Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвместна изложба между няколко галерии в Балчик

Снимка: Албена Иванова

Художествената галерия Ротенберг-Узунов и галериите A. Ръдулеску в Букурещ, в партньорство с Културен център "Двореца" в Балчик представят изложба, която е свързана с румънското междувоенно изкуство. Изложбата включва 52 творби, снимки и документи, които улавят забележителни моменти от „черноморската художествена школа“, термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон. Гала Галактион описва Белия град, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Ерудитът неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. 


Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ритъм, който му придава изключителен живописен чар. Според писателя Еманоил Букуца пристанищният град се превръща в едно голямо ателие за рисуване на открито и за „някои румънски художници между двете световни войни светлината на света е равносилна на светлината на Добруджа“, както го цитира известният критик и историк на изкуството Йон Фрунзети. Кралица Мария намира убежище в кралския дворец Tenha Yuvah след смъртта на най-малкото си дете. В периода между двете световни войни тя пише и се разхожда из градината, която заобикаля двореца и която е уникална за Централна и Източна Европа, със своите лилии, рози, дървета и кактуси. Кралицата прегръща вярата на съпруга си и се моли в Стела Марис, неовизантийския параклис, построен в дворцовия комплекс и изрисуван от Георге Бръеску, Анастасе Демиан и Таке Папатриандафил в нюанси на избеляло червено, зелено и златисто-кафяво.


Художникът модернист Александру Сатмари, наставляван от Георге Татареску, Теодор Аман и скулптора Йон Джеорджеску, рисува портрети и интериори и се превръща в неофициален посланик на мястото за своята снаха, художничката Чечилиа Куцеску-Щорк, и за съпруга й, скулптора Фредерик Щорк. Двойката живее във Вила Елена, от лявата страна на Кралския дворец, където се помещава ателието на художниците, изящна колекция от произведения на изкуството, включваща произведения на Константин Брънкуши, и е вдъхновение за четири от големите изложби на художника. Десет години след първото си посещение пианистката Челла Делавранчеа води в Балчик сестра си, архитект Хенриета Делавранчеа-Джибори.


Тя се заема със сградата на кметството, заедно с двадесет и три други архитектурни проекта, които са изпъквали в тогавашната уникална атмосфера на Балчик. Важни личности от епохата са идвали за летен отдих тук, като Виктория Мелита от Сакс-Кобург и Гота, Александра от Хоенлое-Лангенбург, Мария (Миньон) и Александър I от Югославия, Илеана и Антон от Хабсбург, Роксан Вайнгартнер, Барбу Щирбей, Рей Бейкър Харис и много други. Художници като Paul Miraкovici, Francisc Ширато и Щефан Константинеску превръщат червените покриви на къщите в емблематични творби, Йосиф Изер се посвещава на пейзажи с тополи, борове и бадемови дървета, Чечилиа Куцеску-Щорк и Александру Сатмари обезсмъртяват цветовете на морето. Николае Тоница рисува в прозрачните часове на изгрева, които предпочита, защото замъгляват строгостта на пейзажа, улавяйки и ежедневни сцени, като турското кафене или красотата на младите татарски жени, така наречените „одалиски“. Филип де Ласло създава тук един от любимите портрети на Кралица Мария Единбург, изложени в Националния музей на изкуствата в Букурещ.


Художниците Анри Катарджи, Думитру Гиацъ, Петре Йоргулеску-Йор, Георге Петрашку, Теодор Палади, писателите Жан Барт, Йон Пилат, архитектът Паул Смъръндеску, който построи в Балчик вила, подобна на тази в Синая, всички намират своето вдъхновение от „Сребърния бряг“.


Изложбата включва творби, подписани от Дан Яломицеану, Еустациу Стоенеску, Жан Леон Космовичи, Иполит Стръмбу, Йосиф Изер, Николае Дъръску, Сесилиа Куцеску-Щорк, Теодор Палади, Лучиан Григореску, Румънската кралица Мария, Георге Дору Йонеску, Жан Александру Стериади, Константин Пилиуцъ. Към тях се присъединяват антични снимки и покана за кръщенето на Мария Александра Виктория (бъдещата кралица Мария Румънска).


