Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори за Европарламент 2024:

От глобалните теми до отделния човек

Особено нещо са изборите за Европейски парламент. У нас кампанията мина под сянката на националните избори, доста вяло, без сериозни послания. Но дали само у нас е така? Срещнах се с поляците Гжегож Вилк-Якубовски и д-р Артур Кохчински – те са част от преподавателския екип на Университета за приложни науки в Келце.

"Преди няколко месеца имаше избори за Парламент в нашата страна. Тогава гласуваха 74% от имащите право на глас. Избирателна активност, която е почти рекордна за Полша. Последните проучвания показват, че на изборите за Европейски парламент участието ще е много по-скромно," казва Гжегож Вилк-Якубовски. 

Полша е сред държавите с най-много евродепутати – 53-ма, но това не променя особено положението:

"Хората просто имат по-голям интерес към националните избори. Не вярват, че в Европейския парламент техните избраници ще имат голямо влияние. Проучванията показват, че ще гласуват 30% от поляците", отбелязва д-р Кохчински.

Германецът Юлиян Уфкен е 29-годишен, студент по медицина в 4-ти курс в Медицинския университет във Варна. Живее в града с приятелката си, която също учи медицина. Гостувам им в квартирата - още на вратата ме посреща кучето Фрея, което са осиновили наскоро. Приятелката на Юлиян не се интересува от политика, но той самият вече е гласувал:


"Още миналата седмица. Изпратиха ми писмо по пощата, че имам право да гласувам. Сканирах QR код и ми изпратиха всички документи вкъщи, аз ги върнах в затворен плик на майка ми в Германия и тя го пусна в изборната урна," обяснява Юлиян.

От всички държави в Европейския съюз Германия има най-много места в Европарламента – 96. Юлиян казва, че в родината му има голям дебат за дейността на европейските институции и не липсват такива, които не виждат полза за себе си от членуването на страната им в Европейския съюз. Според последните проучвания подкрепата за евроскептичната и крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ губи подкрепа.

"Баща ми винаги ми е казвал, че няма значение за кого гласуваш, стига да не е крайно ляво или крайно дясно. Ако това мълчаливо мнозинство, което е по-скоро в центъра, не отиде до урните, то ще намали и почти унищожи своето влияние. Докато избирателите на крайните фракции ще гласуват при всички положения. Оттам идва и моето разбиране, че дори и да не харесвам някоя партия, дори и да съм крайно разочарован от германските и европейските политици, аз трябва да гласувам. Дори и да е за партията, която според мен, е най-малкото зло. Само тогава гласът ми ще се зачита истински," казва Юлиян.

Той вярва, че голяма част от младите в Германия ще гласуват днес, в изборния ден. В големите градове там също ще има висока избирателна активност, но не е сигурен за селските райони. Според него най-важните направления, в които Европейският съюз трябва да работи, са иновациите, защото тук Европа изостава, както и борбата с климатичните промени.

Населението на държавите от Европейския съюз е близо 450 милиона души. Юлиян Уфкен вярва в неговото бъдеще:

"Има необходимост Европейския съюз да съществува, защото, честно казано, няма нито една страна в него, която да може сама да преговаря с Китай, САЩ и Индия. За да имаме по-солидна позиция при разговорите с тези икономически гиганти трябва да работим заедно. Европейският съюз е единственият ни шанс и ще загубим много, ако решим да не работим заедно и да се концентрираме върху себе си."

Депутатите в Европейския парламент са 705 и ги избираме за 5 години. Те ще решават каква ще бъде политиката на Европейския съюз. Както по глобални теми на света и човечеството, така и за нашия, на жителите на Стария континент, живот.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отличиха най-добрите проектни идеи за преобразяване на квартал "Таляна"

Във Варна връчиха отличията за най-добрите проектни предложения от уъркшопа „Отваряне на града към морето“ - инициатива за проектни идеи за ключови улици в „Гръцката махала“ (зоната между улиците „Дунав“, „Дебър“, „Охрид“, „Преслав“ и „Девня“). Събитието е организирано от Съюза на архитектите в България (САБ) – Дружество Варна, в партньорство с..

публикувано на 02.07.25 в 19:14

Румен Генов: Пожелавам на Варна повече спортни събития!

На 2 юли отбелязваме Международния ден на спортния журналист.  "Някога гонехме новината, а досега всеки прави новини", подчерта спортният журналист на Радио Варна Румен Генов. Той си спомня с носталгия за годините, в които гилдията само от спортни журналисти във Варна е наброявала 20-ина души. Бяхме една сериозна група, имаше емоция,..

публикувано на 02.07.25 в 15:35

Михаела Симеонова от Варна е едно от четирите деца с максимален брой точки на изпитите след 7. клас в България

Михаела Симеонова е на 12 години от Варна. Тя постигна  пълен резултат от 100 точки на двата изпита от Националното външно оценяване след 7. клас,  едно от четирите деца в страната с това постижение.  Учи в Частно езиково училище „Малкият принц“, а подготовката ѝ за НВО е била поверена на учителите  Марияна Стоянова (БЕЛ)  и..

публикувано на 02.07.25 в 13:14
Снимката е илюстративна.

Опитаха се да таксуват семейство в свободна зона на плаж в "Св. св. Константин и Елена"

Опитаха се да таксуват неправомерно семейство от Варна с три деца в свободна зона на плаж в  "Св. св. Константин и Елена". Елена Ангелова, заедно с нейния съпруг и трите им деца, отиват на обичайното им място за плажуване - под почивна станция „Флагман“, където за първи път от 20 години им се случва да имат проблем с ползването на обозначената..

публикувано на 02.07.25 в 12:00

Ученичката Деси от кв. "Аспарухово" с поредна кауза в помощ на болно дете

10-годишнатта Десислава Костадинова от кв. "Аспарухово", която неотдавна изработваше гривнички, за да ги продава и да събере пари за изследване на своята приятелка Димана в Турция, сега се е посветила на друга благородна кауза. С радост Деси съобщи, че резултатите на Димана са отлични и тя е здрава. Сега ученичката иска да помогне на 4-годишната Гери ,..

публикувано на 01.07.25 в 17:28

Улица „Преслав“ връща духа от началото на 20. век с добре реставрираните си сгради

На улица „Преслав“ във Варна можем да открием примери за добре извършена реставрация на много от емблематичните сгради, знакови за края на 19. и началото на 20. век. Те успяват да запазят историческата атмосфера на тази епоха. Това коментира Християн Облаков, изследовател на архитектурата на Стара Варна и жител на район „Одесос“. През..

публикувано на 01.07.25 в 13:39

Близо 20 на сто увеличение на туристопотока в Двореца - Балчик

За първите шест месеца на годината повече от 73 хиляди са посетителите в Държавен културен институт Двореца - Балчик. На първо място са румънските гости, обобщава директорът на културния център Жени Михайлова.   Общият им брой е около 40 хиляди души, следвани от българите, които са близо 24 хиляди. Гостите за същия период на миналата година..

публикувано на 01.07.25 в 11:55