Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече време навън, спорт и високи нива на витамин D срещу късогледство при децата

Доц. Митова: И в България нараства късогледството при децата

В глобален аспект миопията се превръща в епидемия

3
Доц.д-р Даниела Митова
Снимка: Радио Варна, Мариела Димитрова

Зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече е късогледо или не може да вижда ясно нещата надалеч. Това посочва глобален анализ на изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. В проучването, публикувано в British Journal of Ophthalmology, са разгледани изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. Анализът на числата показа, че късогледството се е утроило между 1990 и 2023 г. и е достигнало 36 %. В България също има нарастване на  късогледството (миопия) при децата. Небходимо е дозиране на времето пред екран, съобразно възрастта на детето, но има и медицински начини за превенция - очила с периферен дефокус, меки контактни лещи за контрол на късогледството и терапия с атропинови капки в  голямо разреждане за много дълъг период от време. Това коментира за Радио Варна офталмологът доц. д-р Даниела Митова.


В глобален аспект късогледството се превръща в епидемия. Счита се, че в момента към 40% от световното население страда от миопия, като се очаква този процент да нарасне на 50 до 2030 г. , за азиатските страни той стига до 80%. Смята се, че късогледството е адаптивен фактор, тоест то ни помага в съвременния начин на живот, при който се налага повече да гледаме на близка дистанция и да работим повече с устройства.

В България и конкретно във вашата практика забелязвате ли увеличаване броя на случаите при децата?

Определено има нарастване на миопията при децата.

В коя възрастова група са най-много?

Обикновено повече са в гимназиална възраст, но това е логично да е така, защото тези деца, които имат късогледство от ранна възраст, преди 7 години и дори до 10 години, имат предразположение да развият високостепенно късогледство (над шест диоптъра), което е свързано с усложнения. Колкото по-рано се появи късогледството, толкова повече пораства то и по-злокачествено протича.

В търсене на причините изследователите казват, че Covid е допринесъл за увеличаване на отрицателното въздействие върху зрението, заради престоя на децата повече време пред екраните и по-малко време на открито. Сега, обаче ситуацията дали е много по-различна?

Мисля че, проблемът с Covid малко се преекспонира, но така или иначе съвременният начин на живот в свързан с много работа пред компютър, работа с дигитални устройства. Това е нещо от което съвременният човек няма как да избяга. Но, тъй като тези неща доказано потенцират късогледство, са им методите за превенция. Една препоръка е децата до две години да не ползват електронни устройства изобщо, деца между две и пет години не повече от един част дневно, а по-големите между пет и дванайсет години не повече от два часа дневно. Това са ограничения, които родителите би трябвало да налагат. Другото е да прекарват повече време навън, да спортуват, да се изследват нивата на витамин D и ако са ниски да се дава допълнително витамин D, за да може да се забави развитието на късогледство, да се стимулира имунитета на децата и те да се развиват хармонично.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15

Михаил Луков, ПП/ДБ: Няма яснота с милионите, които отиват към фирма "Градски транспорт"-Варна

Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..

публикувано на 14.12.24 в 15:34
Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Ако бюджетът за 2025 година не бъде приет до 19 януари, държавата ще блокира

Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?".   В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..

публикувано на 14.12.24 в 14:57

Ивайло Костадинов, ИТН: В предизборната кампания на Благомир Коцев нямаше предложение за повишаване на местните данъци и такси

Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение,  което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..

публикувано на 14.12.24 в 14:42

Авторите на документалния филм "Чистота или смърт" и техните герои се срещат с варненската публика

Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..

публикувано на 13.12.24 в 06:45