Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на кмета на общината Благомир Коцев, за липса на гаранции за сроковеи за целевото използване на държавните пари, за строеж на съоръжението:

По наше настояване, персонална на Тодор Балабанов, който е председател на групата на ГЕРБ, се оформиха решенията, как, по какъв технологичен начин, да бъде гарантирано, че средствата ще бъдат целево използвани и ще бъде спазен срока. Срокът е две години, тече от момента в който средствата постъпят в дружеството. Портних отговори и на въпроса, защо държавата става акционер, вместо парите да бъдат дадени на община Варна. Според него, така държавата се превръща в гарант. По думите на общинския съветник, най- важно е да се приключи с тази сага, която продължава от над 15 години.

Портних отрече аналогията с отпуснатите от държавата над 40 милиона за дупката в центъра на града.

Общината не даде нито една стотинка, подчертавам, за прословутата „дупка“. А респективно получи терена на „дупката“ като собственост, в действително съсобственост, защото има малък собственик в едната част на парцела, с други думи трябва да се направи ПУП или да се раздели парцела. От там нататък получихме едни акции, които са на стойност 16 милиона, акции на общината. Идеята беше, държавата да си ги купи, а със средствата да реализираме нещо на мястото на „дупката“, а ако са толкова важни на Пловдив, с решение на общинският им съвет, да ги закупят. Тази сага се търкаля години и се наслушахме на празни приказки от министри, но никой не прояви реална воля да реши проблема, единственото което се случваше- да се прави политически пиар. Но Община Варна не е дала нито една стотинка.

По повод новата авария на тръбата във варненското езеро, общинският съветник каза, че със сигурност никой не е спукал тръбата нарочно, а по всяка вероятност от некадърност. „Когато години наред си правиш пиар върху тази тръба, а после се спука докато управляваш града, се получава малко конфузно“, допълни Портних. Той още веднъж повтори, че има двоен стандарт и сега, няма истерия, че във водите на езерото изтичат тонове отпадъчни води.

Припомням, че преди няколко месеца, състав на Варненския окръжен съд не даде ход на делото след повторно внесения обвинителен акт от прокуратурата за замърсяването на Варненското езеро.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS): Не лъжи!

Интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS) Американската рок банда SHINEDOWN ще издаде през тази година осмия си албум. Докато работата по него напредва, басистът на бандата Eric Bass изкара соловия „I Had a Name“ под името ERIC BASS PRESENTS. Точно той е поводът за специалното интервю, което Eric Bass даде за „От другата страна“...

публикувано на 06.07.25 в 20:23

Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA): Прегърнах болката и я преобърнах в сила

Интервю с Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. За тези, които не са чували, няма да обясняваме. За тези, които са чували – е безсмислено да обясняваме. Тогава направо на темата – на 8 юли SOULFLY, племето на Max, ще се разсели в „Маймунарника“ в София за поредния български..

публикувано на 06.07.25 в 09:27

"Кукла" на Атлас за първи път на диск и плоча

Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..

публикувано на 04.07.25 в 07:00

Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR): Вашата фолклорна музика е страхотна

Интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR) TUNGSTEN се събират през 2019 година, без да броим трите години преди това под друго име. Групата има вече четири албума, последният „The Grand Inferno“ излезе през 2024. През тази година бандата за първи път ще свири в България. Мястото е село Могилово, а събитието,..

публикувано на 03.07.25 в 07:40

Варна отново на финал на Световната купа по приготвяне на паеля във Валенсия

Варненецът Калоян Колев отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. Този негов успех поставя Варна в топ 12 по приготвяне на паеля в света. Квалификацията се проведе в Бургас в два кръга, а шеф Колев побеждава в последния кръг с паеля със 100% български продукти - заек, токачка, черен трюфел и черен..

публикувано на 02.07.25 в 08:00

Рибар: Все по-малко млади хора искат да се занимават с тази професия

В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..

публикувано на 01.07.25 в 08:20

Спасители на плажа - говори Веселин Георгиев

Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна. Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и..

публикувано на 30.06.25 в 08:30