Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио Варна на 90 - епизод 7

В седмия епизод от новото предаване, излъчен на 31 август 2024 г., говорихме за предаванията през 50-те години на миналия век – време на пропаганда.

В края на 40-те и началото на 50-те години в Радио Варна се оформят три редакции - Редакция „Политическа информация“ с предавания: „Новини от района“, „Дела на народните съвети“, „Пред изборите за народни съвети“, „С микрофон из родния край“; Редакция „Политическа пропаганда“ с предавания: „За работниците“, „За селото“, „За младежта“, „За морето“ и Музикална редакция.

Ето какво си спомня писателката Веселина Цанкова, касиер и счетоводител от 1955 г. в Радио Варна, спомен записан в книгата на Виолета Тончева „Книга за Радио Варна“:

Попаднах в Радио Варна, още преди социализма да пробва човешкото си лице, когато се вихреха вледеняващи ветрове, а догматизмът беше в апогея си. Тогава новините се носеха за параф и одобрение на специална служба, разположена някъде си - тайнствена и секретна. Всяко предаване се гледаше под лупа, да не би случайно да се допусне идейна грешка или да се издаде държавна тайна... Ограниченията правеха много сложна работата на журналистите.

На радиото се възлагаха важни пропагандни функции.

Целия епизод може да чуете тук:

От 24 февруари Радио Варна започна ново предаване - "Радио Варна на 90". В поредица от 11 издания, всеки месец по едно, разказваме накратко историята на Радиото, което тази година навършва достолепните 90.
Всичко това правим на базата на документи, които се съхраняват в Държавния архив във Варна. Водещи са журналистката Светлана Вълкова и Донка Николова – началник на Архива.

В първото издание започнахме с предисторията – от радиолюбителите, и стигнахме до Ден Първи – тържественото откриване на 9 декември 1934 година.
В епизод номер 2 разказахме за 1936-а и 1937-а – първите години, в които радиото се урежда.В третото издание - за 30-те години, когато Радио Варна се утвърждава и става изключително популярно и слушано с интерес от варненци.
Епизод №4 беше е за едни много трудни години - между 1940-а и 1950-а. С началото на Втората световна война се променя политическият ред в Европа и света, променя се и България. 
В петия епизод говорихме за музиката в Радио Варна през 50-те и 60-години на миналия век.
Шестото предаване посветихме на сградите, в които се е помещавало Радиото от 1934-та до днес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 8 септември в "От другата страна" по Радио Варна

На 8 септември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Steffen Kummerer (OBSCURA, THULCANDRA). Представяне на новия албум на МОНОЛИТ "Mythology" – разговор с Тони Чембъра. Цецо Игнатов и Даниел Игнатов за втория "Varna Live Fest" (Варна, 19 - 20 септември). Йосиф Милчов ("Autumn Souls Of Sofia") за петия "Grind Over Sofia"..

публикувано на 08.09.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 7 септември

В „Алея Култура“ на 7 септември с Мартин Николов -   Изабела Шопова представи във Варна новата си книга „К като Корея“; -   Съвместна изложба – Иво и Нина Петрови - живопис и Григор Мицев - скулптура; -   Септемврийските акценти от ММФ „Варненско лято“ – представят ги изпълняващият длъжността кмет на Варна Павел Попов и..

публикувано на 07.09.25 в 11:25
Chart

#820 ТОП 20 (05.09-12.09.2025)

публикувано на 04.09.25 в 13:44

На 1 септември в "От другата страна" по Радио Варна

На 1 септември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю със Ben Christo (THE SISTERS OF MERCY, DIAMOND BLACK). Представяне на проекта на Йордан Йорданов (ФАНДАНГО) и Göran Edman (KARMAKANIC, екс-Yngwie Malmsteen) "Angel's Touch". Разговор с Венцислав Николов, Алекс Давила и Кирил Максимов за новия сингъл на TERAFLORA..

публикувано на 01.09.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 31 август

В „Алея Култура“ на 31 август с Мартин Николов -   Първи международен черноморски театрален фестивал „Театърът се вълнува“ на ТМПЦ Варна; -   XXI Световен фестивал на анимационния филм – разговор с Радостина Нейкова; -   „Свръхчовек“ – изложба на Калоян Илиев – Кокимото; -   „13 врати във времето“ – изложба с..

публикувано на 31.08.25 в 11:25
Шкорпиловци

На път към Шкорпиловци

В края на август, когато ухае силно на пъпеши, когато дините са вкусно узрели, а прасковите показват своя най-хубав цвят, все още има часове, благодатно отпуснати от слънцето. За тези, които до момента не са намерили време и пространство за плаж. Да придобият тен, който може и да бъде леко шоколадов без преди това да са станали по-червени от..

публикувано на 29.08.25 в 14:03
Chart

#819 ТОП 20 (29.08-05.09.2025)

публикувано на 28.08.25 в 15:49