Майсторите от Стралджа, които изработват плажни чадъри от тръстика, пристигнаха преди началото на летния сезон по Северното черноморие. Дойдохме преди месец и бяхме по курортите, разказа за Радио Варна Зейнеб, която тази година освен с брат си Огнян е и със сина си малкият Огнян.
Зейнеб всяка година идва с брат и съпруга си, за да плетат нови чадъри за плажовете. Тази година поръчката е за изцяло ново покритие от тръстика, защото старите са почернели и концесионерите са ги изхвърлили. Работят от рано сутрин до късно вечер без почивен ден. И въпреки, че правят чадъри за плаж, самите те стоят под слънцето. В морето не обичат да влизат, макар, че по цял ден са на плажа. Но са там не за да си почиват, а за да работят, разказаха още майсторите.
Всичко си набяват сами - от камъша до телта. Основният им материал – тръстиката, се събира зимата, когато е най-здрава и най-твърда. Избират я внимателно, защото има такава, която е тънка и не става здрав чадър от нея. Обикновено косят тръстиката със сърпове от местата край реки, езера и блата през ноември. Складират я в двора на къщата си, където престоява цяла зима. На пролет товарят микробуса и тръгват към морето, където усилено и без почивен ден работят два-три месеца.
Очакваме с голямо притеснение приемането на еврото, сподели Зейнеб. Трудно се оправяме с лева, а с еврото как ще се оправим незнам, каза още тя. Не се страхува за децата си, защото ги е научила да работят и са работливи, но се страхува за внуците си, които не искат да живеят в България и говорят, че като пораснат ще отидат в чужбина. В същото време ги разбира, защото в България няма стабилност в нищо.
На всички, които ще са на плажа това лято Зейнеб пожелава приятна почивка и да ползват чадърите със здраве.
За себе си сподели, че си почива само когато легне да спи. Спи по пет-шест часа в денонощие, през останалото време работи, защото работата й носи удоволствие.
Над 1500 самодейци от цялата страна ще участват в 17-ото издание на традиционния за община Суворово фестивал „Като жива вода“. Празникът на фолклорното изкуство е изява на таланти в областта на българското народно-песенно, инструментално и танцово изкуство, за запазване и обогатяване на българската национална култура. Пред..
Тази събота – 3-ти май, за девета поредна година се провежда кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета –..
Едва ли има човек, който да не се озовавал поне веднъж в ситуация на безпорядък, трудност в поддържането на реда в дома, невъзможност да се избави от някои вече ненужни, но със сантиментална стойност вещи или пък защото "може да потрябват", конфликт в семейството заради неангажираност с почистването и подреждането... Понякога на помощ идват..
В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите..
Председателят на варненското дружество на филателистите Николай Пенев ще участва в състезанието за пощенски марки в Англия, което ще се проведе на 5 май. Той заминава с един много стар експонат, марки, документи и писма. На пет табла ще представи историята на английския футбол от 1863 година. Пенев обясни, че колекцията му е застрахована. Очаква се..
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително..
Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня.