Красен Бербенков - изложба живопис
От края на август до 10 септември художникът представя в зала „Тунела“ на галерия „Тихото гнездо“ 26-ата си самостоятелна изложба. Тя носи името „Вертикални брегове“, чрез нея посетителите се потопят в суровата романтика на отвесните скали, в настроенията на брега и морето, в енергията на пространството и изяществото на лодките. Откриването е на 28 август от 17:00 ч.
Утвърденият български художник и дългогодишен преподавател Красен Бербенков е завършил Националната художествена академия със специалност “Живопис” в класа на акад. Светлин Русев. Той е един от основателите на специалност “Изящни изкуства” в НУИ “Добри Христов” – Варна. В повече от 30-годишната си връзка с учениците той открива източник на вдъхновение и художествени открития, довели до нови експерименти с формати, материи и техники. Красен Бербенков има зад гърба си повече от 20 самостоятелни изложби, най-важните от които са в Брилон и Олдсберг, Германия (1994, 2000), в Лондон, Англия (1990), във Верона, Италия (1992) , в Одеса, Украйна (1991, 1992), Кувейт (2001, 2001, 2002). Носител е на Националната награда за живопис в изложба-конкурс „Човекът и морето“ през 1989 г. Негови творби са собственост на Националната галерия, на ГХГ-Варна, ХГ-Добрич, както и на частни колекции.
Гюняр Мердан - изложба-живопис
Младата художничка е родена през 1993 г. в гр. Дулово, където живее и работи и до днес. По професия е стоматолог, но през свободното си време се занимава с рисуване, а понякога пише и стихове. Завършила е Факултета по дентална медицина в МУ „Проф. Д-р Параскев Стоянов“ гр. Варна. След дипломирането си се завръща в родния си град и заедно с работата се връща отново към рисуването, което е останало на заден план заради нелекото образование. Предпочита да създава живописни платна, най-вече акрил върху платно. Прави първата си самостоятелна изложба през есента на 2023 г. в Народно читалище "Никола Й. Вапцаров-1895" в гр. Дулово, а след това нейна картина е избрана да бъде част от общата изложба “Спомен” в Галерия “Генгер” в гр. Бургас. В нея участват 30 художници от цялата страна, които използват различни стилове и техника.
С настоящата си изложба под наслов „Изцеление“ младата художничка изпраща послание към всички, които ще видят платната и – когато откриеш себе си и своята мисия на този свят и използваш своя дар, за да твориш, значи не си напразно на тази земя. Откриването е в зала „Учебен център по изкуствата“ на 1 септември от 17:00 ч. Картините на Гюняр Мердан могат да бъдат разгледани до 14 септември.
"Двореца" през погледа на художниците“ – под това име се представят в Балчик утвърдените наши художници Милко Тодоров и Николай Стайковски
Общата им изложба ще бъде открита на 2 септември от 17:00 ч. в галерия „Тихото гнездо“ и ще може да бъде разгледана до 15 септември.
Утвърденият български художник Милко Тодоров е роден, живее и работи в родния си град Троян. Възпитаник е на Учителския институт в град Дупница с преподавател по живопис Ивайло Попов. Има зад гърба си 6 самостоятелни изложби и участия в много колективни такива – в София, Троян, Ловеч, Жеравна, Добрич, Севлиево и др. Участва също в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в с. Орешак. Създава предимно пейзажи като използва класическата техника: маслени бои върху платно. В картините му можете също да срещнете фолклорни мотиви, човешки лица, абстрактни композиции. Милко Тодоров е един от най-изтъкнатите и активни членове на Дружеството на Троянските художници (ДТХ). Негови картини са собственост на частни колекции в България и чужбина.
Роденият в Плевен известен наш художник Николай Стайковски е завършил Художествена гимназия през 1975 г. в София. От 1977 до 1981 г. следва в Академията за изящни изкуства във Варшава, Полша при проф. А. Руджински, проф. Х. Хростовска и проф. Е. Марковски. Образованието му е прекъснато по политически причини, разбираемо за епохата на комунизма. Завръщайки се в България, той започва да учи живопис при проф. С. Русев, а през 1986 г. завършва графика в Националната художествена академия в София при проф. Галилей Симеонов. Следва следдипломна специализация (1999-2001) в Академията за изящни изкуства във Варшава при проф. Рафал Стрент, а през 2001-2002 – специализация в Педагогическия факултет, Катедра „Изкуство“ на Радомската политехника при проф. Кшищоф Визнер. Член е на СБХ от 1994 г., на Агенцията за защита на авторските права ИЗА-Арт и на Националната асоциация за дизайн и реклама от 1998 г. Над 60 са индивидуалните му вернисажи (графика, живопис, пластика, хепънинг) в България, Полша, Русия, Австрия, Словакия и др. Негови творби се намират в НХГ, СГХГ, ХГ „И. Бешков“, Исторически музей – Плевен и др., както и в частни колекции у нас и в Европа.
Чуйте повече в звуковия файл:
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..