Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чипровските килими - една поема на живота

"Чипровските килими са една поема на живота на хората в този край. Цветя, храсти, птици- целият кръгозор на тъкачката е там. Оставен като памет- в цвят, във форма, в съчетание, в хармония, в композиция, в цял разработен сюжет.
 
Това е една прелест, която тепърва ще се оценява от изкуствоведи, от историци, от ценители на материалната култура. И Котленските, и Сливенските се нареждат в редицата да бъдат водещи, но чипровският килим- той е безкрайно богат! Как един Балкан може да роди едно такова богато въображение!" Това каза за РАДИО ВИДИН Лозинка Йорданова- етнопедагог, свързала от дълги години професионалния си път с Етнографския музей в Берковица.

"Аз имам два чипровски килима, не мога да се разделя с тях. Поостарели са, но не мога да си представя къщата ми без тях, те ми говорят с пълен глас, от цяло гърло. Толкова ги обичам!"- споделя Лозинка Йорданова, с чието име се свързва възстановяването на няколко уникални обичаи в Берковския край. Един от тези обичаи е старинна сватба от Копиловци, която е наистина уникална.

"Всички герои от сватбата са направени от кукли- сватове, кумове, девери, снахи, свекърви- всичко, голяма композиция. Тя е акцентът в кукления свят в музея. Другите са Лазаруване, Кумичане, Герман, който е жив в Берковско. Той е един много ценен субстрат от тракийската култура. Днес българинът все повече се връща към корените", казва още Лозинка Йорданова.

"Разбрахте ли, че вие сте направили откритие за науката?"- възкликва проф. Гандев, когато отнасят данните в Академията на науките.

"Имаше време, когато беше се отдалечил, когато беше табу народното творчество като обявено за демоде, непристойно за нашия динамичен живот, за индустриализацията. Слава Богу, това се преодоля. Но за жалост имаше поколения, които минаха покрай тези ценности и останаха без тях. И на тях им личи. Но се радваме, че сега- чрез децата си, чрез внуците си вече, те се учат на това, което им е "изпаднало" от културния път, по който са вървели"- продължава своя разказ Лозинка Йорданова.

Един представител точно на тази богата съкровищница са и чипровските килими, с които тази година се отбелязва 40-годишния юбилей на Етнографския музей в Берковица. А към съвременните млади хора Лозинка Йорданова отправя следното послание:
"Да не бъдат съзерцатели и бездушни потребители на народните ценности, а да ги върнат в живота си- за да създадат нещо свое, нещо модерно. Да продължават живота на традицията. Да запеят песен, да вземат четката, да вземат длетото, да превърнат ситната тропанка от този край в съвременен прекрасен младежки танц, да живеят с тези стойности. Те ще бъдат оценени високо. Тяхното ще бъде продължение на традицията и няма да загине, няма да е еднодневно потребление и да си отиде. С всички средства, защото народът ни е създавал изкуство без да го съзнава във всички сфери на живота си- и когато копае, и когато вземе длетото, и когато с чиренчето овчарят върви след стадото, той създава изкуство. И когато тъкачката седне на стана и реди цветовете, то е песен от цяло гърло, то е фантазия, там е нейната душа. И всичкото това, преживееш ли го, няма никога да го забравиш и да го изоставиш."
По публикацията работи: Петя Генова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00