Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Цанев: Фантастиката, освен да забавлява, понякога казва някои неща за бъдещето

Фантастиката, освен че забавлява, понякога казва някои неща за бъдещето. Това подчерта в интервю за Радио Варна писателят и издател Явор Цанев. Той представи поредния брой на 

списанието за фантастика и фентъзи "Дракус". Тринадесета година изданието събира четива от български и чуждестранни автори. 

"В новия брой има и два хумористични разказа. Мисля, че това издание е по-весело от предишните", допълни Цанев. 

Според издателя списанието започва постепенно да се приема по-добре от по-широката публика, според която жанрове като тези са по-леки. "Понякога фентъзи жанровете са дори по-тежки", подчерта Явор Цанев. 

Включването на чуждестранни автори с по-стари творби е полезно, защото показва как се е пишело преди, допълни Цанев. Според него книгите водят една към друга. Нарича това един паралелен книжен свят. Писателят забелязва препратки и тропи в различните произведенията.

"Смисълът на "Дракус" е да има къде авторите да публикуват произведенията си. Като дългогодишен библиотекар знам, че нещата на хартия остават", каза издателят. Това действа и много позитивно на авторите, защото виждат творбите си реализирани, добави Цанев. "Според мен сме си взаимно полезни - аз на авторите и авторите на мен и списанието. Така се получава един полезен за всички продукт". 

Списание "Дракус" няма финансиране и се издържа само. "Доколкото зависи от мен и моите възможности, "Дракус" ще продължава да се издава", категоричен е издателят.

С него разговаря Мартин Николов:




По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лена Христов

Варненка издаде наръчник как да отглеждаме бебето си, ако няма баба на помощ

21 век – животът ни се променя скоростно и колкото и да "стъпваме" на традициите и обичаите си, днес голяма част от тях просто не вършат работа. Дори и родителството е различно и иска нов прочит – по-бърз и по-точен, а в основата е отглеждането на новороденото. На съвременните родители все по-рядко има кой да помага, когато прекрачат прага на..

публикувано на 02.09.25 в 08:10

Изложбата "Заземяване" - терапия за душата и споделено преживяване

Изложбата "Заземяване" ще бъде открита от 18.30 часа днес, 1 септември, в пространството "Swed Cab Embassy" във Варна.  Събитието е част от програмата на форума за съвременно изкуство "БУНА". Глината е терапия за душата , обобщиха в предаването "Новият ден" Рая Давидова (част от кампанията "Глината говори") и Калина Жечева от "Буна".  Посетителите..

публикувано на 01.09.25 в 08:00

Суперчовекът на Кокимото

"Übermensch" или "Суперчовек"! Новата изложба на Калоян Илиев, по-известен в артистичния свят с псевдонима Кокимото. Откриването е на 30 август от 18 часа в Дома на архитекта във Варна. Място, превърнало се в традиционно за изявите на Кокимото. Точно заради възрожденската архитектура и дух, съхранени през вековете. Името "Суперчовек" е от Фридрих Ницше и..

публикувано на 29.08.25 в 08:00

Спасителите във Варна отчитат десетки инциденти, но без удавяния в работно време

Напрегнато е лятото за спасителите и медицинските екипи по крайбрежието във Варна. Въпреки множеството инциденти през последните две седмици, когато вълнението на морето налага поставяне на червен флаг, фатални случаи по време на работното време на постовете не са регистрирани. Това каза  д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ1 "Св. Клементина" във Варна,..

публикувано на 28.08.25 в 07:05

Uffe Pettersson (MEZZROW): Никога не си твърде стар, за да създаваш музика

Интервю с Uffe Pettersson (MEZZROW) Култовата траш банда MEZZROW ще издаде новия "Embrace The Awakening" – трети в близо 40-годишната им кариера (създадени са през 1987 година). Преди това обаче шведите идват за осмия „Running Free Festival“ и ще свирят в първия ден - 29 август, както показва програмата на фестивала. Това ще е и първият въобще..

публикувано на 27.08.25 в 22:33

Martin van Drunen (ASPHYX, екс-PESTILENCE): Свободата на словото е под натиск днес

Интервю с Martin van Drunen (ASPHYX, екс-PESTILENCE) Предстои осмият„Running Free Festival“. Датите са 29-30 август. Мястото по традиция – къмпинг „Стринава“ край Дряновския манастир. Основните действащи лица - CORONER и ASPHYX, а от втора линия чакат DESTROYER 666 и DESASTER. Както и доста други банди. Графикът е вече ясен. За ASPHYX участието..

публикувано на 27.08.25 в 08:05

Слаба реколта от грозде очакват в Североизтока

Тази година реколтата от бяло грозде в Североизточна България ще бъде значително по-слаба от обичайната. Причината е сланата през април, която е нанесла сериозни щети върху лозовите масиви. Добивите няма да надхвърлят 300–400 килограма от декар – почти наполовина по-малко от нормалното. Това съобщи за Радио Варна Петьо Бошнаков, председател на..

публикувано на 26.08.25 в 08:15