Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл".

Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на контактуване, на спомени и на всичко онова, което е положително и красиво в живота.

Петият ъгъл“ е шестата ѝ стихосбирка, подготвяна година и половина и посветена на нейните родители, и 13-а книга, сред които са три документални книги за радиото, две за театралния фестивал и една за театроведа проф. Гочо Гочев. Редактор на изданието е писателят Георги Джилянов, който е родом от балчишкото село Гурково. Илюстрациите са дело на художника Андрей Градечлиев, който живее в Германия. Той е син на художника Христо Градечлиев, чието име носи галерията в Каварна. Неслучайно поредицата поетични срещи започват именно от тази емблематична стара дългогодишна сграда на бивше начално училище, където авторката се научава да пише.

Двата свята на поетичното и художествено изкуство, обединени между две корици, вече преминаха през Варна, Добрич, Бургас и София. "Това са градовете, в които имам приятели, работила съм, учила съм, имам спомени с колеги, поети, съмишленици", споделя Далакманска, че по-близките дестинации е оставила за края на месеца, защото контактуването и организацията е по-лесна. На 20 ноември – Балчик, на 22 ноември – село Българево, във вторник (26 ноември) – Шабла, в село Гурково – на 28 ноември от 14.30 часа в библиотеката на читалището.

Вечерта и в Белия град предизвика много откровения, събуди стари приятелства и създаде нови.

"Това е светът на един изключително смирен човек, много правдоподобен, звучи толкова човешко и истински, като преживяно от нас самите. Най-много ми допадна човещината и добрината в творчеството и. Посланията ѝ са предколедно добри и позитивни, одухотворени – да сме повече хора, да завещаем повече добрина и човещина" – това като равносметка сподели на представянето председателят на читалището в село Гурково Наталия Георгиева, което е организатор на националния поетичен конкурс "Сол за живите" в памет на поета Йордан Кръчмаров. Тя е автор на уводните думи в "Петият ъгъл": "Прочитайки книгата, най-много като образ ми ме впечатлиха "старите обувки, оставени на кръстопът". С това стихотворение за първи пет преди година половина тя участва в националния конкурс в памет на поета от Гурково".
В своите 60 години история литературният клуб "Йордан Кръчмаров" винаги е бил с преимуществото да има за съмишленици и ръководители едни от най-добрите поети на България. "Уважавайки всички жанрове на литературата, винаги сме търсили начин и повод да се срещаме с автори. Защото, когато прочетеш нещо, особено това, което ти е на сърце, е много хубаво и изпитваш още по-голямо удоволствие, да се видиш очи в очи с автора" - приветства председателят на клуба Росица Шалтева гостенката от Каварна и стара приятелка на балчиклии.

"Книгата и за мен е едно събитие. Защото истинската творба се ражда от душата, иначе, за съжаление, се получава стихоплетство – нещо, което не е познато на Керанка.Чела съм и преди нейни стихове. Смело мога да кажа, че това е един лирически връх в българската поезия" - отбеляза председателят на балчишкия литературен клуб, след като е прочела два пъти "Петият ъгъл", последователно всички стихотворения, които разкриват най-чистата и искрена философия на автора и на нейната душа.

Човешките отношения по време на тези срещи ми носят толкова много радост. Виждайки моята следа в живота на много хора,това ми дава кураж да продължавам напред“ – заяви Далакманска след добрите думи и високата оценка на творчеството и. Но най-важното е да продължим да вдъхновяваме по-младите от нас, обърна се тя към присъстващите в залата нейни приятели и колеги от Белия град.

Стихосбирката "Петият ъгъл" започва със стихотворението „На кръстопът“, вдъхновено от една стара обувка, оставена на пътя в едно село...

НА КРЪСТОПЪТ

оставих

обувките си стари

и се запитах:

- Ако ги вземе

някой,

дали по пътищата

мои ще върви?...

Ще разгадае ли

мечтите ми

несбъднати?

Ще срещне ли

красивата любов –

оная, дето ни превръща

във магия?

Обувките ми стари

ще му станат ли,

за да намери

пътя

и да стигне Там?

И ден след ден

е пътят кръстопътен,

огрян от слънце

и следи,

събрали прах,

във приказка

за старите обувки …

Керанка Далакманска



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12