В края на лятото и в началото на зимата Шабла ще бъде домакин на два фестивала, посветени на птиците и природата.
Първият фестивал е вече добре познатият и превърнал се в любим за жителите и гостите на морската община „Фестивал на хвърчилата“, който ще се проведе в рамките на два дни – 31 август и 1 септември. Вторият фестивал е „Вятър, птици, море“. Той ще се състои през месец ноември.
Птиците, усещането за свобода и красотата на Северното Черноморие са обединяващите теми на двата предстоящи фестивала в Шабла, които от своя страна имат за цел да популяризират региона. Тази част от нашето Черноморие е позната с разнообразието от над 260 вида птици, които прелитат по своя път, наречен Виа Понтика, и затова фестивалите са под общото наименование „Шабла и птиците“, посочи организаторът им и директор на Зеления образователен център в Шабла Даниела Тодорова.
Тази година за летния фестивал ще има ново изпълнение на танц с хвърчила. "Фестивалът остава в същите познати рамки", допълни Тодорова.
Двата фестивала акцентират с различни художествено-творчески средства върху птиците, допълни тя. Тази година на предстоящия в края на август фестивал ще има нов танц на хвърчила. "Този фееричен танц ще бъде изпълнен от д-р на театралните науки и изкуства Мартин Кърнолски, артистичен директор на проекта в Шабла и първият пилот на revolution kite в България", каза още Даниела Тодорова.
Танцът, който Мартин Кърнолски ще представи със своето хвърчило по време на фестивала в Шабла, той сравнява със съчетанията в художествената гимнастика, защото и тук имаме драматургия, запаметени движения и музика, която идеално да съвпада с хореографията.
Вторият фестивал, който предстои в Шабла тази година, е зимният. Той е под надслов „Вятър, птици, море“. В него са предвидени множество събития, най-важното от които многожанров конкурс в четири направления – литературно произведение, музикално изпълнение на нова детска песен, фотография и рисунка, допълва Даниела Тодорова. С подготовката на многожанровия конкурс се занимава отново Мартин Кърнолски.
Режисьорът и аниматор Андрей Кулев ще направи кратък филм от двата фестивала в Шабла, който ще се използва и с туристическа цел. И докато организаторите са в трескава подготовка на многопластовите фестивали в Шабла, всеки с артистичен талант може да подготви своята творба за участие в някоя от четирите категории на конкурса.
Условията за конкурса можете да откриете тук.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..
За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..
Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му. Една здрава птица от този вид без проблем..