Белязан от тенденции в изкуството като импресионизъм и колоризъм, пейзажният подход в творбите не е посветен на морската шир само по себе си, а на сливането между планините, белия бряг и Черно море, в една контрастна смесица.


Събитието обединява важни оригинални творби, принадлежащи на галерия Ротенберг-Узунов, художествените галерии Александру Ръдулеску, Историческата аукционна къща и селекция от частни колекционери, и се представя на публиката в партньорство с Държавен културен институт – Културен център „Двореца“ в Балчик и БТА.


Откриването на изложбата ще посрещне изтъкнати гости и почитатели на изкуството и ще се състои на 16 юли, вторник, от 18:00 часа в Галерия „Тихото гнездо“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Отражения" - новият сингъл на SoulFever

SoulFever е една от най-активните групи на варненската сцена. Съставът ѝ включва Габриела Георгиева - вокали, Веселина Пейкова - вокали и пиано, Йордан Къртиков - китара, Иво Въндев - китара, Диян Цветанов - бас, и Пламен Божков - барабани. Музикантите изпращат силно лято с участия на няколко фестивала във Варна и в други български..

публикувано на 27.08.24 в 11:23

Полската режисьорка Кинга Дембска: Обичам да показвам различни гледни точки, както и да добавям хумор

Последният си филм "Празник на огъня" представи полската режисьорка Кинга Дембска по време на фестивала "Любовта е лудост". Лентата е екранизация по едноименния роман на Якуб Малецки, в който се проследява живота на двете сестри Настка, която страда от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Дембска споделя, че в книгата са представени трите..

публикувано на 26.08.24 в 17:30

Елена Аначкова с "Пейзажи на ума" във Варна

Още един млад талантлив творец прекрачва прага на Галерия A&G Art Meeting тази година. В един от най-наситените и силни сезони за художественото пространство Анна Халамян и Герхард Хорнман канят скулптора Елена Аначкова за самостоятелна изложба. Откриването е на 28 август, сряда, от 18:30. Мотото на експозицията е "Пейзажи на..

публикувано на 26.08.24 в 16:04

В последната седмица на август няколко изложби намират място в изложбените пространства на Двореца в Балчик

Красен Бербенков - изложба живопис От края на август до 10 септември художникът представя в зала „Тунела“ на галерия „Тихото гнездо“ 26-ата си самостоятелна изложба. Тя носи името „Вертикални брегове“, чрез нея посетителите се потопят в суровата романтика на отвесните скали, в настроенията на брега и морето, в енергията на пространството и..

публикувано на 26.08.24 в 14:00

Еколагер в Езерец: обучение по пчеларство за млади природозащитници

Сдружение „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ организира еколагер в с. Езерец, община Шабла,от 29 август до 1 септември. Около 10 педагози, аниматори, еколози и младежи ще се обучават да изработват сламен кошер, ще участват в практически пчеларски дейности и ще видят отблизо какви са необходимите грижи за отглеждането на..

публикувано на 23.08.24 в 10:02

200 години от създаването на Рибния буквар - акцент в 10-ото издание на международния форум "Българско наследство" в Балчик

Национален исторически музей гостува в Балчик с изложбата "200 години от създаването на Рибния буквар на д-р Петър Берон". Тя ще остане в Мелницата в Белия град до края октомври, съобщи Маруся Костова – директор на международния форум „Българско наследство“, в рамките на който се откри изложбата и която даде начало на международната проява. Тя е..

публикувано на 22.08.24 в 13:39

Международният кинофестивал „Любовта е лудост" започва на 23 август

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ превръща Варна във филмова столица от 23 август до 1 септември, включвайки в програмата си най-новите филми, номинирани или спечелили награди в международни фестивали, съобщават от общинския пресцентър. Официалното откриване на фестивала е на 23 август от 19:00 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен..

публикувано на 21.08.24 в 19:20