Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Антоновден

Снимка: архив

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия в открит диспут с еретиците и ги победил. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести.

На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден. 

Според легенда имало двама братя-близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи. Затова имените им дни се честват един след друг. Празнуват всички ковачи, железари и ножари. 

На този ден имен ден пимат: Антон, Андон, Антоан, Антония, Антонина, Антоанета, Тончо, Тоня, Дончо, Донко, Донка. Честит празник!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна се открива изложбата "ПроменениТЕ - за живота след приемната грижа"

Фотоизложбата " ПроменениТЕ – за живота след приемната грижа" ще бъде открита в 11.30 часа днес в сградата на Община Варна ( ет. 1, Информационен център за граждани).  В събитието ще участват приемни семейства от областта и деца, настанени в тях, както и членове на Областния екип по приемна грижа. Експозицията ще бъде достъпна за посетители от..

публикувано на 25.08.25 в 08:14

Седмицата започва с валежи от дъжд

През нощта облачността постепенно ще се увеличи и към сутринта от запад на изток ще започнат валежи от дъжд, през деня на места придружена от гръмотевици. Следобед валежите на много места ще спрат, а по-късно и облачността ще намалее. Ще духа слаб до умерен вятър от източна четвърт, следобед предимно от югоизток. Минималните температури още..

публикувано на 24.08.25 в 17:20
Плаж Криарици

Криарици: Кози наследиха луксозен курорт или най-смешната гръцка трагедия

Ако си мислите, че схемата „пожар-бетон“ е български патент, значи не сте виждали гръцкия ѝ прочит – с повече сиртаки, по-малко суета и далеч по-грандиозен финален провал.  Забравете “скромните” хотелчета върху дюни. Гръцката трагедия е върху цял един град!  Добре дошли в Криарици - най-амбициозният имотен балон, който се спука толкова..

публикувано на 24.08.25 в 13:30

Неделя с повече слънце в сутрешните часове

Ще има променлива облачност с повече слънце в сутрешните часове, почти без валежи. През нощта ще е почти тихо, а утре ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, следобед по Черноморието от изток, а привечер навсякъде ще се ориентира от североизток. Минимални температури между 13° и 18°, по крайбрежието до 20°, максимални от 25° до 30°..

публикувано на 23.08.25 в 16:50
Най-дългата вечеря на плажа

"Най-дългата вечеря на плажа" ще се проведе тази вечер

"Най-дългата вечеря на плажа" ще се проведе за 11-а година на плажа във варненския кв. „Аспарухово“ на 23 август. Началото й е от 19 часа и ще бъде съпроводена с богата музикално-артистична програма. В програмата са включени жива музика, артистични изпълнения, танци и приятни изненади.  Над 30 артисти ще се включат в събитието, съобщиха..

публикувано на 23.08.25 в 09:50

Над 60 филма на "Любовта е лудост" тази година (ПРОГРАМА)

Над 60 филма включва фестивалната програма на 33-тото издание на "Любовта е лудост", който ще бъде официално открит от 19 часа тази вечер във Фестивалния и конгресен център.  Начало на събитието ще даде италианската романтична комедия на режисьора Паоло Дженовезе "Любовта е лудост".  За първи път от години насам в конкурсната програма на "Любовта..

публикувано на 22.08.25 в 18:00

Форум "Български наследство": "85 години от Крайовската спогодба - 1940-2025" увековечени в пощенски марки

С  валидиране на две пощенски марки от представители на филателните дружество в Добрич и Варна в Балчик започна 11-ото издание на Международния форум „Българско наследство“, който се провежда за пореден път в датите 22-24 август. На едната от тях е образът на Георги Казанджиев и корицата на неговата книга „ 85 години от Крайовската спогодба  -..

публикувано на 22.08.25 в 13:53