Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то парамедик и има ли той почва у нас?

От няколко години в България се заговори за въвеждането на професията парамедик, каквато е практиката в много други държави. Тази идея разбуни духовете сред медицинските работници- най-вече сред работещите в "Спешна помощ". Дали професията на парамедика е приложима в български условия?

"Проблемът с парамедиците е сложен. Те няма да имат необходимата квалификация за справяне с всякакви ситуации- като реакция при усложнения от хронични заболявания, например. Те могат да окажат първа помощ в спешна ситуация, и ще бъдат безсилни в други ситуации"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Любомир Виденов, завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. Според него парамедиците ще бъдат помощници, които ще се отзовават само на спешни случаи. "Голяма част от населението ни е свикнало да вика лекари и фелдшери за всяко нещо"- каза още д-р Виденов.

За 4 юли бе насрочен Национален протест на фелдшерите. Във Видин той трябваше да се проведе пред сградата на Областната администрация. Ваня Георгиева, фелдшер в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин бе сред организаторите.

"Искаме да се узакони профила ни като лекарски асистенти, да имаме самостоятелна съсловна организация и да можем да продължаваме обучението си в медицински институти"- каза Ваня Георгиева. Тя посочи, че професията на фелдшера е от значение за достъпа до първична здравна помощ в малките населени места.

 
В момента Асоциацията на специалистите по здравни грижи е представител на фелдшерите. "Ние сме доставчици на медицински услуги, а не специалисти по здравни грижи"- каза Ваня Георгиева, и допълни, че трябва да има съсловна организация, която да защитава интересите на фелдшерите. "Радваме се, че много организации, между които Българския лекарски съюз, пациентската организация, Съюза на фармацевтите и профсъюзите ни подадоха ръка, получи се раздвижване на обществената нагласа, от което ще спечелят пациентите"- допълни Ваня Георгиева.

Протестните действия бяха отменени, заради постигнато споразумение между Министерството на здравеопазването и Съюза на фелдшерите да бъде създадена работна група за решаване на исканията. Реални резултати се очакват след среща на работната група към Здравното ведомство наесен.

Иначе почти 61% от хората в страната смятат, че не е нужно при всяка ситуация да има лекар в екипите на спешна помощ. Това показват резултатите от приключилата анкета на сайта на министерството на здравеопазването. Малко над 33% от анкетираните не намират за удачно включването на парамедици в спешната медицинска помощ. Останалите почти 6% от участниците не могат да преценят дали това е необходимо.

 
Въвеждането на парамедици се предвижда в Проекта на Концепцията за развитие на "Спешната медицинска помощ в България". Това ще доведе до подобряване на кадровия дефицит в системата, се посочва в Проекта. Най-просто казано, парамедиците са добре обучени хора, които ще оказват първа помощ и ще поддържат живота на пациентите до пристигането им в болница. За да могат да вършат тази дейност, парамедиците ще изкарат курсове - 2 години в акредитирани структури.

Преди месец, по време на парламентарния контрол, министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов заяви, че фелдшерите, работещи в "Спешна помощ", не трябва да се чувстват застрашени. Парамедиците няма да ги заменят, а ще ги наследят в работата им. Тогава министърът уточни, че от 10 години у нас не се обучават фелдшери, защото такава професия не съществува в ЕС. Затова към момента възрастовото им разпределение е такова, че всеки трети, работещ в системата, ще я напусне по обективни причини в следващите няколко години. "Парамедиците няма да отнемат мястото и ролята на фелдшерите и останалите медицински специалисти в момента, а ще компенсират недостига от човешки ресурс в системата за спешна медицинска помощ и ще осигурят по-ефективното им използване за в бъдеще", каза здравният министър.
По публикацията работи: Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05