Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезват ли пчеларите у нас?

Производители на мед в област Добрич тази година прибират по-малко продукция от кошерите си. Причината според тях основно е в неблагоприятните климатични условия през пролетта и лятото. Пчеларите се оплакват и от липсата на достатъчен контрол по отношение на пръскането с препарати в земеделските земи, както и от огромните количества на внос от други страни на мед с недоказано качество. По думите на заетите в бранша тревожна е тенденцията за все повече разпродаващи се пчелни семейства и кошери, а не са изолирани в случаите и в които те се изоставят от стопаните.

Пчеларите са поредните потърпевши от променящите се климатични условия в страната ни, характеризиращи се с топла зима, липса на валежи и екстремно горещо лято. Към тези неблагоприятни условия се добавя и лошата за сектора държавна политика. Масов, по думите на председателя на сдружение „Пчела Добрич 1946“ Галин Георгиев е отливът от бранша. Ако до скоро членовете на сдружението са били над 300, през тази година техният брой вече е едва 130.

В момента се подаряват пчелини, буквални. Цените, на които се търгуват пчелните семейства, са нереални. Просто хората искат да се отърват от последващи разходи. Сега започва подготовка на семействата за новия сезон - подхранване, третиране срещу акари, което е един разход, който сваля прихода. Членовете са намалели с над 50%, посочи Георгиев и допълни, че ако тенденцията на ниска цена и нисък добив продължи, ще се откажат и още.
Десислав Янакиев отглежда 200 кошера в стопанството си. Той оцени стопанската година, като средна. Спасение са били дъждовете в областта му.  Огромният проблем, с който се сблъсква, са препаратите за растителна защита, които са натровили пчелите му. Според него държавната политика не защитава интересите на бранша с премахването на тарифните квоти за внос.

Всяка година освен пчеларите спада количеството и на произведения мед, допълва Галин Георгиев. Факторите са няколко - промяна в климатичните условия, ниски валежи, дълги периоди без паша, открои ги той.

И Георгиев е категоричен, че пагубна за сектора е липсата на контрол върху органите, които третират земеделските култури с пестициди. 

В семейната фирма на Недялка Михова продукцията от мед тази година не се различава по качество и количество от предходната. Според нея това се дължи най-вече на местоположението на кошерите, които са в гората до село Батово.

Тя е благодарна на обстоятелствата, но и тя посочи, че най-голямите врагове на пчелите са химията в земеделието и акарите.

Михова споделя още, че цената, на която се изкупува в момента на едро медът в България е „страшно обидна“. Според пчеларите цената не трябва да е по-ниска от 6.50 лв., посочи Галин Георгиев.
Михова изрази и възмущението си от огромните количества внос на мед от Китай и Украйна.
Чуйте репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна започва Осмият национален конкурс за пианисти „Мила Михайлова“

От 1 до 3 ноември 2024 г. талантливи млади изпълнители от специализираните училища по изкуства във Варна, Пловдив, Русе и София ще покажат своите умения. За осми път Варна посреща участниците в един от най-авторитетните конкурси за млади пианисти в България, носещ името на Мила Михайлова – един от основателите на Държавното музикално училище във..

публикувано на 31.10.24 в 18:20

ВСУ „Черноризец Храбър“ с отлични акредитационни оценки за всички специалности от професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия”

Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) присъди изключително висока оценка при програмната акредитация на професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“, област на висшето образование “Технически науки” на Варненския свободен университет - 9,28 – една от най-високите в страната. Оценката поставя ВСУ „Черноризец Храбър“..

публикувано на 31.10.24 в 14:56

На 1 ноември във Варна представят "Счупената вяра" - фотоизложба за изоставените храмове у нас

На 1 ноември – Деня на народните будители, Варна ще бъде домакин на авторската идея на Радослав Първанов   „Счупената вяра“ . Фото-проектът цели да покаже и разкаже историите на изоставени православни храмове, на част от които вече са подети кампании за възстановяване. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино. Изложбата  ще..

публикувано на 31.10.24 в 12:44

Зелени Балкани отбелязват Деня на Черно море с поредно преброяване на делфините

От 31 октомври в продължение на пет дни Зелени Балкани ще осъществи поредната си експедиция за преброяване на делфините. Стартовата точка по това време от годината е от нос Галата до границата с Турция. Това съобщи Димитър Попов – член на УС на Зелени Балкани, водеща организация в областта на опазването на редки видове и местообитания в..

публикувано на 31.10.24 в 09:39

Карин дом връчва наградите "Иван Станчов"

Карин дом ще отличи посланиците на децата с награди „Иван Станчов”. Дарители, доброволци, благодетели и застъпници за правата на децата със специални потребности ще бъдат наградени с приз, вдъхновен от делото на Иван Станчов. Днес от 18 часа ще се проведе Годишното благотворително събитие на Карин дом под  мотото „Бъди посланик на децата”.  Ще..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Сериал за Иванчо и Марийка готви Росен Марков

Нова продукция за хората подготвя Росен Марков. Сериалът започва от днес. Целта е да бъдат провокирани усмивките на българите, които все по-рядко се усмихват, каза Марков. Сценарист е негово величество народът. Чуйте още:

публикувано на 30.10.24 в 13:11

С официална церемония, концерт и изложба Варна отбелязва Деня на будителите (програма)

По повод Деня на народните будители, Община Варна организира тържествено честване - церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и молебен. Събитието ще се състои на 1 ноември от 10:00 ч. на паметника на Отец Паисий в Алеята на Възраждането в Морската градина. Съорганизатори на проявата са Военноморските сили на Република България и..

публикувано на 30.10.24 в 10:35