Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и Константин Михайлови от 4-та група „Светулка“ в Детска градина „Радост” в Каварна“, с ръководител г-жа Геновева Енкова. Рисунката им е създадена в рамките на проекта „България, Добруджа мой роден край. Целта на проекта е да запознае децата с историческото и културно наследство на Добруджа, Каварна и околността, чрез творческо съпреживяване на различни културно-исторически обекти.
По идея на своята майка – българевката Павлинка Парушева, близнаците Илиян и Константин избират на пресъздадат 188-годишния храм „Св. вмчк Георги“. За своето творение младите художници използват необичайни техники и материали – черупки от яйца и морски миди, които придават на картината интересна текстура и живописен ефект. Черупките от яйца са крехки и символизират раждането и обновяването, а морските миди са ярки и предизвикват асоциации с морската култура на Каварна. Тази техника съчетава елементи от природата с визуалното изкуство и показва уникалния творчески поглед на малчуганите, които се стремят да представят света около себе си по нов начин.
Календарите с изображение на храма „Св. вмчк Георги“ и съпътстващите ги пощенски картички се издават по идея на каварненеца Атанас Димитров – АтаДим, възпитаник на Богословския факултет на СУ “Св.Климент Охридски“, родолюбец и общественик. Идеята той осъществява за първи път през 2011 г. по повод 175-та годишнина на храма. И от тогава инициативата се превръща в традиция, като стремежът е всяка следваща година тя да се надгражда с нови и оригинални творчески идеи. „Всяка година създаваме нови произведения, за да поддържаме жив духа на храма и на родния ни град, да споделяме красотата и значението на нашето културно-историческото наследство“, споделя АтаДим. Календарите са безплатни, в тираж 200 броя и се разпространяват безплатно в храма.
В допълнение към основния календар, създаден по творбата на малчуганите-художници, има и специални дизайнерски картички. За оформлението на календарите и картичката съдейства безвъзмездно Костадин Маджаров – програмист и графичен дизайнер от Велико Търново. Маджаров е известен със своите графични проекти и умение да създава визуални идентичности, които съчетават традицията с модерността.
Календарите – стенен и джобен формат, са лимитирана серия . Те не само че са красиви художествени произведения, но и имат практическа стойност – малките календарчета са с указания за постите през годината.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..