилаторът би ви посъветвал да му натиснете бутона и да администрирате шок на пациента. Ако няма нужда, устройството само ще се блокира", обясни Бранков.
Дефибрилаторите са много важни в критични ситуации. Използвани в първите три минути, увеличават неколкократно шансовете за спасяване на живот. "При случаите на внезапно спиране на сърцето - било то вследствие на внезапен сърдечен арест или вследствие на някакъв инцидент, максимално бързата реакция е това, което определя шансовете за оцеляване и при реакция в рамките на първите три минути шансовете за оцеляване нарастват с 50 до 70 % в сравнение с времето след това. Дори и един живот да спасим, това ще бъде успех за цялата кампания", посочи планинският водач.
Средствата за кампанията „Спаси живот в планината“ се събират като дарения и от продажбата на календари. "Малко пари ни делят от това да екипираме две хижи с дефибрилатори. До момента проектът е на около 20 % изпълнен", каза още Бранков.
Поддържането на автоматичните външни дефибрилатори се извършва един път на няколко години, а батериите на уредите издържат около четири. "Тези машини са хем относително просто за използване устройство от почти всеки, хем дават огромни шансове за хора в критични състояния. Това ги определя не само като необходими, а и като абсолютно задължителни за хижите в България", категоричен е планинският водач.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
10 % ръст на австрийските туристи, посетили Варна, са отчетени през изминалата година. Очаква се през лято 2025-а интересът на гостите от Австрия, посетили Варна с цел туризъм, да бъде засилен. Директните полети до австрийската столица са една от предпоставките за успех в това отношение, а от месец април още една авиолиния дава възможност за директни..
Близо 200 ученици от Професионалната гимназия по туризъм участваха в срещи за рисковете от употребата на наркотици при младежите. Инициативата „Децата и наркотиците: истина и легенди“ на Варненския апелативен съд и сдружение „Отвори очи“ гостува на Професионалната гимназия по туризъм. В две последователни срещи наказателният съдия Светослава Колева..
Автомобил, спрял до знак "Stop" на паркинга пред сградата на Регионалната здравна инспекция, възпрепятства преминаването на линейки към Спешна помощ, видя репортер на Радио Варна. Подаден е сигнал до органите на реда, неправилно паркираната кола ще бъде репатрирана.
С пресъздаване на народния обичай и тази година в Каварна беше отбелязан Бабинден. Новосъздадената фолклорна група "Шевица" изпълни ритуала по измиване на ръцете на акушерката Иванка Бабадалева. Певческа фолклорна група "Жарава" и акордеонистът Христо Маринов се включиха със свои изпълнения в празника. Акушерката Светлана Емилова и нейните колежки..
Цената остава 15 лева за възрастни, но учащите и пенсионерите ще плащат с левче повече спрямо предходната година, по 7 лева. Безплатно остава посещението за деца под 4 години и за хората с увреждания. За малките посетители от 4 до 7 години ще се плаща по 3 лева вход. Семейният пакет (родители с деца до 18 год.) е без промяна – 30,00 лв. Зимното..
108 бебета, от които четири двойки близнаци, са се родили от началото на годината в Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение "Проф. д-р Димитър Стаматов" във Варна. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" главната акушерка в лечебното заведение Светлана Радева. Отбелязваме Бабинден по стар стил 21..
На 21 януари по стар стил отбелязваме празника на родилната помощ, който е по-известен като Бабинден. На този ден изказваме благодарност на лекарите и акушерите, които посрещат в ръцете си новия живот, а също и на бабите и възрастните жени, които са помагали на родилките. Празникът е обявен официално за "Ден на родилната помощ” през 1951..