Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световния ден на книгата и авторското право отбелязваме днес

Световния ден на книгата и авторското право отбелязваме днес. Във Варна в 8.30 часа в РБ „Пенчо Славейков“ започва Маратонът на четящите хора под надслов „Литературата среща образите“.

XXII издание на „Маратон на четящите хора“ търси връзките между пространствата на въображението, които изгражда художественият текст, и интерпретациите на киното, театъра и сценографията, които оформят физическата среда. Ще гостуват режисьори, сценаристи, илюстратори и изследователи на литературата и театъра. Сцените за четене и събитията са отворени за всички приятели и почитатели на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“.

АКЦЕНТИ В ПРОГРАМАТА

23 април (вторник)

Основна сграда

8:30 ч. – Начало на Маратон 2024: Четем любими книги, интерпретирани от визуалните и сценичните изкуства
14:00 ч. – Забавната варненска периодика. Любопитни материали от старите варненски вестници / Маратонско четене в Отдел „Регионална история“
15:00 ч. – „Чети с мен“/ Маратонско четене в “Заемна за възрастни”
18:00 ч. – Оригиналът или адаптацията: литературна дискусия с Петър Денчев, Огнян Ковачев и Теменуга Станчева

Външни сцени

18:00 ч. – Маратонско четене с Росица Бърдарска в книжарница „Пи Букс“

24 април (сряда)

Отдел „Изкуство“

18:00 ч. – Илюстраторката Дияна Нанева представя „Червенокоска в Гората на призраците“ от Златко Енев

Присъединете се към Фейсбук групата „Маратон на четящите хора“, където може да споделяте и публикувате вашите идеи, снимки, видеоклипове и коментари, свързани с Маратона, призовават от библиотеката. Използваните хаштагове са #посприИпочети и #LibVar

„Маратон на четящите хора” е инициатива на Регионална библиотека „Пенчо Славейков”, която стартира през 2003 г. във Варна, а през 2005 г. се превръща в националната кампания „Маратон на четенето“.

Днешният ден е повод да си припомним любима книга или да си направим един безценен подарък – нова книга. Идеята е всички хора по света да се обединят, да погледнат в бъдещето и да споделят знания и опит.

Част от четящите хора в света са и варненци, някои от които започнаха деня си в една от централните книжарници малко след отварянето й.



В момента се опитвам да дам на моите деца, това което ние сме имали. Всичко става дигитално около нас и се старая с книгите да им предам усещането, което ние сме получили като образование и като развитие чрез книгите, сподели майка на 4-годишно момиченце, на което любимата детска книжка е за костенурката Франклин.

Младеж на 18 години беше избрал „Чужденецът“ на Албер Камю. Прочел в интернет за тази книга и решил да ис я купи. Смята, че книжният носител е по-добър от електронния, още повече, че като вижда книгата пред очите си, по-често посяга да чете.

Една от най-запалените читателки на книги е Росица, която сподели за Радио Врана, че в дома си има около 5000 книги, а близо 3000 книги е дарила на различни места. Тя е от хората, които четат по три книги наведнъж, за да има разнообразие в жанровете и да удължи четенето. В момента препрочита „Записки по българските въстания“ на Захари Стоянов, „Психология на глупостта“  и книга за емоциите. Взела ги е от библиотеката, но ако зачете книга, която й харесва, непременно си я купува. Чете и много детска литература, заради внуците си преди да им даде книжките, които им е избрала. Според нея има много агресия и насилие в съвременните детски книги.

„Много се радвам, че не се сбъднаха прогнозите за края на книгата.“, сподели за Радио Варна и писателката, журналист и преводач Роси Бърдарска, която също срещнах в книжарницата. „Независимо дали е хартиена или електронна – важното е да я има. Там е човешката мисъл, там е изкуството, там е истината. Много се радвам, като виждам, че доста деца четат, доста инициативи се правят в училищата свързани с четенето. Така че – Честит да ни е празника!“

Честит празник на четящите хора!

Световният ден на книгата и авторското право е  определен от общото събрание на ЮНЕСКО, заради това, че на него се отбелязват  годишнини от смъртта на английския поет и драматург Уилям Шекспир и на испанския писател Мигел де Сервантес.

От 2001 г. до днес всяка година на тази дата се определя един град, който да бъде Световна столица на книгата в продължение на една година. За 2024 г. книжната столица на света ще бъде Страсбург, Франция, който днес приема титлата от Акра, Гана. Това ще се случи на официална церемония, след която ще стартира т.нар. Голямо четене на площад "Шато". До края на април в Страсбург ще бъдат отворени около сто частни и оществени места за четене.

"Четем нашия свят" е темата, която френският град е избрал за водеща, докато е Световна столица на книгата.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58

Откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан

Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..

публикувано на 05.02.25 в 07:03

Над 2 100 нови пациенти в Онкологията във Варна през 2024-та

2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания  "Д-р Марко А. Марков" във Варна.  Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..

публикувано на 04.02.25 в 11:20

Каварна отбелязва 147 години от освобождението на града

Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна.  Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов.  Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..

публикувано на 04.02.25 в 08:33

Председателят на ДКСБТ: Не е нужно да правиш бунт, а да се информираш за цените

На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово. Какво се случва с цените в България и има ли нагласи..

публикувано на 04.02.25 в 08:15

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39