Единствена по рода си колекция може да разгледат варненци и гости на града в Регионалния исторически музей. Тя включва подаръци на българската държава и на държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. Периодът е 60-те и 70-те години, както и подготовката и честването на 1300-годишнината на българската държава през 80-те.
При срещата си с държавния глава на страната Тодор Живков Терешкова му подарява кутия от лаково дърво, в стил Федоскино. Може да я видите в Археологическия музей във Варна.
Част е от гостуващата изложба „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“ на Историческия музей в Правец. Колекцията включва картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти, макети на известни културни ценности, копия от антични предмети.
"Те са от различни краища на света и всеки от тях представя стила на населеното място, нравите на епохата, наистина носи полъх от мястото, откъдето идва", казва Златка Антова, която завежда отдела по „Най-нова история“ в Регионалния исторически музей във Варна.
В изложбата са представени - освен подаръци, които Тодор Живков е получавал в качеството си на държавен глава, като например интересна кана, подарена от външния министър на СССР Едуард Шеварднадзе.
Така и лични, за негови юбилеи, от различни места като писалищен комплект, който е подарен на Тодор Живков за 50-годишнината му от ЦК на БКП.
В изложбата е включен и подарък от Окръжния комитет на БКП – Варна: голям плакет със символите на града.
По повод 280-годишнината от Чипровското въстание Живков е получил килим от емблематичния град.
Вниманието привличат и два експоната, които отдалеч може да сбъркате с картини:
"Изключително красиви, фини като изработка, гоблен „Тигър“, който е подарък от Китай и гоблен „Паун, който е подарък от Индия. Той е релефен, малко по-различна техника е, не е точно като на тигъра. Изключително красиви. И двата отдалеч изглеждат като нарисувани, а всъщност са бродирани," обяснява Златка Антова.
В изложбата ще видите произведения от кристал, слонова кост, порцелан, желязо, мед, сребро, позлата, дърво, кожа, инкрустирани със скъпоценни камъни, предмети, носещи белезите на националната и културна идентичност на всяка нация.
Колекцията е предоставена на музея в Правец от резиденция Бояна за експониране и временно съхранение.
Имате достатъчно време да я видите, ще остане в Археологическия музей във Варна до 10 октомври.
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер “ . Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство. По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на..
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът. Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на..
Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...