Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Харчим по-малко спрямо миналото лято

"До минимум свиваме разходите за развлечения, ограничаваме се и в купуването на дрехи и обувки, намаляваме дори перото за храна..."- казаха в анкета за РАДИО ВИДИН жителите на крайдунавския областен град. Още по-остро чувстват задълбочаването на кризата хората, които живеят на село или се грижат за близки по селата. Спрямо лятото на 2010 година, част от анкетираните ще намалят дните за почивка наполовина, а семействата с по един работещ родител изобщо са се отказали от летуване-
така че част от тийнейджърите, лагерували самостоятелно миналото лято, тази година няма да отидат на море със съученици.
 
Най-труден остава животът на пенсионерите, които освен за лекарства, други харчове не смеят дори да планират- показва още анкетата.

Как се вписва българският пейзаж в общата картина на Европа? По данни на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд и Евростат, българите работят най-продължително в ЕС, но произвеждат най-малко...
 
Сред основните причини за ниската производителност на труда у нас се изтъкват фактите, че голямата част от работните места са в сектори с ниска добавена стойност; липсата на инвестиции от държавата и частния бизнес в модерни технологии; малкото квалифицирани кадри и лошата организация в компаниите.

Слабата производителност на българските работници- едва 41,5% от средната за ЕС, се отразява и на заплатите- те са 14 пъти по-малки в сравнение месечните възнаграждения в Дания например- пише в доклада на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд и се затвърждава изводът, че заетите в старите страни членки се трудят по-малко, но значително по-ефективно от тези в Централна и Източна Европа.

Около 60% от работещите българи са продавачи, шофьори, бармани, сервитьори, охранители, снабдители. В същото време намалява броят на оператори на машини, техници, монтажисти. 

"У нас е въпрос и на традиция да се работи по-малко. Често между дългия работен ден и производителността няма връзка, защото един работник може цял ден да се подпира на лопатата"- коментира данните председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев, спорес когото причина за ниската производителност е и прекалено голямата регулация на държавата в икономиката.

С 6,8% е поскъпнал животът в страната спрямо миналата година. 2113 лева на месец са нужни за издръжката на 4- членно семейство, т.е. по 528,14 лева на член- сочат данните на КНСБ. Границата на бедност вече е 198.48 на човек. В същото време се отчита, че България е втора по ръст на безработицата в Европейския съюз, след Гърция- това става ясно от данните на Евростат. У нас безработни са вече 11.4% от трудоспособното население.

Свиване на семейния бюджет и купуване само на най-необходимото- това е била стратегията на домакинствата, за да се справят с продължаващото и през първото шестмесечие на 2011 г. обедняване. Хората са ходили по-рядко на лекар и са купували по-малко лекарства, ограничили са до крайност и без това символичните покупки на дрехи и обувки, показват данните на националната статистика. Инфлацията е увеличила разходите за най-голямото перо- храната, която "изяжда" над 36% от семейния бюджет. Разходите за плащане на данъци са нараснали с 50%, което се дължи основно на повишаването на местните такси в началото на 2011 г. Повече пари са отделяни и за социални осигуровки. Общият разход по двете пера е достигнал 215 лв. спрямо 140 лв. през миналата година. Но все пак при двама работещи родители, семействата с 1-2 деца могат поне за седмица да заделят средства за лятна почивка.
По публикацията работи: Пенка Милушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05