Зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече е късогледо или не може да вижда ясно нещата надалеч. Това посочва глобален анализ на изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. В проучването, публикувано в British Journal of Ophthalmology, са разгледани изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. Анализът на числата показа, че късогледството се е утроило между 1990 и 2023 г. и е достигнало 36 %. В България също има нарастване на късогледството (миопия) при децата. Небходимо е дозиране на времето пред екран, съобразно възрастта на детето, но има и медицински начини за превенция - очила с периферен дефокус, меки контактни лещи за контрол на късогледството и терапия с атропинови капки в голямо разреждане за много дълъг период от време. Това коментира за Радио Варна офталмологът доц. д-р Даниела Митова.
В глобален аспект късогледството се превръща в епидемия. Счита се, че в момента към 40% от световното население страда от миопия, като се очаква този процент да нарасне на 50 до 2030 г. , за азиатските страни той стига до 80%. Смята се, че късогледството е адаптивен фактор, тоест то ни помага в съвременния начин на живот, при който се налага повече да гледаме на близка дистанция и да работим повече с устройства.
В България и конкретно във вашата практика забелязвате ли увеличаване броя на случаите при децата?
Определено има нарастване на миопията при децата.
В коя възрастова група са най-много?
Обикновено повече са в гимназиална възраст, но това е логично да е така, защото тези деца, които имат късогледство от ранна възраст, преди 7 години и дори до 10 години, имат предразположение да развият високостепенно късогледство (над шест диоптъра), което е свързано с усложнения. Колкото по-рано се появи късогледството, толкова повече пораства то и по-злокачествено протича.
В търсене на причините изследователите казват, че Covid е допринесъл за увеличаване на отрицателното въздействие върху зрението, заради престоя на децата повече време пред екраните и по-малко време на открито. Сега, обаче ситуацията дали е много по-различна?
Мисля че, проблемът с Covid малко се преекспонира, но така или иначе съвременният начин на живот в свързан с много работа пред компютър, работа с дигитални устройства. Това е нещо от което съвременният човек няма как да избяга. Но, тъй като тези неща доказано потенцират късогледство, са им методите за превенция. Една препоръка е децата до две години да не ползват електронни устройства изобщо, деца между две и пет години не повече от един част дневно, а по-големите между пет и дванайсет години не повече от два часа дневно. Това са ограничения, които родителите би трябвало да налагат. Другото е да прекарват повече време навън, да спортуват, да се изследват нивата на витамин D и ако са ниски да се дава допълнително витамин D, за да може да се забави развитието на късогледство, да се стимулира имунитета на децата и те да се развиват хармонично.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...