Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл".

Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на контактуване, на спомени и на всичко онова, което е положително и красиво в живота.

Петият ъгъл“ е шестата ѝ стихосбирка, подготвяна година и половина и посветена на нейните родители, и 13-а книга, сред които са три документални книги за радиото, две за театралния фестивал и една за театроведа проф. Гочо Гочев. Редактор на изданието е писателят Георги Джилянов, който е родом от балчишкото село Гурково. Илюстрациите са дело на художника Андрей Градечлиев, който живее в Германия. Той е син на художника Христо Градечлиев, чието име носи галерията в Каварна. Неслучайно поредицата поетични срещи започват именно от тази емблематична стара дългогодишна сграда на бивше начално училище, където авторката се научава да пише.

Двата свята на поетичното и художествено изкуство, обединени между две корици, вече преминаха през Варна, Добрич, Бургас и София. "Това са градовете, в които имам приятели, работила съм, учила съм, имам спомени с колеги, поети, съмишленици", споделя Далакманска, че по-близките дестинации е оставила за края на месеца, защото контактуването и организацията е по-лесна. На 20 ноември – Балчик, на 22 ноември – село Българево, във вторник (26 ноември) – Шабла, в село Гурково – на 28 ноември от 14.30 часа в библиотеката на читалището.

Вечерта и в Белия град предизвика много откровения, събуди стари приятелства и създаде нови.

"Това е светът на един изключително смирен човек, много правдоподобен, звучи толкова човешко и истински, като преживяно от нас самите. Най-много ми допадна човещината и добрината в творчеството и. Посланията ѝ са предколедно добри и позитивни, одухотворени – да сме повече хора, да завещаем повече добрина и човещина" – това като равносметка сподели на представянето председателят на читалището в село Гурково Наталия Георгиева, което е организатор на националния поетичен конкурс "Сол за живите" в памет на поета Йордан Кръчмаров. Тя е автор на уводните думи в "Петият ъгъл": "Прочитайки книгата, най-много като образ ми ме впечатлиха "старите обувки, оставени на кръстопът". С това стихотворение за първи пет преди година половина тя участва в националния конкурс в памет на поета от Гурково".
В своите 60 години история литературният клуб "Йордан Кръчмаров" винаги е бил с преимуществото да има за съмишленици и ръководители едни от най-добрите поети на България. "Уважавайки всички жанрове на литературата, винаги сме търсили начин и повод да се срещаме с автори. Защото, когато прочетеш нещо, особено това, което ти е на сърце, е много хубаво и изпитваш още по-голямо удоволствие, да се видиш очи в очи с автора" - приветства председателят на клуба Росица Шалтева гостенката от Каварна и стара приятелка на балчиклии.

"Книгата и за мен е едно събитие. Защото истинската творба се ражда от душата, иначе, за съжаление, се получава стихоплетство – нещо, което не е познато на Керанка.Чела съм и преди нейни стихове. Смело мога да кажа, че това е един лирически връх в българската поезия" - отбеляза председателят на балчишкия литературен клуб, след като е прочела два пъти "Петият ъгъл", последователно всички стихотворения, които разкриват най-чистата и искрена философия на автора и на нейната душа.

Човешките отношения по време на тези срещи ми носят толкова много радост. Виждайки моята следа в живота на много хора,това ми дава кураж да продължавам напред“ – заяви Далакманска след добрите думи и високата оценка на творчеството и. Но най-важното е да продължим да вдъхновяваме по-младите от нас, обърна се тя към присъстващите в залата нейни приятели и колеги от Белия град.

Стихосбирката "Петият ъгъл" започва със стихотворението „На кръстопът“, вдъхновено от една стара обувка, оставена на пътя в едно село...

НА КРЪСТОПЪТ

оставих

обувките си стари

и се запитах:

- Ако ги вземе

някой,

дали по пътищата

мои ще върви?...

Ще разгадае ли

мечтите ми

несбъднати?

Ще срещне ли

красивата любов –

оная, дето ни превръща

във магия?

Обувките ми стари

ще му станат ли,

за да намери

пътя

и да стигне Там?

И ден след ден

е пътят кръстопътен,

огрян от слънце

и следи,

събрали прах,

във приказка

за старите обувки …

Керанка Далакманска



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38