Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.
Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях всичко в света, в който съществуваме, все още не е рухнало, каза Маринова. Според нея е задължително българският учител днес да бъде и будител. "Съвременните будители са тези, които крепят покрива", заяви поетесата.
По-трудно ли е да си будител днес?
Винаги е трудно, когато вършиш нещо насила, когато го вършиш по повика на сърцето си - не си считаш труда. Нито ти е трудно, нито ти е лесно, просто живееш така.
Маринова определя себе си предимно като поет. "Защото поезията ми е страст от малка. Човек се ражда така - за добро или за лошо, но няма как - трябва да си изпълняваш предназначението", обясни тя.
Това, което в момента се нарича поезия, е просто едно плъзгане по повърхността, свеждат поезията до една метафора, която и не винаги е много сполучлива, с пълен отказ от ритмика и ритъм, което влияе върху ДНК-то ни. Защото най-важното нещо в един език е мелодията, децата се учат да говорят не като имитират точно думите, а интонацията. И ако ние се откажем от това, означава, че се отказваме от генофонда си.
Музика, мисъл и магия са трите "М", необходими за да разберем дали едно стихотворение си струва или не, но те трябва да съществуват едновременно. "За да напишеш едно стихотворение, трябва да си слязъл в ада и да си изпитал всичко, което може да изпита едно човешко същество, и да си оцелял - това са особени опити, които не пожелавам на всеки", сподели Теменуга Маринова.
Преди няколко дни тя представи пиесата "Крал, наречен Лир" в отдел "Изкуство" в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков".
Маринова описва пиесата по-скоро като символна, отколкото като абсурдистка. "Защото при нас в момента трудно можем да направим абсурд, тъй като ние живеем в абсурда... "Крал, наречен Лир" е за властта", обясни Маринова.
В пиесата освен Дулсинея, Жулиета, Санчо и крал Лир, срещаме и безмълвните герои - създатели, креатури, които са безсловесни сенки, които вършат всичко, каквото им се каже. "Ние сме тези, безмълвните, защото те накрая се спасяват, като излизат извън плевнята. Всичко онова, което е във властта, остава на сцената", добави Теменуга Маринова.
Почитател на краткото изразяване, наситено с информация и емоция, е Маринова. "В тази пиеса героите сами си ме намериха", каза още тя.
Целия разговор на Светлана Вълкова с Теменуга Маринова чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията.
Теменуга Маринова e творец и дългогодишен преподавател в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна.
Тя е автор на три стихосбирки („Сладък живот“, 1996 г., „Пристанът на кравите“, 2004 г. и „Сбогом, Нефертити“, 2009 г.), и на пиесите „Петък по обед“ (Liternet, 2012 г.), „Вълшебната шапка“ (радиопиеса за деца след конкурс на програма „Христо Ботев“ на БНР, 2022 г.).
Участва със свои произведения в няколко сборника.
Носител е на наградата „Кръстан Дянков“ за превода на поемата „Улица Пустота“ от Боб Дилън (София, 2013 г.). Неин е преводът от английски на „Фантасмагория“ от Луис Карол, превежда поезия на Едгар Алън По, Робърт Фрост, Уилям Блейк и Алфред Тенисън.
Още отличия: Славейкова награда, Трявна, 2018 г.; III награда при неприсъдени първа и втора; награда в категория „Поезия“от 9-ия Национален литературен конкурс "МОРЕТО!" в Ахтопол.
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..
Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..
Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..
Инвеститорът на високата сграда до Окръжна болница няма да присъства на следващото заседание на Експертния съвет по устройство на територията, на който трябва да бъде разгледано предложението за изменение на подробния устройствен план за изграждането й, тъй като по думите му последната среща се е превърнала в политически фарс и митинг. Това заяви..