Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крие ли нефт земята на Септемврийци?

Неоткрито "черно злато" има в недрата на земята на село Септемврийци- в това е категоричен 70-годишният учител Искрен Динев
 
"Това е истината, която ви казвам сега! Персийски петрол тече на дълбочина 4000-4500 метра в Балкана на Димовското село Септемврийци"- уточнява Искрен Динев.
 
Справка по темата показва, че през 1951 година около бреговете на Черно море- край село Тюленово, е първото място в България, където е открито нефтено находище. Тогава са пробити 600 сондажа, от които и до днес работят над 200. По-късно, през 1975-та, добив на нефт започва край Долни Луковит, Ловешко. През 1962 година нефт излиза край Долни Дъбник и Гиген, Плевенско, а през 80-те години тръгва експлоатацията и на находището край село Бохот, пак Плевенско.
 
Има ли още залежи на "черно злато" в страната ни? Напоследък отново се засилва интересът на чужди компании към търсене на нефтени находища у нас. Дали нашият Северозапад и в частност Видинският край, ще се окажат извор на този ценен природен ресурс, който да даде тласък на икономиката в обявената за най-бедна в Европа област?
 
За сондажите, правени преди повече от 20 години в местността "Горановата локва" край село Септемврийци, знаят и най-малките жители на селото.

"Предполагам, че има залежи на нефт и силно се надявам да е така! Това ще върне младите в селото", казва кметският наместник Стефан Рангелов. 
 
 
"Нищо не ми казаха... Мериха, снимаха, само ми подхвърлиха "Бабо, един ден много ще се радваш!",- споделя баба Латинка. При строежа на нейната къща през 1952 година част от основите пропаднали и се наложило да поставят още камъни. Оттогава домът й е посещаван от геоложки екип на два пъти.
 
"Мазни петна се появяват на повърхността на водата, когато престои на слънце за час-два"- разказват хората от Септемврийци.
 
"Ако имаше нефт в селото, щяхме отдавна да го добиваме! Истината е, че просто няма. Колкото до нефтените петна във водата- дълги години нямахме канализация и пиехме от бунар... Ако това беше нефт, щяхме да сме се изтровили до сега..."- репликира жена, чието име дадохме дума да не назоваваме. 
 
"Целта е нефт да не добиваме в страната ни, а да го купуваме, затова замразиха сондажите през 80-те години на 20 век"- казва бившият кмет на селото Пепи Каменов. А най-възрастният жител на Септемврийци, 97-годишният дядо Асен ни посъветва че, за да твърдим нещо, трябва първо да го видим с очите си.
 
Има ли или не нефт във видинското село Септемврийци ще кажат геолозите. До тогава една добра надежда няма да навреди на никого.
По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45